Bulunan 1 den 4 - Toplam 4
Ağaç Şeklinde Aç4Beğeni
 • 1 gönderen aDNA
 • 1 gönderen Nazmi
 • 1 gönderen aDNA
 • 1 gönderen esperanto

Çetinsaya: Kurul Açılmayan Telefon ve Kaybolan Evraklarla Meşhur

Güncel Eğitim Haberleri Forumunda Çetinsaya: Kurul Açılmayan Telefon ve Kaybolan Evraklarla Meşhur Konusunu İncelemektesiniz

YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, kurulun ‘açılmayan telefon ve kaybolan evraklar’ ile meşhur olduğunu belirterek, buna ...

 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  Çetinsaya: Kurul Açılmayan Telefon ve Kaybolan Evraklarla Meşhur

  YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, kurulun ‘açılmayan telefon ve kaybolan evraklar’ ile meşhur olduğunu belirterek, buna çözüm olacak projelerin hizmete gireceği müjdesini verdi.

  Gökhan Çetinsaya, gazeteciler ile sohbet toplantısında bir araya geldi. Çetinsaya burada yaptığı konuşmada hazırlanmakta olan yükseköğretim yasası ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yarından itibaren bir dizi çalıştay yapılacağını kaydeden Çetinsaya, bu kapsamda araştırma görevlileri, doçentler, profesörler, rektörler, öğrenciler ve sivil toplum ile bir araya geleceklerini aktardı. Çetinsaya, teknik alt yapısının tamamlanması durumunda bu toplantıların web tv üzerinden de canlı olarak yayınlanacağını ve kişilerin elektronik alanda anında görüş bildirebileceğini ifade etti.

  Kurulun açılmayan telefonlar ve kaybolan evraklar ile meşhur olduğunu dile getiren Çetinsaya, “Yılda 100 bin adet kalem evrakı girdiği, yüz binlerce sayfanın işlem gördüğü bir düzenden bahsediyoruz. Hatta ben üniversitelerarası kurul üyesi iken de bu çok konuşulan bir şeydi. Bizlerde bu süreçleri yaşıyorduk. Sonra içeri girince anladım ki, arkadaşların iki opsiyonu var. Ya binlerce telefonu cevaplayacaklar hiç iş yapamayacaklar, ya da iş yapacaklar telefonları cevaplayamayacaklar. Özellikle bazı dairelerde inanılmaz iş yükü var. Buna çözüm bulmak gerek. Çağdaş ülkelerde bunun çözümleri var.” diye konuştu.

  Göreve geldiği günden bu yana bu konular üzerine kafa yorduklarını belirten Çetinsaya, bu kapsamda Elektronik Belge Takip Sistemine geçileceğini aktardı. Çetinsaya, “1 Ekimden itibaren bütün gelen evrak, 1 Kasım’dan itibaren de tüm giden evrak elektronik belge takip sistemi içinde. Bundan sonra herhangi bir evrakın kaybolması, işlem görmemesi mümkün değil.” dedi. Çetinsaya, elektronik imza hazırlıklarının da başladığını ifade etti.

  “ÇAĞRI MERKEZİ FAALİYETE GİRECEK”

  Çağrı merkezi projesinde de sona gelindiğini kaydeden Çetinsaya, “Bunun da YÖK anlamında devrimci bir şey olduğunu düşünüyorum. Artık herhangi bir öğrencinin sorusundan tutun, herhangi bir öğretim üyesinin sorusuna kadar, denklik bütünleme gibi aklınıza gelecek her konuda sorunu olanlar için çağrı merkezini devreye koyacağız. Elektronik belge takip sistemi düşünüldüğünde bu da muazzam bir iş olacaktır.” şeklinde konuştu.

  “2 YILDIR SONUÇLANMAYAN DOSYALAR DAHİL BÜYÜK ŞİKAYET VE SORUŞTURMALAR VAR”

  Denklik biriminin daha fonksiyonel hizmet yürütülebilmesi için de bir çalışma yapıldığını söyleyen Çetinsaya, şöyle devam etti: “Yeni yasa ile birlikte bütün denklik süreçleri YÖK’ün bünyesine alınacak. Şu anda bir bölümleme var. İşlerin bir kısmını ÜAK yapıyor bir kısmını YÖK. İki yıldır cevaplanmayan dosyalar dahil, kaybolan dosyalara kadar büyük şikayet ve soruşturmalar var. Şikayet edeni çok bir daire. Bir ekip bunların hepsini sil baştan çalıştı… Bir sonuca varıldı. Şu an itibariyle bakıldığında yüzde yüz bir kapasite artırımı söz konusu. Bir ayda 100 işlem yapılabiliyorsa, tabiri caiz ise 200 işleme çıkmış durumda.”

