Bulunan 1 den 1 - Toplam 1

Rektörlükte Yeni Modeller: Oda Başkanları ve Kent Yöneticileri de Rektör Olabilecek

Güncel Eğitim Haberleri Forumunda Rektörlükte Yeni Modeller: Oda Başkanları ve Kent Yöneticileri de Rektör Olabilecek Konusunu İncelemektesiniz

Üzerinde çalışılan YÖK Kanun Taslağı'na göre rektörler, akademisyenlerin oyları yerine, vakıf üniversitelerinde olduğu gibi seçici ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051

  Exclamation Rektörlükte Yeni Modeller: Oda Başkanları ve Kent Yöneticileri de Rektör Olabilecek

  Üzerinde çalışılan YÖK Kanun Taslağı'na göre rektörler, akademisyenlerin oyları yerine, vakıf üniversitelerinde olduğu gibi seçici bir kurul tarafından belirlenecek. İdari ve akademik iki ayrı rektör modeli üzerinde duruluyor. Taslak kabul görürse üniversitelerin, biri idari, biri de akademik olmak üzere iki ayrı rektörü olacak. Kentlerde bulunan oda başkanları ile kent yöneticileri de idari rektörlük yapabilecek.

  Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu'nun başkanlığında yaptığı toplantıda yeni YÖK Kanunu Taslağı'nı görüştü.

  YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya üniversitelerin yeniden yapılandırılması ve bu kapsamda hazırlanacak taslağa ilişkin bilgi verdi. YÖK'ün yeni kanunla üstleneceği görevler tartışıldı. Toplantıda rektörlük seçimlerinin kaldırılması yönünde görüş birliğine varıldı. Taslak rektörlerce incelendikten sonra görüşler elektronik ortamda Ankara ve Hacettepe Üniversitesi'nden oluşan komisyona gönderilecek. Komizyon görüşleri YÖK'e iletecek. ÜAK, rektörlük seçimleriyle ilgili bu düzenleme için Ekim'in 2. haftası tekrar toplanacak.

  VAKIF MODELİ GELİYOR: Rektörler seçim yerine, seçici kurullar tarafından belirlenecek. Seçici kurul, vakıf üniversitelerindeki mütevelli heyeti gibi akademisyen olsun ya da olmasın bir isim belirleyerek mülakata çağıracak ve adayın ismi kesinleşince YÖK'ten onay alacak.

  PROFESÖRLÜK ŞART DEĞİL:
  Rektörlük için profesörlük şart değil. İdari ve eğitim rektörlüğü çatısı altında farklı rektörlükler olabilecek.

  YENİ ESKİ AYRIMI YAPILACAK: Yeni kurulanlarla eski üniversiteler farklı ele alınacak. Köklü üniversiteler yeni üniversitelere her konuda destek verecek. Akademisyenler bu destek için maddi teşvik alacak. Başarılı üniversiteler teşvik edilecek. Akademisyenler ve öğrencilerin gösterdikleri başarılardan dolayı imkanları artırılacak. Böylelikle tüm üniversitelerin gelişmişlik oranının artırılması amaçlanıyor.

  GÜL'ÜN İSTEDİĞİ MODEL
  Cumhurbaşkanı Gül, daha önce her üniversiteye biri akademik, diğeri şirket yöneticisi gibi çalışan iki rektör önermişti. Gül, rektörlük seçimlerinin siyasi yarıştan çok daha sert geçtiğini ve bundan rahatsız olduğunu ifade ederek, "Biri akademik diğeri yönetici rektör olur. Yöneticiler de üniversiteleri başarılı şirketlerin yöneticileri gibi idare eder" demişti. YÖK'ün yeni işleyişi ile ilgili konuşan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer de YÖK'ün üniversiteleri yöneten değil, üniversitelerin kalitesini kontrol eden bir kurum halinde olması gerektiğini belirtmişti.


  REKTÖRLÜK DEĞİL AMA DERS VERİRİZ
  Türkiye Kasaplar Besiciler Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkârlar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ: Deneyimli şirket yöneticilerinin üniversitelerde ders verdiği gibi, idari rektörlükte de başarılı olacağını düşünüyorum. Her şey kitapta yazıldığı gibi olsaydı bugün bütün profesörler vergi rekortmeni olurdu. Demek ki farklı bilgilere de ihtiyaç var. Bizim alanımızla ilgili rektörlük değil ama bir fakülteden eğitim vermemiz yönünde teklifi gelirse seve seve kabul ederiz. Neticede yiyecek ve içecekte bir öğretmenden daha fazla bilgili olduğumu düşünüyorum.

  HERKES MESLEĞİNİ YAPMALI
  Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı: Herkesin akademik rektör olabileceğini düşünmüyorum. Bu konuda belediye başkanları veya işadamları daha öne çıkar. Herkes mesleğini yapmalı. Böyle olursa zaten kimse bir sorun yaşamaz.

  AKADEMİSYENLER DAHA BAŞARILI
  Ankara Hamburger Piza ve Piknik İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Mustafa Kesinbaşoğlu: İdari rektörlük konusunda işadamları daha başarılı olur. Herkes vali olamayacağı, hatip olamayacağı gibi rektör de olamaz. Bu konuyu akademisyenler daha iyi analiz eder. Ama bize bir şey sorulursa, alanımızla ilgili fikrimizi isterlerse elimizden gelen katkıyı sağlarız.


  Kaynak: Haberturk
  Kaynak Link: Kasaplar odası başkanı da rektör olacak!-HABERTÜRK
  Yazar-Haber: AYKAN ÇUFAOĞLU - GAZETE HABERTURK - ANKARA
  Son düzenleyen Nazmi, 20-09-2012 saat 16:22.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. 20-09-2012, 17:00

  Lisansüstü


Benzer Konular

 1. Gül, 23 üniversiteye rektör atadı
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 06-09-2012, 19:51
 2. 14 Üniversiteye Rektör Ataması
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan bergerac
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 24-06-2012, 12:35
 3. FATİH SULTAN MEHMET ÜNİVERSİTESİ Mimarlık Bölümü mezunu olup Mimari Tasarım alanında yüksek lisans yapmış ve Kent Sosyolojisi alanında doktora yapıyor olması
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 22-09-2011, 16:00
 4. Rektörlükte bekleyen ne ar. gör. kadroları ne zaman ilana çıkar?
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan SabırTaşı
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 04-08-2011, 13:35
 5. YÖK Rektör Adaylarını Belirledi
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 06-05-2011, 18:55

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git