Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 12

Maliye ve MEB, YLSY Burslularını Yurtdışında Açlığa Mahkum Etti

Güncel Eğitim Haberleri Forumunda Maliye ve MEB, YLSY Burslularını Yurtdışında Açlığa Mahkum Etti Konusunu İncelemektesiniz

Büyük umutlarla yürürlüğe konulan, 5 yılda 5 bin öğrencinin yurt dışında yüksek öğrenim görmesi projesinde ...

 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  Maliye ve MEB, YLSY Burslularını Yurtdışında Açlığa Mahkum Etti

  Büyük umutlarla yürürlüğe konulan, 5 yılda 5 bin öğrencinin yurt dışında yüksek öğrenim görmesi projesinde sıkıntılar bitmek bilmiyor. Ülkemizi yurt dışında temsil eden öğrencilerimiz açlık sınırında yaşıyor. Memurlar.net'e yazan bir bursiyer, çıldırmak üzere olduklarını belirtiyor, MEB ve Maliye Bakanlığı bürokratlarının konuyla ilgilenmediğine dikkat çekiyor

  Aşağıda bursiyer bir öğrencimizin yaşadıkları yer alıyor.

  Ben 1416 sayılı Kanunla buyuk bir aşk ve heyecanla ABD'ye gelen MEB burslularindan bir tanesiyim. Buraya geldigimden beri, 3 yildir, sorunlarin ve dertlerin ardi arkasi kesilmiyor. Ben kendim de dahil, çoğu arkadaşın cektigi problemleri aktarmaya calistim...

  1) 'Ozluk' haklarimiz: 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu kapsamında atanan araştırma görevlisi, atandığı günden itibaren, maaşa hak kazanır. Emekliliği ve bütün özlük hakları işlemeye başlar. Yurtdışına gittiğinde hem maaşını ve hem de bursunu almaya devam eder. Fakat, 1416 Sayılı Kanun kapsamında yurtdışına yüksek lisans ve doktora için gönderilenlere ise burs dışında herhangi bir ödeme yapılmaz. Kendilerine maaş bağlanmaz ve özlük/emeklilik hakları da başlamaz.

  2) Evli birisi olarak, eş ve çocuklarında yurtdışında ve yurticinde saglik kapsamasına alınmasi, uçak bileti hizmetinin onlar icinde sağlanmasi ve ek maas destegi yapilmasi gereklidir.

  3) Aldığımız aylık maaş miktarı, ABD şartlarında, açlik sınırının bile altında olacak şekilde komik bir rakamdir ( $1485) . Maas miktarinin yaşam sartlarına ve bulundugumuz konum goz onune alınarak iyilestirilmesi gerekmektedir. En fakir ülke vatandaşı biziz.

  4) Çok sıkıntılı ve stresli bir sureçten geçiyoruz inanin. Şuan herkes çıldıracak durumda neredeyse, hala bursunu alamayanlar ve neden alamadıklarını öğrenemeyenler var.

  5) Egitim suresi boyunca (Doktora icin ortalama 4-5 yil ve Master icin 2 yil ) sadece 1 tane ucak bileti alindigi icin, 2 sene olmasina ragmen maddi problemler yuzunden vatanima hasret kaldim.

  Kisacasi ayni amacla gonderilmis YÖK(Yuksek Ogretim Kurumu) burslusu ogrencilerin sahip oldugu haklari sahip olmak, ve YOK e baglanmak istiyoruz. Boylece bu konuda daha tecrubeli olan YOK, sorunlarimizi cozecektir.

  Zaman Gazetesinde yer alan haber

  Ay başında almaları gereken maaşlarını henüz alamayan birçok burslu öğrencilerin sıkıtıları bununla kalmıyor. Bazı öğrencilerin okul taksitleri yatmadığı için de kayıtlarını yenileyemiyor. Geçikmeden dolayı sorun sadece kayıt yenileyememe ile sınırlı değil. Öğrenciler tercih etmek istedikleri dersi kayıt yenileyemediklerinden dolayı kaçırıyorlar ki; bu ya okullarının uzamasına ya da bir sonraki öğrenim döneminde ders yüklerini artmasına neden oluyor. Çok basit tedbirlerle giderilebilecek bu sorunlara çare üretilemediğinden dolayı öğrenim gördükleri üniversiteden atılan MEB bursiyerleri dahi var. Öğrencilerin okul taksitlerinde başılaca sorun ise Maliye Bakanlığı’nın zamanında ödeneklerin ödenmesine izin vermemesinden kaynaklanıyor.

