Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 15

Üniversite Hocaları Korsan Fotokopicide!

Güncel Eğitim Haberleri Forumunda Üniversite Hocaları Korsan Fotokopicide! Konusunu İncelemektesiniz

İstanbul’da yapılan fotokopici baskınlarında öğretim görevlileri tarafından fotokopiyle çoğaltılmak istenen Galatasaray, Bahçeşehir ve İstanbul Ticaret ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051

  Üniversite Hocaları Korsan Fotokopicide!

  İstanbul’da yapılan fotokopici baskınlarında öğretim görevlileri tarafından fotokopiyle çoğaltılmak istenen Galatasaray, Bahçeşehir ve İstanbul Ticaret Üniversitesi kütüphanelerine ait kitaplara el konuldu.

  Okulların açılmasıyla birlikte korsan kitapla mücadele çalışmasını eğitim kurumlarının bulunduğu bölgelerde yoğunlaştıran Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube ekipleri sıradışı manzaralarla karşılaştı.

  Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği’ne yapılan ihbarlar üzerine üniversitelerin yoğun olduğu Beşiktaş ve Beyazıt ilçelerinde eş zamanlı olarak dokuz fotokopi çeken işyerine baskın düzenlendi. Bu baskınlarda 9 adet bilgisayar hard-diski ve çoğu ders kitabı olmak üzere 47 bin sayfa fotokopi kitap kopyası, ayrıca bin 500 adet korsan kitap ele geçirildi. Fotokopi makinalarının hafızalarında bir kütüphaneyi dolduracak kadar ders kitabına rastlayan ekiplerin el koydukları hard disklerde incelemeleri sürüyor.

  Baskınlar sırasında, ünlü bir üniversitede görev yapan bir üniversite hocasının fotokopiyle çoğaltmak için getirdiği ders kitapları da yakalandı. Adı gizli tutulan üniversite hocasıyla ilgili işlemler savcılık tarafından sürdürülüyor. Baskınlarda ayrıca öğretim görevlileri tarafından fotokopiyle çoğaltılmak üzere emaneten bırakılan Galatasaray Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi ve İstanbul Ticaret Üniversitesi kütüphanelerine ait kitaplara el konuldu. Ünlü üniversitelerin adının ve hocalarının karıştığı olayla ilgili soruşturma sürüyor.

  KAŞITOĞLU’NDAN MEB VE YÖK’E KORSAN ÇAĞRISI

  Devam eden operasyonlarla ilgili açıklamada bulunan Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Başkanı Muharrem Kaşıtoğlu, binbir emekle hazırlanan yerli ve yabancı ders kitaplarının fotokopi yoluyla haksız şekilde çoğaltılmasının yıllardır, artarak devam ettiğini söyledi. Korsan kitap matbaalarının, depolarının yanı sıra fotokopi korsancılığıyla mücadele için emniyet güçleriyle yürütülen çalışmanın artarak devam edeceğini belirten Kaşıtoğlu, ilgili kurum ve kuruluşlara fotokopi yoluyla yapılan korsancılık konusunda gerekenin yapılması için resmi yazı gönderdiklerini ifade etti. Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK’e çağrıda bulunan Kaşıtoğlu, “Büyük çapta hak mahrumiyetine yol açan ve maalesef eğitim kurumlarımızda sıklıkla başvurulan fotokopi korsancılığına engel olmaları çağrısında bulunuyoruz” dedi.


  Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #2
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2013
  Mesaj
  179
  Orijinal baskıya verecek parası vardı da almadı mı
  financier, hicran, makrizi ve 5 diğerleri bunu beğendiler..

 3. #3
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Nerden
  istanbul
  Mesaj
  399
  defacto bir durum.şaşıranlar hayatı boyunca gidip 3-5 kitaba para vermemiş kişiler olsa gerek zaten. (Haberi paylaşan Nazmi hoca üstüne alınmasın tabii)

 4. #4
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  95
  SANIRIM DEVLET ARTIK İNANIR AKADEMİK PERSONELİN MAAŞININ AZ OLDUĞUNA.

  büyük harflerle yazalım. lafla olmuyordu kanıtlanmış oldu. ne yapalım 2250 lira maaşla? kitap mı alalım, karnımızı mı doyuralım? HANGİ MEMUR ÇALIŞMAK İÇİN PARA HARCAMAK ZORUNDA?

  eksik yazmışlar, ben pahalı diye FOTOKOPİCİDEN BİLE KİTAP ALMIYORUM! allahtan türkçe kitap ihtiyacımız yok da adobe acrobat kurtarıyor durumu.

  .

 5. #5
  ch.accepted
  Misafir
  Arkadaşlar bir söz vardır

  Köpek adamı ısırırsa haber olmaz; adam köpeği ısırırsa bu haber niteliği taşır.

  Şimdi bence bu yazının da haber olacak bir yanı yok. Eğer öğretim üyeleri sürekli orijinal kitaplar alsalardı işte bu haber olabilirdi bence.

