Bulunan 1 den 2 - Toplam 2

YÖK Başkanvekili: Türkiye'de Yeterince Yabancı Öğretim Üyesi Yok

Güncel Eğitim Haberleri Forumunda YÖK Başkanvekili: Türkiye'de Yeterince Yabancı Öğretim Üyesi Yok Konusunu İncelemektesiniz

YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Şaban Çalış, Türkiye’nin eğitimde uluslararasılaşmada geri kalmasının akademi ve ilmiye sınıfıyla ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051

  YÖK Başkanvekili: Türkiye'de Yeterince Yabancı Öğretim Üyesi Yok

  YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Şaban Çalış, Türkiye’nin eğitimde uluslararasılaşmada geri kalmasının akademi ve ilmiye sınıfıyla ilgili olduğunu söyledi. Türkiye’de yeterince yabancı öğretim üyesi bulunmadığını belirtti.


  Prof. Dr. Şaban Çalış, İstanbul Üniversitesi (İÜ) Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılan ‘Üniversitelerde Uluslararasılaşma Sorunları Çalıştayı’nın açılışında konuştu. Uluslararasılaşma kavramının bilimsel bilgi ve akademik deneyiminin küresel ölçekte paylaşılarak, öğretim elemanları ile öğrenciler arasındaki iletişimi sağlama ve rekabeti arttırma amaçlarını kapsadığını söyledi.

  Teknoloji değişime zorluyor

  Dünyadaki öğrenci sayısının 2012’de tahmini olarak 200 milyona ulaştığını ifade eden Çalış, uluslararasılaşmanın dinamiğini oluşturan teknolojik gelişmelerin, yükseköğretim sistemini temelden değiştirmeye zorladığını belirtti.

  Uluslararası 3 milyon 700 öğrencinin 132 milyar dolarlık bir bütçe ürettiğini belirten Çalış, şöyle devam etti:
  “2020 tahminleri ise, 7 milyon öğrenciden 300 milyar dolarlık bir bütçedir. Peki bu bütçeden kim pay alıyor? ABD birinci, tabii ki sürpriz değil. Bu ülke, 750 bin civarında uluslararası öğrenciye sahip. İkinci Birleşik Krallık, 460 bin civarında uluslararası öğrenciye sahip. Listede Fransa’yı, Çin ve Avustralya takip ediyor.”

  Sorun akademi ve ilmiyede

  Çalış, Türkiye’nin yurtdışına üniversite öğrencisi gönderen ülkeler sıralamasında ilk beşte yer almasına karşılık öğrenci alan ülkeler sıralamasında ilk 10’a giremediğini ifade etti.

  Türkiye’nin eğitim alanındaki uluslararasılaşmada geri kalmasındaki temel sorununun kendilerinin de yer aldığı akademi ve ilmiye sınıfında olduğunu söyleyen Çalış, “1982’den sonra yapılan YÖK’le ilgili ilk düzenlemelerden biri yükseköğretimde yabancı çalıştırılmasıyla ilgiliydi. Yabancı öğretim üyesi, Türkiye’deki öğretim üyelerinin aldığı maaşın 6 katı kadar ücret alabilecekti. Kanunlara göre Türkiye’de öğretim üyesi sayısının yüzde 2’si nispetinde yabancı öğretim elemanı çalıştırılabilir. Ülkedeki öğretim üyesi sayısının 120 bin civarında olduğunu söylersek bunun yüzde 2’si oranında yabancı öğretim üyesi bulundurabiliriz. Fakat biz, bu rakamı henüz dolduramadık” diye konuştu.

  İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet ise, ‘tersine beyin göçünü’ hızlandırmak, yurt dışından Türkiye’ye dönmek isteyen araştırmacıları cesaretlendirmek ve onları motive etmek için birçok mevzuat eksikliğinin olduğunu söyledi.

  Üniversitelere 14 Bin Kişilik Atama Müjdesi

  ÖSYM'den Bilim Sınavı Açıklaması: Esneklik İstiyoruz



  Kaynak: YÖK Başkanvekili: Türkiye'de yeterince yabancı öğretim üyesi yok - Hürriyet Eğitim | Okul, sınav ve eğitim alanında en doğru bilgi merkezi
  Son düzenleyen Nazmi, 13-12-2012 saat 11:18.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #2
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  800
  Soru şu ; Türkiyede yeterince TÜRK öğretim üyesi var mı
  3-5 hoca ile ilkokuldaki sınıf öğretmeni mantığı ile işleyen lisans programları var. Derselrin çoğuna A hocası girer bu sınıf öğretmeni, 2 sine B hocası , 2 sine C hocası (bunlar ilkokullardaki branşçılar, birde başka bölümden gelir bu da ücretli öğretmen

Benzer Konular

 1. Cevap: 0
  Son Mesaj: 11-12-2012, 14:05
 2. ÖYP Dışı Öğretim Üyesi Olmak
  Öğretim Üyesi forum içinde, yazan DreadLord
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 24-07-2012, 21:43
 3. ÖYP ile Öğretim Üyesi Yetiştiren Üniversiteler
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan ercan.kiraz
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 24-07-2012, 18:06
 4. Öğretim Üyesi alımında ilan!!!
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan tosbaaa
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 24-05-2012, 13:42
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj: 24-12-2011, 11:26

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git