Bulunan 1 den 1 - Toplam 1

Bir grup öğretim üyesi, başörtüsü yasağı uygulamayan rektörü şikayet etti

Güncel Eğitim Haberleri Forumunda Bir grup öğretim üyesi, başörtüsü yasağı uygulamayan rektörü şikayet etti Konusunu İncelemektesiniz

Başörtüsü yasağı uygulanmasını savunan bir grup öğretim üyesi, Ege Üniversitesi (EÜ) Rektörlüğü'nü savcılığa şikayet etti. ...

 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  Bir grup öğretim üyesi, başörtüsü yasağı uygulamayan rektörü şikayet etti

  Başörtüsü yasağı uygulanmasını savunan bir grup öğretim üyesi, Ege Üniversitesi (EÜ) Rektörlüğü'nü savcılığa şikayet etti. Adliye önünde yapılan eyleme, EÜ'de başörtülü öğrencilerin fotoğrafını çekip fişleyen ve içeriye almayan Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esat Rennan Pekünlü de destek verdi. Pekünlü, basın açıklaması sırasında yine kameralardan kaçmayı tercih etti.

  Üniversite Konseyleri Derneği üyeleri, öğle saatlerinde İzmir Adliyesi önünde toplanarak bir basın açıklaması yaptı. EÜ Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz hakkında, başörtüsünün üniversitelerde serbest bırakılmasına yönelik iptal edilen kanunun uygulaması için öğretim üyelerine yazı gönderdiği iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Dernek üyeleri, açıklamada Prof. Dr. Pekünlü'ye de sahip çıktı. Ayrıca bazı öğrencilerin de eyleme destek verdiği görüldü.

  Öğretim üyeleri adına açıklama yapan Üniversitesi Konseyleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İzge Günal, üniversitelerde soruşturma furyasının hızlandığını iddia etti. Rektör Yılmaz'ın, Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği kanunu geçerliymiş gibi öğretim üyelerine "Gizli" ibaresiyle duyurduğunu öne süren Günal, bu durumu savcılığa şikayet ettiklerini söyledi. Prof. Dr. Günal, Pekünlü'nün soruşturmalar sonucu görevine son verilmesinin söz konusu olduğunu söyledi.

  Başörtülü öğrencilerin fotoğraflarını çekip fişleyerek fakülte binasına girmelerini engelleyen Esat Rennan Pekünlü ise açıklamadan önce çevresindekilerle gülümseyerek sohbet etti. Soruları ise cevapsız bırakan Pekünlü, gazetecilerin ön tarafa doğru gelmesini istemesi üzerine, "Burası iyi yeterince. Hem gazetelerde hem televizyonlarda çıktım." dedi. Basın açıklamasında en arkada duran Pekünlü, sorular üzerine, "Şu sıralarda hem idari hem ceza davalarım sürüyor. Onlar bittikten sonra bir açıklama yapacağım." şeklinde konuştu. Pekünlü, yalnızca Danıştay 8. Dairesi’nin mahkeme kararlarını uyguladığını iddia etti.


  Kaynak: Cihan Haber Ajansı

 2. 12-06-2012, 21:38

  Yeni Üye

  Sebep
  içerik anlaşılmıyor

Benzer Konular

 1. ÖYP Dışı Öğretim Üyesi Olmak
  Öğretim Üyesi forum içinde, yazan DreadLord
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 24-07-2012, 21:43
 2. ÖYP ile Öğretim Üyesi Yetiştiren Üniversiteler
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan ercan.kiraz
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 24-07-2012, 18:06
 3. Öğretim üyesi Alımında Nokta Tayin
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan tosbaaa
  Cevap: 35
  Son Mesaj: 01-06-2012, 22:52
 4. Öğretim Üyesi alımında ilan!!!
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan tosbaaa
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 24-05-2012, 13:42
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj: 24-12-2011, 11:26

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git