Bulunan 1 den 4 - Toplam 4
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
 • 1 gönderen kaamos

YÖK taslağı çalışması tamamlandı: Rektörlerin seçimi için komisyon kurulacak

Güncel Eğitim Haberleri Forumunda YÖK taslağı çalışması tamamlandı: Rektörlerin seçimi için komisyon kurulacak Konusunu İncelemektesiniz

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), yeni ''Yükseköğretim Yasa'' taslağı çalışmasını tamamladı. Önümüzdeki haftalarda Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) ...

 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  YÖK taslağı çalışması tamamlandı: Rektörlerin seçimi için komisyon kurulacak

  Yükseköğretim Kurulu (YÖK), yeni ''Yükseköğretim Yasa'' taslağı çalışmasını tamamladı. Önümüzdeki haftalarda Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) gönderilmesi planlanan taslakta bazı değişikliklere gidildi.

  AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, yeni yasa tasarısı önerisine ilişkin öğrenciden rektöre, üniversite idari personelinden eğitim muhabirleri ve editörlerine, kamu kurum ve kuruluşlarından, sivil toplum örgütlerinin temsilcilerine kadar ilgili iç ve dış paydaşların görüşlerini düzenlediği çalıştaylar, ''Yükseköğretim Meydanı'' ve internet üzerinden alan YÖK, yasa tasarısı taslağına ilişkin çalışmasını tamamladı.

  Önümüzdeki 2 hafta içerisinde MEB'e gönderilmesi planlanan taslakta, üniversite konseyinden vazgeçildiğini ve üniversite seçim meclislerinin oluşturulmasına karar verildiği öğrenildi.

  Buna göre, üniversitenin büyüklüğüne göre 50 ila 90 kişilik akademik ve idari personel ile öğrenci temsilcilerinden oluşan bir seçim meclisi oluşturulacak. Oluşturulan seçim meclisi rektör adaylarını belirleyip ve YÖK'e gönderecek ve seçiminin ardından dağılacak.

  -Süre sınırlaması kaldırıldı-

  Taslağın açıklanmasının ardından akademisyenler tarafından eleştirilen dil puanı doktorada 55, doçentlik için 65 olarak belirlendi. Ancak bu puanın geçerliliği için süre sınırlaması kaldırıldı.

  Kasım ayında açıklanan taslak metinde, üniversite konseyinin rektör ve dekanları seçmek ve atamak, üniversite stratejik planını onaylamak gibi görevleri yerine getirmesi yer almıştı.

  -Süreç nasıl gelişti--

  YÖK, 1981 yılında çıkarılan Yükseköğretim Kanunu ile kuruldu ve özellikle son yıllarda yeni yasa için çalışmalarına hız verdi. Bu kapsamda, 400 katılımcının iştirak ettiği 3 çalıştay sonrası hazırlanan YÖK Strateji Belgesi, yasa taslağının da temellerini oluşturdu.

  YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, göreve gelmesinin ardından yasa taslağı çalışmalarını hızlandırarak, akademisyen ve öğrencilerle bölge toplantılarında bir araya geldi. Çetinsaya, 168 üniversitenin rektör ve öğrenci konsey başkanlarına, yeni yükseköğretim yasasının nasıl olması gerektiği konusundaki görüşlerini sordu.

  Yükseköğretimin yeniden yapılandırılması sürecinde toplumun her kesiminden paydaşlarla çalıştaylar düzenlendi, raporlar hazırlandı. Üniversiteler de kendi bünyelerinde gerçekleştirdikleri çalıştaylarla yeni yasa çalışmalarına katkı sağladı.

  Çetinsaya, 14 Eylül 2012'de Üniversitelerarası Kurul'da tüm üniversitelerin rektörlerine yasa taslağıyla ilgili sunum yaptı ve taslağı üniversitelerin görüşüne açtı. Taslak, 5 Kasım'da kamuoyunun görüşüne sunuldu.

  YÖK tarafından bugüne kadar düzenlenen toplantıların gündem konularını üniversitelerin statüleri, rektörlük seçimi ve atama modelleri, üniversite idari teşkilatlanma usulleri, yeni yasa taslağında Türkiye Yükseköğretim Kurulu'nun konumu, Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) Sistemi, atama ve yükselme kriterleri oluşturmuştu.

  Kaynak: Anadolu Ajansı

 2. #2
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  647
  hocam ayrıntılara dair nette haber bulamadım. nedir son durumu ve diğer maddeler? bi fikriniz var mı?

 3. #3
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051
  Dİğer maddeleri açıklamamışlar. Artık onaylanınca göreceğiz.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 4. #4
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  647
  sağolasın, eyvallah nazmi hocam. bakalım nelerle karşılaşacağız. öyp atamaları gündemdeyken arada kaynatıverecekler gibi.
  Nazmi bunu beğendi.

Benzer Konular

 1. 'Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi' kurulacak
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 27-12-2012, 19:29
 2. Gazi Rektöründen örnek uygulamalar 2: Üniversitede seyahat acentesi kurulacak
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 30-08-2012, 17:12
 3. ÖYP Lisanüstü Eğitim için Üniversite Seçimi Nasıl Oluyor?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan Fulleren69
  Cevap: 14
  Son Mesaj: 10-08-2012, 20:05
 4. 50 d araştıma görevlisinin tez çalışması için idari izin durumu
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan eleman
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 02-01-2012, 12:24
 5. Kayseri'ye 2. Devlet Üniversitesi Kurulacak
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 27-04-2011, 13:00

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git