Bulunan 1 den 6 - Toplam 6
Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
 • 1 gönderen biophysics
 • 1 gönderen Nazmi

Direnen Öğrenciye Burs Yok!

Güncel Eğitim Haberleri Forumunda Direnen Öğrenciye Burs Yok! Konusunu İncelemektesiniz

YÜK SEK Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, 2013-2014 öğretim yılında ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051

  Direnen Öğrenciye Burs Yok!

  YÜKSEK Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, 2013-2014 öğretim yılında ’direniş, boykot, işgal, yazı yazma, resim yapma ve slogan atma’ gibi davranışlarda bulunan öğrencilere burs verilmeyeceği duyuruldu. Söz konusu yönetmelik 2005 yılından bu yana zaten uygulanıyordu. Gezi olaylarının ardından Genel Müdürlük Yönetmeliği, bir kez daha ilgili kurumlara göndererek 'o maddeye' dikkat çekti. Öte yandan KYK 'Burs yok' maddesini geçen yıl hiç kullanmamış.

  YÜKSEK Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, 2013-2014 öğretim yılında ’direniş, boykot, işgal, yazı yazma, resim yapma ve slogan atma’ gibi davranışlarda bulunan öğrencilere burs verilmeyeceği duyuruldu.

  İŞTE KREDİ YURTLAR KURUMU'NUN O YÖNETMELİĞİ

  Yüksek Öğrenim KYK Genel Müdürlüğü’nün 2013-2014 öğretim yılı yurt içinde okuyan önlisans, lisans, özel yetenek, master ve doktora öğrencileri için burs ve öğrenim kredisi müracaat şartları yayımlandı. Yüksek Öğrenim KYK Genel Müdürlüğü’nün internet sitesindeki duyuruda, yurt içinde yükseköğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere karşılıksız verilen para anlamındaki burs başvuru şartlarına göre, öğrenciye normal öğrenim süresince verilen öğrenim kredisinde ilginç maddeler yer alıyor.

  Kurum, öğrenim kredisi verilmeyecek öğrenciler arasında, öğrenim görmekte olduğu öğretim kurumlarında, eklentilerinde, kalmakta olduğu yurtta, öğretim kurumu veya barındığı yurdun dışında, münferiden veya topluca her ne şekilde olur ise olsun anarşi ve terör olaylarına karışan, öğrenim özgürlüğünü ihlal edici (Direniş, boykot, işgal, yazı yazma, resim yapma, slogan atma vs.) davranışlarda bulunan bu fiillere eksik veya tam teşebbüste bulunan, üzerinde veya kendi kullanımına bırakılmış yerlerde ateşli silahlar, patlayıcı maddeler, bıçaklar vs. tüm kesici, delici, yakıcı, boğucu, ezici, parçalayıcı, eza ve cefa verici olarak salt saldırı ve savunmada kullanılmak üzere, özel nitelikte yapılmış olan her türlü suç aletlerinden birini veya birkaçını bulunduran öğrencilere kredi verilmeyeceği açıklandı.

  Kurumun üniversite öğrencilerine aylık 280 TL olarak ödenen burslarına ilişkin sözkonusu bu madde, ’Gezi Parkı’ olayları nedeniyle eylemlere katılan öğrencileri de içeriyor.


  MÜTHİŞ AYRINTI
  Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, 2013-2014 öğretim yılında ’direniş, boykot, işgal, yazı yazma, resim yapma ve slogan atma’ gibi davranışlarda bulunan öğrencilere burs verilmeyeceği duyuruldu.
  İlgili madde, yüksek öğretim öğrencilerine burs ve kredi verilmesine ilişkin yönetmeliğe 2002 yılının Aralık ayında dahil edilmişti. Ancak geçen KYK, geçen yılki burs ve kredi müracaatlarına, yönetmelikteki ilgili maddeyi tüm ayrıntıları ile koymak yerine, sadece "anarşi ve terör olaylarına karışanlar" ifadesi yer almıştı. ancak 2013-2014 burs ve kredi müracaatları için yapılan duyuruda, yönetmelikte bulunan madde tüm ayrıntısıyla, olduğu gibi konuldu. Yönetmelikte, öğrenim kredisi verilecek öğrencilerde aranan şartlar arasında yer alan ilgili madde şöyle;

