Sonuçları Görüntülenen Anket: Yeni taslak hakkında görüşünüz nedir?

Oy
10. Sizin bu ankete oy verme yetkiniz yok
 • Yapılan çalışmalar olumlu ve sorunlara çözüm getirecektir.

  0 0%
 • Yapılan çalışmalar yetersiz ve sorunlar devam edecektir.

  5 50,00%
 • Yapılan çalışmalar mutlaka revize edilmeli ve ortak paydada buluşulmalı

  5 50,00%
Bulunan 1 den 6 - Toplam 6
Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni
 • 2 gönderen Nazmi
 • 1 gönderen aDNA

YÖK Taslağı Aralık Ayının İlk Haftasında Sunulacak

Güncel Eğitim Haberleri Forumunda YÖK Taslağı Aralık Ayının İlk Haftasında Sunulacak Konusunu İncelemektesiniz

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, Yükseköğretim Kanun taslağı ile ilgili tüm bölgelerde ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051

  YÖK Taslağı Aralık Ayının İlk Haftasında Sunulacak

  Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, Yükseköğretim Kanun taslağı ile ilgili tüm bölgelerde yapılan çalıştaylarda öne çıkan eleştirilerin, görüşlerin, önerilerin belli bir format dahilinde analiz dilerek değerlendirileceğini söyledi.

  YÖK Başkanı Prof. Dr. Çetinsaya'nın başkanlığında Siyasi, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) ile Uluslararası Antalya Üniversitesi işbirliğiyle Uluslararası Antalya Üniversitesi Senato Toplantı Salonu'nda bölge üniversite rektörleri, akademisyenlerin katılımıyla ''Yükseköğretim Reformu'' çalıştayı düzenlendi.

  Çetinsaya, çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada, Yükseköğretim Yasa Tasarısı taslağı ile ilgili fikirleri olgunlaştırdıklarını, ilk olarak 14 Eylül'de üniversiteler arası kurulda tartışmaya açtıklarını ve oradan çıkan öneriler ışığında yeniden bir çalışma yaparak taslağı 5 Kasım'da kamuoyuna, tartışmaya açtıklarını anlattı.

  Bugüne kadar çok sayıda canlı tartışma ortamı gerçekleştirdiklerini ifade eden Çetinsaya, her gün yaklaşık 300 kişiyi ağırladıkları çalıştaylar gerçekleştirdiklerini, farklı görüş ve önerileri değerlendirdiklerini söyledi.

  Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde sivil toplum örgütleri, akademisyenler ve paydaşlarla toplantıların devam ettiğini bildiren Çetinsaya, ''Eleştiriler, görüşler, öneriler belli bir format dahilinde tahlil ve analiz ediliyor. Analizler, daha sonra genel kurulumuza sunulacak, biz de uzun bir toplantı silsilesinde bu görüş ve önerileri değerlendireceğiz'' diye konuştu.

  Çetinsaya, gazetecilerin sorularını ise yanıtsız bıraktı.

  -Taslak aralık ayının ilk haftasında sunulacak-

  YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay, çalıştay arasında gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Yükseköğretim Reformu ihtiyacı'' üzerinde değerlendirme yaptıklarını söyledi. YÖK Başkanı Çetinsaya'nın başkanlığındaki toplantıya rektörlerin, YÖK üyelerinin katıldığını dile getiren Günay, neden yükseköğretimde reform ihtiyacı vardır, bunun gerekçeleri, neler yapılması gerektiği konusunda yaklaşık 2 saat süren bir toplantı gerçekleştirdiklerini kaydetti.

  YÖK Başkanı Prof. Dr. Çetinsaya'nın yasanın ana esaslarını, ne yapmak istendiğini anlattığını ifade eden Günay, diğer konuşmacıların da yasa ile ilgili görüş ve önerilerini sunduklarını bildirdi.

  Toplantıda özellikle yükseköğretim yasası taslağının getirdiği bazı yeniliklerin tartışma konusu olduğunu anlatan Günay, ''YÖK'ün yapılandırılması ve üniversitelerin misyonları üzerinde konuşuldu. Bazı konuşmacılar Cumhurbaşkanı halk tarafından seçilince meşruiyet konusunun daha çok önem kazanacağı, Yükseköğretim Kurulu'nun teşkilinde Cumhurbaşkanına daha çok pay verilmesi gerektiği ve YÖK'ün teşkilinde Bakanlar Kurulu yerine Meclisin üye seçmesinin daha doğru olacağı yönünde görüşler sundu'' dedi.

  Ayrıca üniversitelerin yapılandırılması, konsey yoluyla idare edilmesi, rektörlerin, dekanların konsey yoluyla belirlenmesi konusunun da detaylı şekilde tartışmaya açıldığını söyleyen Günay, öğleden sonraki oturumda bu konuların değerlendirileceğini bildirdi.

  YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Günay, hazırlık aşamasında olan taslağı aralık ayının ilk haftasında tamamlamayı planladıklarını kaydetti. Daha sonra taslağın hükümette, Mecliste çeşitli komisyonlarda daha uzun boyutta tartışılacağını ifade eden Günay, ''Taslak ile ilgili YÖK'ün yaptığı çalışma aralık ayının ilk haftasında hükümete sunulacak. Biliyorsunuz yasaları Meclis yapıyor, YÖK'ün yaptığı Meclise bir anlamda ön hazırlık olacak. Daha sonra Mecliste, komisyonlarda detaylı bir şekilde tartışılacak'' diye konuştu.

