Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 12

Kızların Gözü Yüksek Statülü İşlerde

Güncel Eğitim Haberleri Forumunda Kızların Gözü Yüksek Statülü İşlerde Konusunu İncelemektesiniz

Genç kızlar, erkeklere göre daha fazla mesleki hedefe sahip. Neredeyse tüm OECD ülkelerinde, kızlar yüksek ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051

  Kızların Gözü Yüksek Statülü İşlerde

  Genç kızlar, erkeklere göre daha fazla mesleki hedefe sahip. Neredeyse tüm OECD ülkelerinde, kızlar yüksek statülü işlerde çalışmaya erkeklere göre daha fazla istek duyuyor. OECD’nin, üye ülkelerin eğitime ilişkin göstergelerini ortaya koyan ‘Eğitime Bakış 2012’ raporuna göre, Türkiye’de kızlar daha çok sağlık sektörünü tercih ederken, sadece Arjantin’de kızlar mühendislik, imalat ve inşaat gibi alanları seçiyor. Matematikte, erkekler birçok OECD ülkesinde kızlardan daha başarılı görünüyor. Mühendislik ve bilgisayar gibi alanlar, kızların ilgisini daha az çekiyor.


  OECD’nin, üye ülkelerin eğitime ilişkin göstergelerini ortaya koyan ‘Eğitime Bakış 2012’ başlıklı raporu, gençlerin cinsiyet ve ülkelere göre değişen beklentilerini ortaya koydu.

  Araştırmaya göre, pek çok OECD üyesi ülkede 25-34 yaş arasındakiler, 55-64 yaş arasındakilere göre daha fazla yüksek öğrenim görmüş durumda. Bu alanda Almanya, İsrail ve Amerika istisna oluşturuyor. Türkiye, her iki grup için Çin ve Brezilya’nın ardından sondan üçüncü sırada yer alıyor. OECD ortalamalarına göre yüksek öğrenim görenlerin oranı 25-34 yaş grubu için yüzde 38, 55-64 yaş grubu için yüzde 23 düzeyinde.

  İkincil orta öğretim meslek programları çerçevesinde kızlar Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Almanya, Endonezya, Japonya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsviçre’de sosyal bilimler, işletme ve hukuk, Estonya, Macaristan ve Polonya’da ise hizmet sektörü ile ilgili alanları tercih ediyor. Türkiye’de kızlar daha çok sağlık sektörünü yeğlerken, sadece Arjantin’de kızlar mühendislik, imalat ve inşaat gibi alanları seçiyor.

  Rapora göre, genç kızlar, erkeklere göre daha fazla mesleki hedefe sahip. Neredeyse tüm OECD ülkelerinde, kızlar yüksek statülü işlerde çalışmaya erkeklere göre daha fazla istek duyuyor. Kızlar, yasa koyucu, üst düzey memur, yönetici ve profesyonel olarak çalışmaya, erkeklere göre ortalama yüzde 11 oranında daha fazla ilgi gösteriyor. Bu eğilimler, OECD ülkeleri içerisinde Fransa, Almanya ve Japonya’da değişiyor ve kızlarla erkekler, bu tür işlere aynı oranda eğilim duyuyor. İsviçre ise erkeklerin ilgisinin kızlardan fazla olduğu tek ülke olarak öne çıkıyor. Yunanistan ve Polonya’da bu tür işlerde çalışma beklentisi içerisinde olan kızların oranı erkeklere göre daha fazla artıyor ve fark yüzde 20’ye ulaşıyor.

  Matematikte, erkekler birçok OECD ülkesinde kızlardan daha başarılı görünüyor. Mühendislik ve bilgisayar gibi alanlar, kızların ilgisini daha az çekiyor. Bu alanlara ilgi gösterenlerin oranı kızlarda yüzde 5’e kadar gerilerken, erkeklerde bu oran yüzde 18’i buluyor. Sağlık sektöründe ise durum tersine dönüyor. Kızların yüzde 16’sı ve erkeklerin ise sadece yüzde 7’si bu alana heves ediyor.

  Çocuklar aileleriyle aynı kaderi paylaşıyor

  Rapora göre, 20-34 yaş grubunun yüksek öğrenim görmesi, ailelerinin eğitim durumları ile yakından ilgili. Anne ve babanın eğitim seviyesinin düşük olması, kişinin yüksek öğrenim görme şansını azaltıyor. Sosyo-ekonomik farklılıkların meydana getirdiği eşitsizlikler yüksek öğrenim görme açısından da kişiler arasında eşitsizliklere neden oluyor. Bu durum göreceli olarak değişebiliyor, örneğin ailesi düşük eğitimli kişiler Avustralya, Kanada, Danimarka, Finlandiya, İsveç, Hollanda, İspanya, İrlanda ve İzlanda’da eğitim olanaklarından daha fazla yararlanabiliyor. İtalya, Portekiz, Amerika ve Türkiye’de ailesi düşük eğitimli gençlerin ailelerinden daha üst düzeyde eğitim alma şansları en aza iniyor.