  “4 MİLYON ÖĞRENCİYE ŞİFRE”

  Web tabanlı İngilizce projesi hakkında da bilgi veren Çetinsaya, bu kapsamda 4 milyon öğrenciye şifre dağıtılacağını söyledi. Öğrencilerin bu şifre aracılığı ile web üzerinden İngilizcelerini geliştirme imkanı bulacaklarını aktaran Çetinsaya, “Şu anda İngilizce var ama biz onu Fransızca, Farsça, Arapça ne gerekiyorsa yapacak şekilde düzenleyeceğiz.” dedi.

  Projenin alt yapısını Ulaştırma Bakanlığı’nın üstlendiğini Çetinsaya, “ABD’de böyle sistemler var. 4 milyon öğrenciye şifre verilecek. O şifre ile girilince, zenginleştirilmiş içerikte her düzeyde İngilizce öğrenme programları var. AB düzeylerine uygun. Yeteneğiniz varsa, kabiliyetiniz varsa, isteğiniz varsa, çok kolay o alıştırmaları yaparak, ilgili materyali izleyerek, dinleyerek İngilizcenizi geliştiriyorsunuz.” diye konuştu.

  “SİYASİ PARTİLER DÜZEYİNE GELİNDİĞİNE BU PAYDAŞIN MEB OLDUĞU KANAATİNDEYİZ”

  Çetinsaya, konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin yükseköğretim yasası ile ilgili siyasi partilerin ziyaret edilip edilmeyeceğini sorması üzerine Çetinsaya, “Paydaşlarımız ile görüşüyoruz ama iş siyasi partiler düzeyine geldiğinde bu paydaşın Milli Eğitim Bakanlığı olduğu kanaatindeyiz.” ifadesini kullandı. Çetinsaya, usul gereği tasarının YÖK tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’na iletilmesi gerektiğini kaydederek, “Biz siyasi partilerin üyesi öğretim üyeleri ile zaten etkileşiyoruz. Siyasi parti düzeyinde bir şeyin, artık Bakanlar Kurulu aşamasında olacağına yönelik bir şey var.” dedi.

  Yasanın en ufak ayrıntısına kadar belli olduğunu belirten Çetinsaya, “Genel kurulumuzun eğilimi. Biz bu siyasi tartışmaların dışında olmalıyız. Biz kendi işimizi yapalım ve ilgili Bakanlığa teslim edelim, şeklinde.” diye konuştu.

  “NEDEN 130 VE 131 DEĞİŞMESİN. BUNDA UZLAŞILABİLİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM”

  Başka bir gazetecinin, “Anayasa değişikliği sizi kaygılandırmıyor mu?” sözleri üzerine Çetinsaya, kaygılandırmadığını söyledi. Rektörlerin cumhurbaşkanı tarafından seçilmesi, konseyler, özel ve yabancı üniversiteler gibi 4-5 maddenin Anayasa ile ilgili olduğunu ifade eden Çetinsaya, bu maddelerin çoğunun da ana bütünü değil sonucu etkilediğini belirtti. Çetinsaya, “Bunlar dışında yasanın getirdiği imkanlar, yetki devirler, en az ihtimalle çalışmanın yüzde 75’i duracaktır. Bizim gönlümüzden geçen şudur. Genel anayasa değişikliğinin bizim arzuladığımız tarihlerde olamayacağının bilincindeyiz. Ama neden 130 ve 131 değiştirilmesin. Yüzde 25’inin de geçebilmesi için neden 130 ve 131 değiştirilmesin. Bunda uzlaşılabilir diye düşünüyorum.” dedi.

