Bulunan 1 den 1 - Toplam 1

Üniversitelere Patent Başvurusu Gelecek

Güncel Eğitim Haberleri Forumunda Üniversitelere Patent Başvurusu Gelecek Konusunu İncelemektesiniz

Bakan Ergün, Patent Kanunu'nda değişikliğe giderek üniversitelerin de kurumsal patent başvuru yapmasını sağlayacaklarını bildirdi. Bilim, ...

 1. #1
  Akademik
  Misafir

  Üniversitelere Patent Başvurusu Gelecek  Bakan Ergün, Patent Kanunu'nda değişikliğe giderek üniversitelerin de kurumsal patent başvuru yapmasını sağlayacaklarını bildirdi.

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde (SUNUM) gerçekleştirilen ''İşletim Modeli, Sektörel Katılım, Erken sonuçlar'' konulu toplantıda yaptığı konuşmada, merkezin üniversite-sanayi işbirliğini geliştirmek adına önemli bir rol model olduğunu ve tüm karar alıcılar için ilham kaynağı niteliği taşıdığını vurguladı.

  Yapılan araştırmalara göre, 2004 yılında nanoteknoloji ürünlerinin pazar payı 13 milyar dolar iken, bu rakamın 2014 yılında 2,5 trilyon dolara ulaşmasının beklendiğine dikkati çeken Ergün, ''Dolayısıyla, böyle büyük ve hala yüksek büyüme potansiyeli olan bir alana yapılacak yatırımların her zaman yanında olmak, içinde olmak lazım. Zira bu alandan atacağımız her adım, diğer sektörlerimizin gelişimine de büyük ivme kazandıracaktır'' diye konuştu.
  Üniversitelerde yenilikçilik ve girişimcilik endeksleri oluşturacağız, patent sayısı ve buluş gibi özellikleri akademik yükselme kriterleri arasına alacağız. Patent Kanunu'nda değişikliğe giderek üniversitelerin de kurumsal patent başvuru yapmasını sağlayacağız. Üniversitelerimiz bünyesinde kurulacak Teknoloji Transfer Ofisleri'ne patent lisanslama rolü de vereceğiz ve böylece üniversitelerin patent geliri elde etmelerini sağlayacağız.''
  İlk olarak nanoteknoloji, gıda ve enerji gibi öncelikli alanlarda yapılacak doktora çalışmalarına özel bir burs programı uygulayacaklarını kaydeden Ergün, benzer şekilde, sanayicilerin ihtiyaçlarına yönelik yapılan doktora çalışmalarına özel bir destek programıyla ilgili çalışmaların sürdüğünü söyledi.

  Kaynak: AA
  Son düzenleyen Nazmi, 12-03-2012 saat 22:08.

Benzer Konular

 1. Üniversite harçları gelecek dönem kalkıyor
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan aslick
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 28-07-2012, 15:14
 2. Tüm üniversitelere bütünleme sınavı
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 21-06-2012, 14:42
 3. üniversitelere kadro verilmesi hakkında..
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan skntkn
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 31-12-2011, 15:48
 4. Üniversitede Atamaya Patent Kriteri
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 05-10-2011, 22:51
 5. Üniversitelere SİVİL Polis...
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan Fırat
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 13-10-2010, 00:41

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git