  OECD ülkelerinde, en azından ikincil orta öğretim mezunu olanlar bu düzeyde eğitim almamış kişilere oranla daha kolay iş buluyor. İkincil orta öğretimi tamamlamamış kişilere göre ikincil orta öğretim mezunlarının istihdamı ortalama yüzde 18, yüksek öğretim mezunu kişilerin istihdamı yüzde 28 artıyor. Örneğin İzlanda, Norveç, İsviçre ve İsveç’te yüksek öğrenim mezunlarının ortalama istihdam oranı yüzde 88.

  Son ekonomik kriz döneminde ikincil orta öğretimi tamamlamamış kişiler arasında işsizlik oranı, tamamlayanlara oranla yüzde 1,1 ve yüksek öğretim mezunlarına oranla yüzde 2,4 daha fazla.

  Raporda, teknolojideki hızlı gelişmenin küresel işgücü piyasasının ihtiyaçlarını da değiştirdiği, böylece daha yüksek düzeylerde eğitim ve özel alanlarda beceri sahibi olan kişilere daha fazla talep olduğu belirtildi. Raporda, politika belirleyicilerine işgücü piyasalarının değişen ve gelişen ihtiyaçlarına uygun işgücü yetiştirilmesi yönünde eğitim politikaları oluşturmaları gerektiği hatırlatıldı.

  Kadınlar her yerde erkeklerin gerisinde

  Rapora göre, İrlanda, Polonya ve Türkiye’de yüksek öğrenim görmüş kişiler, ikincil orta öğrenim mezunu kişilere oranla sırasıyla yüzde 15, yüzde 19 ve yüzde 16 daha fazla istihdam ediliyor.

  Tüm OECD ülkelerinde, istisnasız bir şekilde kadın istihdamı erkeklerden daha düşük düzeyde seyrediyor. Bu fark, OECD ülkelerinde yüksek öğrenim gören kadın ve erkekler dikkate alındığında, ortalama yüzde 9. Şili, Çek Cumhuriyeti, Japonya, Kore, Meksika ve Türkiye’de ise bu fark yüzde 29’a kadar ulaşıyor.

  Kadınların işgücüne katılımının genel anlamda, büyüme için önemli olduğu belirtilen raporda, kadınların işgücüne katılımını artırmak için politika belirleyicilerine makul fiyatlarda, esnek ve kaliteli çocuk bakımı hizmetleri, analık ve babalık izinleri, esnek çalışma saatleri gibi olanaklar sunulmasını tavsiye ediliyor.

  Çok okuyan, çok kazanıyor

  Eğitim düzeyine göre elde edilen gelirlere bakıldığında kazancın her eğitim seviyesine göre yükseldiği görülüyor. Örneğin, OECD ülkelerinde, yüksek öğrenim görmüş kişiler, ikincil orta öğrenim görenlere oranla ortalama yüzde 55 daha fazla kazanıyor. İkincil orta öğrenim mezunları ise bu düzeyde eğitimi tamamlayamayanlardan ortalama yüzde 23 fazla gelir elde ediyor.

  Bu karşılaştırma yaşa göre yapıldığında, Türkiye ve İrlanda dışındaki tüm OECD ülkelerinde ileri yaşlarda kazanç farkının arttığı görülüyor. 25-34 yaş arası kesimde bir alt eğitim düzeyine göre kazanç yüzde 37 artarken, 55-64 yaş grubunda bu yüzde 69’a kadar çıkıyor.

  Çalışmaya göre bu durum, yani eğitim ile gelen daha fazla kazanç, kişilerin eğitim alarak, becerilerini geliştirme isteklerini artırıyor. Kişilerin daha fazla eğitim alma isteklerinin, bazı ülkelerde yüksek öğrenim fiyatlarındaki artış ve bütçedeki daralmadan etkilendiği görülüyor. Her eğitim alanının artı kazanç getirmediğine de dikkat çekiliyor.

  Raporun ortaya koyduğu diğer bazı sonuçlar şöyle:

  - İkincil ortaöğretimi tamamlayamayanların işsiz kalma ihtimalleri daha fazla.

  -Kadınların tüm eğitim düzeylerinde istihdam oranları daha düşük. Bu fark yüksek eğitim düzeyinde azalıyor.

  - Kadın ve erkekler için tam zamanlı çalışma oranı, eğitim düzeyleri yükseldikçe artıyor. Tam zamanlı çalışanların büyük çoğunluğunu erkekler oluşturuyor.

  - İkincil orta öğretimi mesleki alanda yapanlar, genel anlamda ikincil orta öğretim mezunlarına oranla daha yüksek oranda istihdam ediliyor.

  - Eğitim, ekonomilerin zor dönemlerinde dahi işsizliğe karşı en iyi sigorta olarak görüyor.

