Bulunan 1 den 3 - Toplam 3
Ağaç Şeklinde Aç9Beğeni
 • 2 gönderen Nazmi
 • 5 gönderen fallenangel
 • 2 gönderen manasi

DES: Üniversitelerde Maaş İsyanı Artıyor

Güncel Eğitim Haberleri Forumunda DES: Üniversitelerde Maaş İsyanı Artıyor Konusunu İncelemektesiniz

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Zülfikar Kotanlı, üniversitelerdeki akademik ve idari personelin ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051

  DES: Üniversitelerde Maaş İsyanı Artıyor

  Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Zülfikar Kotanlı, üniversitelerdeki akademik ve idari personelin aldıkları maaşlarla değil bilimsel çalışmalara katılmak, geçinmekte dahi zorlandıklarını söyledi.


  Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Zülfikar Kotanlı, üniversitelerdeki akademik ve idari personelin aldıkları maaşlarla değil bilimsel çalışmalara katılmak, geçinmekte dahi zorlandıklarını söyledi.

  Hükümetin, kamudaki ücret adaletini daha da eşitsizlikçi hale getiren ‘Eşit işe eşit ücret’ vari düzenlemelerle öğretim elemanlarını ek iş yapmaya zorladığını kaydeden DES Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Zülfikar Kotanlı, “Yetkililere yıllardır söylüyoruz. Bilim üretmesi gereken hocalarımız geçimini bile sağlayamayacak kadar yoksullaşmıştır. Öğretim elemanlarımız maaşlarının yetersiz olduğunu adeta haykırmaktadır. Araştırma ve akademik yönetsel yapının yetersizliği, akademik yükseltme kriterlerinin baskıcı ve adaletsiz olması gibi sorunların yanına birde geçim sıkıntısı eklendiğinde ülkemizdeki beyin göçü kaçınılmaz olarak artmaya devam edecektir” dedi.

  Kamudaki ücret adaletsizliğinden olumsuz olarak etkilenen üniversitelerin her kademsindeki personelinin ayrıca kendi arasında da ciddi ücret dengesizliği yaşadığına dikkat çeken DES Genel Başkan Yardımcısı Kotanlı, şunları söyledi;

  ÜNİVERSİTELER CAZİBESİNİ YİTİRİYOR

  Üniversitelerimizde görev yapan eğitim çalışanlarının maaşları son 10 yıllık enflasyonu baz alırsak enflasyon karşısında erimiştir. Son 10 yılda üniversitelerimizin sayısında yaşanan artışa karşın üniversite personelinin gerek mali ve özlük haklarında gerekse mesleki ve demokratik haklarında aynı büyümeyi görememekteyiz.

  BEYİN GÖÇÜ ARTIYOR

  Bu durum beyin göçünü tetiklediği gibi üniversitelerimizin cazibesinin azalmasına ve akademisyenliğin tercih edilmemesine neden olmaktadır. Akamesyenlerimiz daha yüksek ücretler veren başka kamu kurumlarına araştırmacı, uzman sıfatıyla hızla geçmeye başlamıştır.

  MAAŞLAR 2 BİN 2 BİN 700 TL CİVARINDA

  Üniversitelerdeki yardımcı doçent, öğretim görevlileri, okutman ve araştırma görevlileri kadrolarındaki eğitim çalışanlarını 2 bin ila 2 bin 700 TL arasında maaş almaktadır. Bu ücretler üniversite hocalarının hem statülerine hem de bilim üretmelerine uygun değildir.

  İDARİ PERSONELİN MALİ VE ÖZLÜK HAKLARI DA GERİLİYOR

  Yükseköğretim kurumlarında genel idari hizmetler, yardımcı hizmetler ve teknik hizmetler gibi sözleşmeli kadrolarda dahil çalışan personelin mali ve özlük hakları konusunda da önemli sorunlar yaşandığını biliyoruz. Gerçekleştirilen uygulamalar ve önümüzdeki dönem için yapılan hazırlıklar dikkate alındığında, akademik olmayan personelin daha yoğun hak kaybı yaşayacağı görülmektedir.

  ÜNİVERSİTELER KAMUSAL HİZMET SORUMLULUĞUNDAN UZAKLAŞIYOR

  Üniversitelerimizin ticarileştirilmesi, hükümetin uyguladığı yeni liberal paradigma bağlamında tespit edilen kalite, performans ve akreditasyon gibi kavramlar üniversite stratejik planları üzerinden üniversite sistemine girmiştir. Bununla birlikte, piyasacı,

  dolayısıyla kamusal hizmet sorumluluğundan ve özgür bilimsel üretimden uzaklaşmış bir üniversite yapısı oluşmaya başlamıştır. Akademisyenlerimiz tüccar, öğrencilerimiz müşteri olarak görülmek istenmektedir. Üniversitelerimiz ‘Girişimci üniversite’ gazıyla kamusal hizmet yükümlülüklerinden uzaklaştırılmıştır. Piyasa koşullarına uygun hizmet üreten kurumlar haline getirilen üniversitelerimizde, hem çalışanlar hem de öğrencilerimizin hak ve talepleri dikkate alınmamaktadır.

  Bu itibarla başta Başbakan Sayın Erdoğan olmak üzere YÖK Başkanı Sayın Çetinsaya’yı üniversitelerimizde görev yapan eğitim çalışanlarının haklı ve meşru taleplerini dikkate almaya ve ivedilikle çözüm bulmaya davet ediyorum.

  Kaynak: Cihan Haber Ajansı
  yaman ve researcher_34 bunu beğendiler.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #2
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Nerden
  istanbul
  Mesaj
  399
  iyi güzel de idari personel neden konuşulmuş. onlar da hak ettiğini alsın da bu akademik personel tek başına bir zam talep edemeyecek mi yahu. illa birilerine bağlanmamız ya da birilerin bize bağlanması mı gerekiyor bu tip haberlerde.
  yaman, Öypsıkıntısı, argor ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

 3. #3
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  09-2013
  Mesaj
  3
  Benim çalıştığım üniversitede uzman 2700 tl, enstitüde çalışan aradığımda telefonu açmayan, yanına gittiğimde iş yapmayan memurda 2600 tl maaş alıyor, Ben 2200 tl. Bişey demeye gerek yok heralde
  bilemedimbenonu ve random bunu beğendiler.

Benzer Konular

 1. Üniversite Hocalarının Maaş İsyanı!
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 17
  Son Mesaj: 22-09-2013, 12:57
 2. Öğretmenin Mobbing İsyanı
  Mobbing ve Çözümleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 09-07-2013, 17:45
 3. Memurların Ek Ödemeleri Artıyor
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 05-05-2013, 17:48
 4. Akademisyenler Duysun 4: Astsubayların Maaş İsyanı
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 27-03-2013, 11:23
 5. DSL'in Hızı Artıyor...
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan Fırat
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 23-08-2011, 23:58

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git