  Kaynak: Cihan Haber Ajansı


  Aslında Sayın Başkan, kaybolan evraklar kadar 20 dk da EMSALSİZ olaylara yorumla yazı yazan memurun var orası nasıl düzeltilecek? Yeni YÖK yasa tasarısında da eksiklikler var. Cumhurbaşkanımıza da aktarıldı. Hatta Genel Sekreteri sizin Yürütme Kurulu Üyeniz. Cumhurbaşkanlığı'na elbet birileri ulaşacak ve taslağınızda yer almaması gerekenleri de iletecekler. Ayrıca telefonlara bakılmıyor değil; 100 işi 1 kişiye yüklemek sorun aslında. Personel Daire Başkanlığı'nda çalışan 20 personelle bu işler yürümez. Ek bina yapın Personel Daire'ye 20 eleman daha alın o zaman belki telefonlar açılır. Ayrıca Çağrı Merkezindeki insanlar sadece ileteceğiz diyecek. memur sayınız 20 ise yine bu sistem yürümez. Sayın Başkan, kısaca yapılacak belli: ÖYP Personel Daire Başkanlığı kurulacak, ÖYP den sorumlu Yürütme Kurulu Üyesi Hocamıza bağlanacak; Personel sayınız da en az 1 katı daha artacak. Yoksa alınan yanlış kararlar yüzünden onlarca insanın hayatı mahvoluyor. Davalara, avukatlara dökülen paralarla bozulan psikolojilerin vebalini 2 dünyada da ödeyemezsiniz.ÖYP mağduru ailesi bitmiş, yuvası yıkılmış ordu olacak arkanızda. Unutmayın ailede bir hasta varsa tüm aile hastalanıyor. Yürütme Kurullarınızı haftada 3 e çıkarın ve bizleri daha çok dinleyin. Sizden tek ricamız bu Hocam...
  Son düzenleyen Nazmi, 11-11-2012 saat 17:35.
  esperanto bunu beğendi.

 2. #2
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051
  Umarım ÖSYM'nin çağrı merkezine benzemez.

  -İyi günler .... Sınavı ne zaman açıklanacak?
  -Sitemizden takip edin.

  Teşekkürler biz etmeyi bilmiyorduk, asıl biz sitenizi f5 manyağı yaptık sizin haberiniz yok
  aDNA bunu beğendi.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 3. #3
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Alıntı Nazmi Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Umarım ÖSYM'nin çağrı merkezine benzemez.

  -İyi günler .... Sınavı ne zaman açıklanacak?
  -Sitemizden takip edin.

  Teşekkürler biz etmeyi bilmiyorduk, asıl biz sitenizi f5 manyağı yaptık sizin haberiniz yok
  Yazdım Hocam. Maalesef aynen de öyle olacak. İş yükü fazla olunca insanlarda korkusuz Cerrah gibi oluyorlar. Ferman keserek hayatları mahvediyorlar. İnşallh düzelir. Hocamız iyi niyetli ama göreceğiz...
  Nazmi bunu beğendi.

 4. #4
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  10-2012
  Mesaj
  17
  hazırlanan mevzuat , yasa maddeleri açık , düzenli ve adil olmadığı için insanlar sürekli telefonlara sarılıyor. olay telefonlara cevap verme olayı değil , insanları mağdur edip telefon açmak zorunda bırakmama olayı. kimse yök ü hal hatır sormak için aramıyor. bi sıkıntısı var ki arıyor. sorunlara cevap üretemedikten , sorun üreten sistemi değiştirmedikten sonra isterse 1000 kişilik call center kursun.
  aDNA bunu beğendi.

Benzer Konular

 1. Yök Öyp Koordinatörlüğü Yeliz Hanımla Telefon Konuşması Sonuçları
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan smyrna
  Cevap: 89
  Son Mesaj: 05-08-2015, 14:02
 2. TOEIC Sınavının Eşdeğerliği Kurul Kararı İle Kaldırılmıştır
  YDS / Yabancı Dil Sınavı Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan devran
  Cevap: 762
  Son Mesaj: 26-10-2013, 16:53
 3. ÖYP 2012 de açılmayan kontenjanlarla ilgili ???
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan dentist_1907
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 22-07-2012, 04:55
 4. Yök öyp kordinatörleriyle yapılan telefon görüşmeleri...
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan muslukcu
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 20-01-2012, 23:42
 5. 25 Ekim YÖK ÖYP Komisyonu Yürütme Kurul Kararları
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 43
  Son Mesaj: 27-06-2011, 10:15

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git