  Amerika’da yüksek öğrenim gören bursiyer öğrencilerin okul taksitleri MEB tarafından gittikleri üniversitelere direkt yatırılıyor. Bursiyerlerin aylık maaşları ise her ay Merkez Bankası vasıtası ile New York’taki Vakıf Bank şubesine aktarılıyor. Daha sonra New York Başkonsolosluğu bünyesinde faaliyet gösteren eğitim ateşeliği’nin tek tek bursiyerlerin evrak işlemleri yaptıktan sonra öğrencierin hesaplarına paraları yatırılıyor.

  Aylık olarak her bir bursiyer bu yıl Amerika’da bin 485 dolar alıyor. New York gibi pahalı bir şehirde olan ile Kansas gibi kırsalda daha uygun fiyata yaşam koşullarının olduğu eyaletlerde de ücretlendirme aynı. Okul kalitesine göre de bursta bir ayrım yok. Ayrıca öğrencilere verilen bursa karşılık devlete yurt dışında kaldıkları sürenin en az iki katı çalışma şartı bulunuyor. 1416 sayılı yasa ile yurt dışına gönderilen binlerce bursiyer yüksek eğitimlerini tamamlayıncaya kadar ne öğrenci ne de devlet personeli statüsünde görülüyor. Hiçbir özlük hakları bulunmayan öğrencilerin kamu hizmetini ret etmesi ya da eğitimini yarıda bırakması durumunda devlet verdiği krediyi faizi ile birlikte ger alıyor.

  KARARI ÇIKAN ÜÇ ŞEHRE HALA EĞİTİM ATEŞESİ ATANMADI

  New York eğitim ateşeliğinde yetersiz elaman çalışması, resmi işlemlerin çok olup en ufacık işlemlerin dahi Ankara’nın onayı üzerine yapılabilmesi gibi işlemlerin olması işlemlerin de çok uzamasına yol oluyor. Bir öğrencinin sağlık için yaptığı harcamayı tahsili 6 ayı buluyor. Hiçbir dönem burslarını düzenli olarak alamayan öğrencilerin için ekstra harcamaları da ayrı bir maddi külfet anlamına geliyor.

  Resmi gazeteden yaklaşık iki ay kadar önce yayınlanan ve Chicago, Boston ile Houston’da eğitim ateşeliği açılmasına izin veren kararın ardından buralara MEB henüz bir atama yapmadı. Şuan sadece öğrencilerin tüm işlemleri New York ile Los Angeles’ta bulunan eğitim ateşelikleri tarafından yürütülmekte. Ancak iş yükünün neredeyse tamamına yakını New York üzerinden yürütülmekte. Dar bir kadro ile öğrencilerin her ay burs ödemelerini bankalara yatırmakla kalmayan ateşelik görevlilerin özverileri de sorunların aşılması için yeterli olmuyor.

  ‘‘AÇ YAŞAMAYI ÖĞRENİYORUZ’’

  Bursiyer öğrenciler yaşadıkları sorunların yetkili makamlara ulaştırılması için gazetemize gönderdikleri elektronik mektuplarda yürekleri burkan ifadeler yer alıyor.

  Kimileri MEB bursu ile Amerika’da yüksek öğrenim görmelerini ‘‘Aç yaşamayı öğrenmek’’, kimileri ‘Gurbet içinde gurbet yaşatıyorlar. Başkalarına muhtaç hale getiriyorlar bizi’’, kimileri de ‘İnsanı kendi ülkesine karşı duygular beslemesine neden oluyor’ diye tanımlıyor.

  Elektronik posta gönderenlerden bursiyer Z.G. (bursu kesilebilir diye mektup sahiplerinin isimlerini veremiyoruz), aslında kendilerine yapılan ödemenin burs değil kredi olduğuna dikkat çekiyor. Z.G. kredi ‘‘Bizim aldığımız ücret karşılığı olarak, burda kaldığımız (ABD) sürenin iki katı kadar devlet adına çalışmakla yükümlü tutuluyoruz, başarısızlık durumunda ise faizi ile ödenmesi sözkonusu’’ diyor.