  Devlette çalışan yatan bir mühendis 2800 lira alırken mühendis yetiştiren bir yard doç 3000 küsür lira alırsa adamın başka yolu mu kalıyor? Hırsızlık mı yapsın, gece taksicilik mi yapsın?
  sabihagökçenn bunu beğendi.

 6. #6
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  09-2013
  Mesaj
  199
  ch accepted hocam devlette çalışan yatan mühendis dersen, oradan bir mühendis gelir, "Aynen öyle kardeşim, senin yattığın kadar ben de yatıyorum" der. Başka meslek gruplarına lütfen laf atmayalım, her mesleğin zorluğu vardır.

  Bu arada şaşırdım ben duruma yahu, genelde bu insanlar da kitap çıkarıyor filan. Fotokopi maalesef yaygın durum, bazen de orijinali olmuyor yabancı kitapların. Sorunlu iş.

 7. #7
  ch.accepted
  Misafir
  Alıntı the end Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  ch accepted hocam devlette çalışan yatan mühendis dersen, oradan bir mühendis gelir, "Aynen öyle kardeşim, senin yattığın kadar ben de yatıyorum" der. Başka meslek gruplarına lütfen laf atmayalım, her mesleğin zorluğu vardır.

  Bu arada şaşırdım ben duruma yahu, genelde bu insanlar da kitap çıkarıyor filan. Fotokopi maalesef yaygın durum, bazen de orijinali olmuyor yabancı kitapların. Sorunlu iş.
  Hocam arkadaslarimin neredeyse yarisi devlette çalışıyor. Yatmaktan kastım gunu bos gecirmeleri degil elbet ama yaptiklari islerin de cogunun zaman doldurma oldugunu kendileri soyluyorlar. Baska meslek gruplari hakkinda degil kendi mesleğim hakkinda yorum yapiyorum. Cunku hem kamu hem ozel sektörde calisan çok yakin arkadaslarim var. Özel sektörde mesela tam tersi durum. Eşek gibi çalışan ve 1800 alan arkadaşım da var. Durum bu şekilde.

 8. #8
  financier
  Misafir
  Emek hırsızlığı yapmayı hiçbir zaman destekleyecek değiliz , ancak bir kitabın 139 dolar (benim alanımda temel bir kitap) olduğu gerçeğiyle karşı karşıya kalınca , orijinal mi fotokopi mi deyince , bu maaşla maalesef fotokopi demek zorunda kalıyoruz. yani 2300 TL maaşınız var ve bu kitaplara bu paraları vermek için gerçekten akla karayı seçiyor insanlar , hani her şey sadece kitap olsa onda da sorun yok , en basit sempozyum (bildirin olsun ücretsiz git diyebilir bazı arkadaşlar-her sempozyuma da bildiri hazırlamak için de bu 139 dolarlık kitapları almak lazım- bu da zor bir iş.) 300 Tl den başlıyor , bu maaşla sempozyumları takip etmek çok zor. aynı lisan derecesine sahip arkadaşlarımız daha güzel maaşlarla işlerini yürütmektedirler , maaşlarında gözümüz yok tabiki de , tek isteğimiz ücret politikasında değişikliğe gidilmesi ve iyileştirmelerin yapılması.. !!Korsana hayır!!
  sabihagökçenn bunu beğendi.

 9. #9
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Bu haberi dun okudugumda paylasmak istedim ancak maas durumu ortadayken vazgectim. Nazmi hoca paylasmis bende yorumumu yapayim. Bu maas durumu bu sekilde devam ederse korsan kitap yapilacak olan hatalarin en kucugu kalabilir. Iste o zaman bu hatalarin kimse vebalini veremez...
  Mr December ve sabihagökçenn bunu beğendiler.

 10. #10
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  42
  Çok haklısınız arkadaşlar. Kitaplığımda Beşiktaş'taki fotokopicilerden alınan yaklaşık 20 kitap var. Bunların orijinal olmasını istemez miydim? Ama maalesef tamamı İngilizce, orijinallerini almaya kalksam maaşımdan daha fazlası giderdi. Akademisyene, özellikle yüksek lisans-doktora yapan araştırma görevlisine bu maaşı verirseniz bu tablo ile karşılaşırsınız hiç şaşırtıcı değil.
  sabihagökçenn bunu beğendi.

Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. Üniversite Hocaları Sefalet Girdabında
  Akademik Etkinlik Duyuruları forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 45
  Son Mesaj: 21-09-2015, 16:12
 2. Öğretim Görevlisiyken Başka Yerde Kadroyu Kazanında Süreç Nasıl Olur?
  Öğretim Görevlisi forum içinde, yazan History of Art
  Cevap: 9
  Son Mesaj: 09-12-2013, 14:38
 3. ÖYPyi kazandığımız üniversite VS yl yaptığımız üniversite
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan pinar
  Cevap: 23
  Son Mesaj: 10-01-2013, 16:18
 4. Atandığım Üniversite ve YL+Doktora yapacağım Üniversite
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan _akademik_
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 08-11-2012, 21:38
 5. KPSS Tepkisi: ÖSYM'nin internet sitesine korsan saldırı!
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 18-07-2012, 12:41

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git