Bulunan 1 den 3 - Toplam 3
Ağaç Şeklinde Aç4Beğeni
 • 4 gönderen biophysics

Erdoğan'dan YÖK operasyonu

Güncel Eğitim Haberleri Forumunda Erdoğan'dan YÖK operasyonu Konusunu İncelemektesiniz

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, üniversiteleri karıştıran, YÖK Genel Kurulu'nu da ikiye bölen YÖK taslağı tartışmalarına el ...

 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  Erdoğan'dan YÖK operasyonu

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, üniversiteleri karıştıran, YÖK Genel Kurulu'nu da ikiye bölen YÖK taslağı tartışmalarına el koydu. Erdoğan'ın talimatıyla AK Parti'de düzenlenen "YÖK Çalıştayı"nda, üniversitelerin en çok tepkili olduğu rektör seçimine ilişkin, "YÖK'süz, Köşk'süz rektör seçimi" yönünde "radikal" bir formül öne çıktı.

  Ak Parti DE RAHATSIZ

  Hürriyet'in edindiği bilgiye göre, YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya'nın tartışmaya açtığı taslak, AK Parti'de de rahatsızlık yarattı. AK Parti'nin akademisyen vekillerinin yanı sıra bazı YÖK üyeleri de, taslaktaki merkeziyetçi bakışın hükümetin yüksek öğretim politikalarıyla çeliştiğinden yakınınca, konu Erdoğan'a taşındı.

  ERDOĞAN'DAN TALİMAT

  Erdoğan, bu yakınmalar üzerine partisinin MYK toplantısında, başında Prof.Dr. Nükhet Hotar'ın bulunduğu Sosyal İşler Başkanlığı'na, taslağa ilişkin tartışmaları sonlandıracak çözüm önerileri hazırlamaları talimatı verdi. Hotar da, akademisyenlerin katılımıyla AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlediği iki ayrı çalıştayla tasalağı masaya yatırdı. Ay sonunda yapılacak son çalıştayla son şekli verilecek çalışmada, özellikle rektör seçimlerine ilişkin radikal bir formül öne çıktı.

  YÖK'SÜZ, KÖŞK'SÜZ SEÇİM

  Erdoğan'a bir kaç seçenek halinde sunulacak öneriler arasında öne çıkan bu formüle göre, üniversiteler tüzüklerini kendileri hazırlayıp, rektörlerini de kendileri seçecek. Rektör seçiminde son söz, akademik, idari personel ile öğrenciler, üniversitedeki sendika temsilcisi, ilin vali, belediye başkanı, sanayi ve ticaret odası ile önde gelen bir STK'sının temsilcilerinden oluşacak mütevelli heyetinde olacak. Bu formülle YÖK ve Cumhurbaşkanlığı, rektör atamalarında devreden çıkacak.

  ZATEN KÖŞK DE İSTEMİYOR


  Bu çalıştaylarda aktif görev üstlenen AK Partili bir yönetici, Hürriyet'e şöyle konuştu :

  "Sadece YÖK'ün değil üniversitelerin hazırladığı taslakları da önümüze koyduk. ABD ve Avrupa'daki uygulamalara da bakıyoruz. Büyük kentlerdekilerin yanı sıra taşra üniversitelerinden temsilcilerin de katılımıyla tartışmaları sona erdirecek, hiç olmazsa önemli bir kesimin üzerinde uzlaşabileceği bir metin oluşturmaya çalışıyoruz. Zaten Cumhurbaşkanı da rektör atamalarında devreden çıkmak istediğini defalarca söylemişti, bizim çalışmamızda da bu konuda bir kaç formül arasında bu yöntem öne çıktı. Taslakla ilgili rahatsızların Başbakana kadar yansıması üzerine bu çalışma başlatıldı. Özellikle rektör seçimi, akademisyenlerin akedemik ünvan ve özlük hakları, öğrencilerin durumu ile yüksek öğretimin genel sorunları üzerinde duruyoruz."

  YASA TASLAĞINDAKİ FORMÜLLER

  YÖK'ün açıkladığı yasa taslağında rektörlük seçimlerine ilişkin yer alan formüller şöyle:

  "Rektörler ikili bir sistemle seçilebilecek. Konseyi bulunmayan üniversitelerde rektör adaylarının seçiminde iki alternatif üzerinde duruluyor. Birinci alternatife göre rektör adaylarını belirleme komisyonu üç aday belirleyecek. Bu adaylardan biri YÖK ve Cumhurbaşkanı tarafından atanacak. İkinci alternaife göre de rektör adayı öğretim üyelerinin oyları ile belirlenecek. En çok oy alan aday, YÖK ve Cumhurbaşkanı tarafından atanacak.

  Konseyi bulunan büyük üniversitelerde de, rektör adaylarını belirleme komisyonu üç aday belirleyecek. Adaylardan biri üniversite konseyi tarafından seçilecek. Üniversite konsey başkanı bu ismi rektör olarak atayacak. Yeni kurulan ve kuruluşundan 15 yıl geçmemiş üniversitelerde de rektörü YÖK ile Cumhurbaşkanı belirleyecek. Vakıf ve özel üniversitelerde de rektör üniversite mütevelli heyetinin yapacağı teklif üzerine YÖK tarafından atanacak.

  ÜNİVERSİTE MECLİSİ

  Üniverisite Konseyi yerine yasa taslağında yapılan son değişiklikle üniversitenin büyüklüğüne göre 50 ila 90 kişilik akademik ve idari personel ile öğrenci

  temsilcilerinden oluşan bir seçim meclisi oluşturulacak. Oluşturulan seçim meclisi rektör adaylarını belirleyip ve YÖK'e gönderecek ve seçiminin ardından bu meclis dağılacak.

  Kaynak: Doğan Haber Ajansı

 2. #2
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  574
  Ya bizim sorunumuz rektör değil ki hepsi aynı, sen bize o rektörlerin önünde bizi güçlü kılacak hakları ver maaşlarımızı iyileştir yeter. Rektörü obama, erdogan ya da ben seçmişim ne farkı var benim özlük haklarım ve hayat standartlarım yetersiz olduktan sonra ...
  afac, xkare, Mr December ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

 3. #3
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  392
  sanki tek sorunrektör seçımi gardaşş
  bunların hepisi Amarigan oyuni ha demedi demeyesız haaa..

Benzer Konular

 1. RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesini kazananlar...
  ÖYP İle Atananlar İçin Tanışma Forumu forum içinde, yazan emre_5553
  Cevap: 57
  Son Mesaj: 03-02-2016, 04:30
 2. Cevap: 33
  Son Mesaj: 29-12-2012, 17:31
 3. Tsk da yeniden zam operasyonu
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan ALLEGRA
  Cevap: 18
  Son Mesaj: 07-08-2012, 12:35
 4. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi 2012-2013 Eğitim-Öğretim Güz Yarıyılı Yüksek Lisans ve Doktora İlanı
  Süresi Dolmuş Yüksek Lisans ve Doktora İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 04-08-2012, 14:43
 5. Rize Üniversitesi 'Recep Tayyip Erdoğan' Oluyor
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 10
  Son Mesaj: 02-12-2011, 14:17

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git