  Amerika’da yüksek öğrenim gören H.İ. ise yaşadığı sıkıntıyı şöyle özetliyor; ‘‘Güz dönemini geçtik, yaz döneminden aldığımız derslerin bile parası yatmadığı için kayıt ofisi hesaplarımıza bloke koydu. Ders kayıtları başlayalı üç hafta oldu ve almamız gereken dersler ise doluyor’’ dedi.

  Bir başka bursiyer olan E.N.K. ‘‘Türkiye’ye dönmeye korkar hale gelmiş bulunmaktayız. Dönen arkadaşlarımızın görev aldıkları üniversitelerde daha statülerinin belirlenmemiş olmasından kaynaklı problemlerine şahitiz’’ diye ifade ediyor.

  E.D. isimli bursiyer ise, ‘‘2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu kapsamında atanan araştırma görevlisi, atandığı günden itibaren, maaşa hak kazanır. Emekliliği ve bütün özlük hakları işlemeye başlar. Yurtdışına gittiğinde hem maaşını ve hem de bursunu almaya devam eder. Fakat 1416 Sayılı Kanun kapsamında yurtdışına yüksek lisans ve doktora için gönderilenlere burs dışında herhangi bir ödeme yapılmaz. Kendilerine maaş bağlanmaz ve özlük/emeklilik hakları da başlamaz’’ diyerek iki yasa arasındaki çelişkiye dikkat çekiyor.

  M.B. de MEB bursiyerlerine karşı yapılan başka bir çifte standartı şöyle nazara veriyor; ‘‘Eğitim ateşeliği Sandy kasırgası dolayısıyla burslarımızın geç yatacağını sitesinde ilan etti. Oysa Amerika’daki TPAO (Türkiye Pertolleri Anonim Ortaklığı) bursluları burslarını ayın 2’sinde sadece bir gün gecikme ile aldı.’’

  D.Ç ise durumun ne kadar trajik boyuta ulaştığını şu şekilde izah ediyor; ‘‘Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisindeki ilk basamağını aşamadık hala... Ciddi bir stres kaynağı haline geldi bu durum. Ailesinden çok uzaklara gelmiş, yoğun derslerin, dil öğrenmenin, yabancı kültürde yaşamanın zorlukları yanında, bir de maddi sıkıntılar ile sınav ediliyoruz. İstenilen şey ekstra bişey değil, sadece hakkımız olanı tarihinde yatırmaları.’’

  H.T. isimli bursiyer ise, ‘‘Kira günümüz geçti ve ev sahibi zamanında ödemediğimiz için evi boşaltmamızı istedi..’’ diye yaşadığı zorluğa vurgu yaparken M.Ş.B isimli bir başka bursiyer de, ‘‘Bizim sorunlarımız sadece bursun her ay düzensiz yatması ile ilgili değil. Bazılarımıza aylarca hiç bir ödeme yapılmıyor. Ben en son bursumu ağustos ayında almıştım ve şu an arkadaşlarımdan borç aldığım paralar ile hayatımı ikame ettiriyorum. Eğer bu ay benim hesabıma burs yatmazsa malesef burokratik nedenlerden dolayı şubat ayına kadar beklemem gerekecek.’’


  Kaynak: Memurlar.Net
  Son düzenleyen Nazmi, 17-11-2012 saat 19:17.
  Nazmi, blackbird ve dmr88 bunu beğendiler.

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  12
  Konuyla ilgili olarak İspanya'ya Erasmus Staj Hareketliliği kapsamında giden bir öğrenci aylık 438 Euro alıyor. Peki bu para herkese eşit mi veriliyor? Sorarsak kesinlikle eşit ve tüm üniversitelerimiz aynı miktarda para veriyor İspanya'ya giden tüm öğrencilere. Yaşamış biri olarak kesinlikle söylüyorum ki eşit değil !!! A üniversitesi 438 veriyor B üniversitesi uçak biletiniz benden olsun gençler diyor. Bir başkası al sana dönüşte şu kadar fazladan para diyor öğrencisine İnşallah bu tür uygulamalara bir son verilir gönderilen öğrenciye sahip çıkılır.

 3. #3
  shockhan
  Misafir
  Ya ne 5.000 öğrencisi istatistikleri yayınladılar geri kaldırdılar 1.300 kişi gitmiş TR dışına buna bile çare bulamıyorlar,sahip çıkamıyorlar ;yazık valla.