  Kaynak: Kızların gözü yüksek statülü işlerde - Hürriyet Eğitim | Okul, sınav ve eğitim alanında en doğru bilgi merkezi
  Son düzenleyen Nazmi, 08-02-2013 saat 14:18.
  aDNA, papirus ve rusçuk bunu beğendiler.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #2
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Gözü bende olmayıp daha yüksekte olan Kızı ben neyleyim Hocam. Ben ona gönül sarayımı açtıktan sonra, daha fazlasını düşünene yol vereceksin. Bay, Bayan fark etmez. Bence bunu düşünen bireyin ruhu aç... Yarın o zengin eşe bir şey olsa ilk o kaçar yanından. Daha zenginini, daha statülüsünü, daha yakışıklısını-güzelini ..... daha daha daha diye gider.

 3. #3
  aydın
  Misafir
  Başlık biraz yumuşayabilir

 4. #4
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Bence ''... Eşlerde'' deselerdi tam otururdu. Kibarca işlerde demişler. Hazır çorba çıktı çıkalı evde tarhana pişmiyor gibi oldu
  miss.esra ve serceft bunu beğendiler.

 5. #5
  Kısıtlanmış Üyelik
  Üyelik Tarihi
  06-2013
  Mesaj
  133
  Alıntı Vahdet Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Gözü bende olmayıp daha yüksekte olan Kızı ben neyleyim Hocam. Ben ona gönül sarayımı açtıktan sonra, daha fazlasını düşünene yol vereceksin. Bay, Bayan fark etmez. Bence bunu düşünen bireyin ruhu aç... Yarın o zengin eşe bir şey olsa ilk o kaçar yanından. Daha zenginini, daha statülüsünü, daha yakışıklısını-güzelini ..... daha daha daha diye gider.
  çok haklısınız hocam, bu doyumsuzluk , ruh açlığı halleri malesef çağımızın sorunu kişisel gelişim kitaplarının adları bıle degıstı s.kt.r et dıye bır kıtap best seller oluyor,vicdanlar susmus herkes üç beş hesaplıyor, oysa kader hesaplamalardan bagımsız ve vicdan ergec konusur bunu kimse dusunmuyor.

 6. #6
  ALES Soru Editörü
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Nerden
  Bolu
  Mesaj
  191
  Alıntı Nazmi Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  [TABLE="width: 100%"]
  Türkiye’de kızlar daha çok sağlık sektörünü tercih ederken, sadece Arjantin’de kızlar mühendislik, imalat ve inşaat gibi alanları seçiyor.
  Arjantinde Müh. Fak. okumak varmış. Ben EEM okuyorum gerçi bizim sınıftada 21 kız ile Türkiyedeki eem bölümlerine nazaran rekor kız sayısı var ama gel görki yetmiyor yetmiyor
  Dünyadaki açlık ve sefaletin nedeni yoksulları doyuramadığımızdan değil zenginleri doyuramadığımızdandır.

 7. #7
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  09-2012
  Mesaj
  17
  Yok artık hayret ettim şu yorumunuza insanların daha iyiyi hedeflemesi ile eş durumunun ne alakası var?
  Cashmere bunu beğendi.

 8. #8
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  ANKARA
  Mesaj
  845
  Çok doğru bir tesbit. Bir gün bir ingilizce kursunda hoca herkese hayalindeki mesleği sormuştu da herkes yönetici olmak deyince baya şaşırmıştım. Kızların gözünün yüksek statülü işlerde olmasıyla eş arasındaki bağlantıda şöyle oluyor : Hiçbir kadın eşininkendisinden statü para olarak altta olmasını kaldırmaz.
  serceft bunu beğendi.
  " Kimin himmeti milleti ise, o tek başına bir millettir." B.S.N.

 9. #9
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  473
  Alıntı turabe Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Çok doğru bir tesbit. Bir gün bir ingilizce kursunda hoca herkese hayalindeki mesleği sormuştu da herkes yönetici olmak deyince baya şaşırmıştım. Kızların gözünün yüksek statülü işlerde olmasıyla eş arasındaki bağlantıda şöyle oluyor : Hiçbir kadın eşininkendisinden statü para olarak altta olmasını kaldırmaz.
  Hangi erkek yanındaki kadından daha az olmayı kaldırabiliyo ki?
  turabe ve serceft bunu beğendiler.
  Bir garip akademisyen...

 10. #10
  shockhan
  Misafir
  maaşlar 3200 olsun ben bişe istemiorum

Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. Özel statülü yükseklisans ögrenciliği ve Askerlik tecili
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan sananebanane
  Cevap: 13
  Son Mesaj: 13-01-2016, 10:49
 2. Galatasaray'ın gözü Aurelien Chedjou'da
  Futbol forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 22-01-2013, 12:18
 3. Memurun gözü Aralık enflasyonunda
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 31-12-2012, 13:06

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git