  " (Değişik 21.12.2002/24970 RG) Öğrenim görmekte olduğu öğretim kurumlarında(2) , eklentilerinde, kalmakta olduğu yurtta, öğretim kurumu veya barındığı yurdun dışında, münferiden veya topluca her ne şekilde olur ise olsun anarşi ve terör olaylarına karışan, öğrenim özgürlüğünü ihlal edici (Direniş, boykot, işgal yazı yazma, resim yapma, slogan atma vs.) davranışlarda bulunan bu fiillere eksik veya tam teşebbüste bulunan, üzerinde veya kendi kullanımına bırakılmış yerlerde ateşli silahlar, patlayıcı maddeler, bıçaklar vs. tüm kesici, delici, yakıcı, boğucu, ezici, parçalayıcı, eza ve cefa verici olarak salt saldırı ve savunmada kullanılmak üzere, özel nitelikte yapılmış olan her türlü suç aletlerinden birini veya bir kaçını bulunduran öğrencilere."

  2012-2013 Yurtkur ve öğrenim kredisi başvuru sartlarında, öğrenim kredisi alamayacakların sıralandığı bölümde ilgili madde şöyle yer almıştı;

  "Anarşi ve terör olayına karışanlar"

  2013-2014 Yurtkur ve öğrenim kredisi başvuru şartlarında ise, öğrenim kredisi alamayacakların sıralandığı bölümde ilgili madde şöyle yer aldı:

  "Öğrenim görmekte olduğu öğretim kurumlarında, eklentilerinde, kalmakta olduğu yurtta, öğretim kurumu veya barındığı yurdun dışında, münferiden veya topluca her ne şekilde olur ise olsun anarşi ve terör olaylarına karışan, öğrenim özgürlüğünü ihlal edici (Direniş, boykot, işgal, yazı yazma, resim yapma, slogan atma vs.) davranışlarda bulunan bu fiillere eksik veya tam teşebbüste bulunan, üzerinde veya kendi kullanımına bırakılmış yerlerde ateşli silahlar, patlayıcı maddeler, bıçaklar vs. tüm kesici, delici, yakıcı, boğucu, ezici, parçalayıcı, eza ve cefa verici olarak salt saldırı ve savunmada kullanılmak üzere, özel nitelikte yapılmış olan her türlü suç aletlerinden birini veya bir kaçını bulunduran öğrencilere..."


  Kaynak: Hürriyet
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #2
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  02-2012
  Mesaj
  134
  Peki hükümet yalakası olana ek burs veriyorlar mı?

 3. #3
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  574
  Bunu şiddet ve terör eylemlerine karışanlar diye değiştirirlerse iyi olur, bu şekilde demokratik haklara darbe vuruyor
  emreyz bunu beğendi.

 4. #4
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Bakan haberi yalanlamış arkadaşlar: http://www.akademikpersonel.org/gene...tml#post206093

 5. #5
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Nerden
  istanbul
  Mesaj
  399
  "Direniş, yazma, resim yapma, slogan atma vs."

 6. #6
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051
  Alıntı Vahdet Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Bakan haberi yalanlamış arkadaşlar: http://www.akademikpersonel.org/gene...tml#post206093
  Yalanladığı bir şey yok bence, yönetmelik var uygulayacağız diyor.
  Cashmere bunu beğendi.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

Benzer Konular

 1. Üniversite affından yararlanamayan öğrenciye bir hak daha
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 17
  Son Mesaj: 27-11-2014, 14:21
 2. Öğrenciye Yetemeyen Akademisyenlerimiz
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 30-06-2013, 13:25
 3. Bu Bölümü Seçen Her Öğrenciye Burs
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 27-05-2013, 17:45
 4. Cevap: 0
  Son Mesaj: 23-11-2012, 19:39
 5. YLSY Burs
  YLSY - 2012 Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Bursu forum içinde, yazan blueboy
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 05-08-2012, 18:21

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git