 4. #4
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  647
  çok çok kötü bi haber, umarım bi an önce bi el atan çıkar.

 5. #5
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  5.182
  Gitmeden bu sıkıntıların farkında olmaları gerekiyordu. 1485$'da hatrı sayılır bir miktar. New York yerine başka bir şehre gidilebilirdi. 2000$'da verseler New York'ta yine geçinemeyecekler büyük ihtimalle.

 6. #6
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  11-2011
  Mesaj
  92
  Alıntı Mr December Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Gitmeden bu sıkıntıların farkında olmaları gerekiyordu. 1485$'da hatrı sayılır bir miktar. New York yerine başka bir şehre gidilebilirdi. 2000$'da verseler New York'ta yine geçinemeyecekler büyük ihtimalle.
  Kardesim ne kadar kolay da soyleyebiliyorsun bunu ben anlayamiyorum bazen..Hatiri sayilir oldugunu TL'ye cevirip mi yapiyorsun acaba? ABD'de bulundun mu ben su an Texas Houstondayim 1500 dolar burs aliyorum ancak yetiyor labtan eve gidip gelerek sadece. Burada asgari bir iscinin ucretinin temizlik gorevlisinin 2500-3000 dolar oldugu bir yerden bahsediyorum. Ha herkes hakli bu kadar vermisler sen kabul aldigin yere gitme amerikanin koyunde tarla sula bu mu yani istedigim sehire universiteye yada arastirma merkezine gidip hayatimi gecindiremeyeceksem niye gonderiliyoruz? Gitmeden bu sikintinin farkinda olmalari gerekiyordu o zaman 50d kadrosuna basvuranlarda doktora bittiginde ilisiklerinin kesilecegini bilmeleri gerekiyordu bu soz konusu olunca bas bas cosuyor ahali empati kurabilmek aslinda tum anlasmazliklari cozebilecek tek sey. Umarim birgun gidersin ama sadece bursa muhtac kalirsin ekstra destekle merak etme sifir sermaye ile gel yasa bakalim o zaman anlarsin aslinda nasil birsey oldugunu. Ben MEB burslusu degilim TUBITAK burslusuyum en azindan parami zamaninda aliyorum ancak elin Misirli doktora ogrencisinin bursu bile bizlerden fazla ve uzatma istediklerinde alabiliyorlar. Neyse lafi uzatmaya gerek yok yorum yaparken bir de o sartlar altinda yasayan insanlari dusunerek yazmani rica ediyorum senden bazi seyler boyle sallayip iki cumlede bitirilecek kadar kolay degil. Saygilarimla..
  ahmet09 bunu beğendi.

 7. #7
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  5.182
  Konunun yorum yapabileceğim kısmına yorum yaptım sadece ve NewYork örneği üstünden gittim. Yazmak istesem sayfalarca da yazabilirim ama ben kendi fikrimi yazmakla yetindim 2 satır dediğin yerde. Amerikada bulunmadım ama birçok avrupa ülkesinde bulundum yurtdışında geçinmekle ilgili tecrübem var yeterince.

  Fullbright bursluları daha az para aldıkları halde geçinebiliyorlar Amerika'da. Onlar ne yaparak geçiniyor merak ediyorum ben de. Onların bursları 1485$ bile değil.

  Adamların kendi vatandaşlarının aldıkları maaşlarla karşılaştırma yapabileceğimizi düşünmüyorum ben.

  Diğer ülkeler bilime ve bilimadamına değer veriyorlar. Bizim ülkemizde bunun göstermelik olduğu belli değil mi zaten? Mısırlının bursu da bu yüzden doğal. Erasmus ile TR'ye gelenler bile bizim gidince aldığımızdan çok daha fazla bir miktar alıyorlar maalesef.

