Bulunan 1 den 3 - Toplam 3

MEB ve YÖK’ten İşbirliği

Güncel Eğitim Haberleri Forumunda MEB ve YÖK’ten İşbirliği Konusunu İncelemektesiniz

Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) işbirliğince eğitim fakültesi dekanlarının katılacağı toplantı düzenlenecek. Toplantıda ...

 1. #1
  Akademik
  Misafir

  MEB ve YÖK’ten İşbirliği



  Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) işbirliğince eğitim fakültesi dekanlarının katılacağı toplantı düzenlenecek. Toplantıda eğitim fakültelerine öğrenci seçim sürecine ilişkin standartların oluşturulması, öğretmen yetiştiren kurumların yeniden yapılandırılması gibi önemli konular ele alınacak. Bakanlık ve YÖK tarafından ”Nitelikli Öğretmen Yetiştirmede Eğitim Fakültelerinin İşlevi ve Yeni Yaklaşımlar” konulu toplantı düzenlenecek. 26 Mart Pazartesi günü Başkent Öğretmenevi’ndeki toplantıya eğitim fakültelerinin dekanları katılacak.

  Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, toplantı öncesi eğitim fakültesi dekanlarına davet mektubu gönderdi. Dinçer mektubunda, 21. yüzyılın küreselleşmenin de etkisiyle bilimsel, teknolojik ve toplumsal gelişimlerin yaşandığını, bunların geleneklerde, kurumlarda, düşünce, değer ve davranışlarda değişim süreçlerini başlattığını bildirdi.

  Bu değişimden en çok etkilenen alanların başında eğitim ve öğretmenlik mesleğinin geldiğini belirten Bakan Dinçer, şunları kaydetti:
  ”Eğitim yaklaşımlarını, öğrenme süreçlerini, öğrenci profilini değiştiren bilgi çağı, bir öğretmenden beklenen nitelikleri de değiştirmiştir.

  Bilgi toplumunun nitelikli öğretmenlerini yetiştirme çabamızda, öğretmen aday adaylarının öğretmen yetiştiren yükseköğretim kurumlarına seçimi, bu seçime temel oluşturan nüfus-öğretmen ihtiyacı dengesi, öğretmen yetiştirmeye ilişkin programların öğretmen yeterlilikleriyle olan ilişkisi ve mesleğe geçişte esas olan seçme sistemi temel sorunlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

  Milli Eğitim Bakanlığı olarak on yıllardır nicel sorunları çözme noktasında gösterdiğimiz gayreti, bundan sonra niteliğin yükseltilmesi ve eğitim sistemini etkin ve verimli hale getirmek yönünde göstermek üzere başlattığımız çalışmalarda eğitimin tüm paydaşlarının görüş ve katkıları büyük öneme sahiptir.”

  97 eğitim fakültesi dekanın katılacağı belirtilen toplantıda, eğitim fakültelerine öğrenci seçim sürecine ilişkin standartların oluşturulması, öğretmen yetiştiren kurumların yeniden yapılandırılması, hizmet öncesi öğretmen eğitimi programlarının yeniden ele alınacak.

  Toplantıda ayrıca, fakülte-okul işbirliğinin öğretmenlik uygulaması temelinde yeniden düzenlenmesi, hizmet öncesi öğretmen eğitim akreditasyonu çalışmalarının yapılması, öğretmenlik alanlarına ilişkin uzun projeksiyonların oluşturulması ve normların belirlenmesi, KPSS eğitim bilimleri testinin alan bilgisini de içerecek şekilde yapılması konuları görüşülecek.

  Milli Eğitim Bakanı Dinçer ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya’nın açılış konuşmalarını yapacağı toplantıda panel de düzenlenecek.

  ”Eğitim Fakültelerinde Öğretmen Yetiştirme Süreci ve Yeni Yaklaşımlar” konulu panelde, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Ömer Balıbey, Eğitim Fakülteleri Dekanlar Konseyi Başkanı Prof. Dr. Cemil Öztürk, Hacettepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yüksel Kavak görüşlerini paylaşacak.


  Kaynak: Milliyet

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  10-2010
  Mesaj
  29
  Böyle bir işbirliği gerçekten güzel bir gelişme. Gökhan Çetinsaya'nın atılımları beni heyecanlandırıyor. Ben de eğitim fakültelerinde görev yapan akademisyenlere MEB bünyesinde görev alabilmeleri ve eğitim öğretim sürecine katkı sağlamalarının (part time çalışmalar vs) yolunun açılmasını öneriyorum.

 3. #3
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  31
  Bu durum Çetinsaya Hoca'nın atılımı değil,MEB'in evvelki YÖK Başkanı zamanında yapılmasını planladığı bir çalışmadır.Bu denli geniş bir çalışma olmasa da 3 sene evvel Nimet Çubukçu ve Y.Z.Özcan da buna benzer bir çalışma yapmış ve Eğitim Fakültelerinin kontenjanının azaltılması kararını almışlardı.Fakat azaltılacağı söylenen kontenjanlar daha da arttırıldı üstelik yeni Eğitim Fakülteleri açıldı.Üniversiteyi bitirmiş 150 bin öğretmen adayı varken ve atanan öğretmen sayısı da belliyken YÖK'ün her yıl kontenjanları arttırması oldukça vahimdir.MEB'in önümüzdeki 20 yılda ihtiyacı olacağı öğretmen sayısı belli,umarım bu gerçekler göz ardı edilmeden bir ayarlama yapılır.

Benzer Konular

 1. ÖYP’yi Kazandım Şimdi Ne Yapmalıyım?
  Anasayfa Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 86
  Son Mesaj: 29-01-2016, 22:30
 2. Her Evden Bir Fitre Bir İftar Afrika’ya
  Sohbet/Muhabbet Konuları forum içinde, yazan Stefan
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 05-08-2011, 15:52
 3. Cevap: 0
  Son Mesaj: 08-01-2011, 09:28
 4. Cevap: 0
  Son Mesaj: 06-01-2011, 20:57
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj: 29-12-2010, 22:10

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git