  -Vakıf üniversitelerine pozitif ayrımcılık isteği-

  Uluslararası Antalya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cihat Göktepe, çalıştayda yükseköğretimin geleceğini şekillendiren bir yasa tasarının değerlendirildiğini, önemli notların tartışıldığını dile getirdi.

  İlk oturumda yükseköğretimin reforma ihtiyacı olup olmadığının tartışıldığını anlatan Göktepe, ''Gerçekten yeni dünyanın kotlarıyla YÖK'te de bir reforma ihtiyaç olduğu ortak görüş olarak sunuldu'' dedi.

  Öğleden sonra ise yasadaki teknik konuların değerlendirileceğini bildiren Göktepe, vakıf üniversitelerinin de durumunun irdeleneceğini söyledi. Vakıf üniversitelerinin tüzel kişiliğinin muhafaza edilmesini istediklerini vurgulayan Göktepe, ''Kamu işi yaptığımızdan dolayı eğitimde daha fazla vakıf üniversitelerine kısmi de olsa pozitif ayrımcılığın yapılmasını öneriyoruz. Gerek mali gerek idari açıdan...'' diye konuştu.

  Göktepe, yasanın yasa yapma ruhunda daha özgürlükçü, rektörlerin büyük ölçüde YÖK'ün daha koordinatör, daha strateji belirleyici ve kalite kontrollü denetim mekanizması olmasını arzu ettiğini kaydetti.


  Kaynak: Memurlar.net Memurlar.Net (YÖK taslağı aralık ayının ilk haftasında sunulacak)
  Son düzenleyen aDNA, 23-11-2012 saat 14:23.
  aDNA ve PhD bunu beğendiler.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #2
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  YÖK taslağı aralık ayının ilk haftasında sunulacak

  Arkadaşlar, umarım her şey gönlümüzce olur. Ama bu haliye vur abalıya olmuş ve en çok zarar görecekler Yrd. Doc. adayı Dr. nın son aşamasına gelmiş Araş. Gör. arkadaşlarımız olacak. Sadece her zaman düşünürüm; bu kuralları bu sistemi kurgulayanlara şakacıktan 2 ay uygulasak ne olur? Emapti kurma yetileri geri gelir mi? Ya da geçtiğimiz yollardan geçmediler mi? Neyse yazılsa destan çıkar. Umarım köklü revizeler olur.Hayırlısı...
  Son düzenleyen aDNA, 23-11-2012 saat 14:25.
  aselhercai bunu beğendi.

 3. #3
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  218
  sizce bu yasa tam olarak ne zaman yürürlüğe girer...
  belki girmeden tezi bitiririz de etkilenmeyiz diye soruyorum

 4. #4
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  126
  Aynı durumdayım. Sadece 3 aya ihtiyacım var. Ayrıca yasa çıktığında tezi bitiremezsek de anladığım kadarıyla hem doktora da 5 yıl bittiği için üniversitemize geri gönderileceğiz. Hem de 10 yıllık araştırma görevliliği süresi bittiği için öğretim görevlisi olacağız. Fakat daha sonra doktoramızı bitirirsek ne olacak? Doktoralı öğretim görevlisi mi olacağız? Bizi tekrar araştırma görevlisi veya yard. doçent yapmayacaklar mı? Cevap veren olursa çok sevinirim.
  Alıntı aselhercai Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  sizce bu yasa tam olarak ne zaman yürürlüğe girer...
  belki girmeden tezi bitiririz de etkilenmeyiz diye soruyorum

 5. #5
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  07-2012
  Mesaj
  205
  Sayın Nazmi Hocam şimdi benim anladığım sadece (dil ile ilgili kısımda) yardımcı doçentliğe atanırken son 3 yıl içinde dil sınavından alınmış 60 şartı var ama doçentlik ve profösörlük için yarımcı doçentliğe girdikten sonra bir kere 65 alsan yetiyor,güncellenmesi gibi bir durum yok...Eğer doğru anlamışsam sayın profesörlerimiz zaten bundan etkilenmez demektir...?

 6. #6
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  647
  o kadar eleştiri, o kadar yorum var ki, bunlar hangi ara değerlendirilecek? yandı gülüm keten helva bundan sonra

Benzer Konular

 1. 33a'lı Araştırma Görevlileri ve Yeni YÖK Yasa Taslağı
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan joseph roth
  Cevap: 32
  Son Mesaj: 25-07-2014, 15:57
 2. Yeni Yükseköğretim Kanunu Taslağı Açıklandı
  Anasayfa Haberleri forum içinde, yazan Mr December
  Cevap: 54
  Son Mesaj: 27-11-2012, 13:16
 3. YÖK Taslağı Aralık Ayının İlk Haftasında Sunulacak
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 23-11-2012, 14:09
 4. 12 Kasım'da YÖK Görüşmesinde Sunulacak Öneriler
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 18
  Son Mesaj: 12-11-2012, 17:07
 5. Proje Taslağı
  Akademik Makaleler forum içinde, yazan özgürkerem
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 11-04-2012, 00:18

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git