 8. #8
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  136
  Çok üzücü bir haber.. Tüm bunları görünce insanın hevesi de kaçıyor...
  Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz, şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde.
  -Ziya Paşa-

 9. #9
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Alıntı muhibbi Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Çok üzücü bir haber.. Tüm bunları görünce insanın hevesi de kaçıyor...
  Bir araba markasının reklamı gibi ..... Hevesin Kaçar... Şaka bir yana Erasmus tecrübemi aktarayım. Ankara Unıv. beni 2005 de Erasmusla yolladı. Aldığım para ile sadece evimin kirasını verebiliyordum. 1 yıl kaldım uçak paralarımla beraber abartısız aldığımın 2 katına yakınını harcadım. Ki Almanya gerçekten sosyal devlet ve Öğrenci Ticketı ile ( Semester Ticket) belli bölgede tren dahil herşey çorba parası fiyatına. Kısaca Empati kurmalıyız fakat eğitime destek ülkemizde kısıtlı ve Ulusal Ajans, Tübitek Ve MEB mutlaka bir toplantı yaparak ortak karar almalı. Yoksa sadece .... kadar öğrenci gönderdik demekle yetinirler. Ayrıca devlet hortumlayanlardan topladıklarını 20 yıl eğitime aktarsa sorun kalmayacak. Yurt dışında 20 yıl eğitim almaya yolla ( tam manasıyla yılda sadece 1000 değil 10000 kadar) geldiklerinde ülkenin halini görürüz. En büyük örnek benim için Almanya'da 4 yıl okuduğumdan Japonya örneğidir. Toyota biraz daha sıksa kendini Mercedesle yarışacak konumda. Bunu sadece 20 yıldan kısa bir sürede yaptılar. Devletin programı olmalı, hükümetler tarafından bozulamayacak. Mesela ÖYP. Mevcut iktidarın yerine başka parti gelse ne olur diye düşünüyor insanlar. Neden mevcut iktidarın yaptığı herşeyi silerek başlar yeni iktidarlar o da belli değil. İşim özü Devlet politikası ile 20 yılda ülkemizden gidenlerin geri dönmesi ile, ülkemizde bir çok şey değişebilir.
  Araştır da gör ve muhibbi bunu beğendiler.

 10. #10
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  5.182
  Alıntı Vahdet Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Bir araba markasının reklamı gibi ..... Hevesin Kaçar... Şaka bir yana Erasmus tecrübemi aktarayım. Ankara Unıv. beni 2005 de Erasmusla yolladı. Aldığım para ile sadece evimin kirasını verebiliyordum. 1 yıl kaldım uçak paralarımla beraber abartısız aldığımın 2 katına yakınını harcadım. Ki Almanya gerçekten sosyal devlet ve Öğrenci Ticketı ile ( Semester Ticket) belli bölgede tren dahil herşey çorba parası fiyatına. Kısaca Empati kurmalıyız fakat eğitime destek ülkemizde kısıtlı ve Ulusal Ajans, Tübitek Ve MEB mutlaka bir toplantı yaparak ortak karar almalı. Yoksa sadece .... kadar öğrenci gönderdik demekle yetinirler. Ayrıca devlet hortumlayanlardan topladıklarını 20 yıl eğitime aktarsa sorun kalmayacak. Yurt dışında 20 yıl eğitim almaya yolla ( tam manasıyla yılda sadece 1000 değil 10000 kadar) geldiklerinde ülkenin halini görürüz. En büyük örnek benim için Almanya'da 4 yıl okuduğumdan Japonya örneğidir. Toyota biraz daha sıksa kendini Mercedesle yarışacak konumda. Bunu sadece 20 yıldan kısa bir sürede yaptılar. Devletin programı olmalı, hükümetler tarafından bozulamayacak. Mesela ÖYP. Mevcut iktidarın yerine başka parti gelse ne olur diye düşünüyor insanlar. Neden mevcut iktidarın yaptığı herşeyi silerek başlar yeni iktidarlar o da belli değil. İşim özü Devlet politikası ile 20 yılda ülkemizden gidenlerin geri dönmesi ile, ülkemizde bir çok şey değişebilir.
  Katılıyorum.

Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. Cevap: 1
  Son Mesaj: 20-07-2012, 05:27
 2. Cevap: 0
  Son Mesaj: 12-06-2012, 16:19
 3. TÜSİAD Heyeti YÖK Başkanı'nı Ziyaret Etti
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 14-01-2012, 09:52
 4. ÖYP Yurtdışında da olur mu?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan makineci20
  Cevap: 10
  Son Mesaj: 13-08-2011, 15:54
 5. Allen Iverson, Beşiktaş'ın Teklifini kabul Etti..!!
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan Fırat
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 28-10-2010, 20:39

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git