Merkezimizin kuruluş yılı olan 1974’den bu yana öğrenciler, yükseköğretim programlarının büyük bir bölümüne merkezi bir sınav sistemi ile yerleştirilmektedir. Bu sistemde, yükseköğretim programlarının kontenjanları, her yıl sınavlardan önce belirlenmekte, öğrencilerin puanları ve tercihlerine göre yerleştirilmelerinde bu kontenjanlar esas alınmaktadır.

2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu, yükseköğretim programlarının kontenjanlarının tespit edilmesi görevini Yükseköğretim Kuruluna vermiştir. Bu kanunun 2880 sayılı kanunla değişik 7. maddesi gereğince, Yükseköğretim Kurulu, her yıl, üniversitelerin önerilerini inceleyerek, her program için bir kontenjan belirlemekte, bu kontenjanlar Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ile ilgili kurumlara ve öğrencilere duyurulmaktadır.

Bu kitapta 2012 yılına ait yükseköğretim programları kontenjanları ile bu programlara yerleşen öğrenci sayıları bulunmaktadır. 1983 ve daha sonraki yıllara ait kontenjan yayınlarında olduğu gibi, bu kitabın kapsamını yükseköğretim programlarının 2012 yılı genel, okul birincileri ile bu programlara yerleştirilen öğrenci sayıları oluşturmaktadır. Ayrıca Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarının kontenjanları da bu yayında yer almaktadır.
Bu yayın ÖSYM İnsan Kaynakları ve Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı’nın Dokümantasyon ve Arşiv Birimi çalışanları tarafından hazırlanmıştır. Emeği geçen arkadaşlara teşekkür ederim. Bu kitabın, inceleyenlere yararlı olmasını dilerim.

Prof. Dr. Ali DEMİR
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı


2012 Yükseköğretim Öğrenci Kontenjanları Kitabı'na aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.