YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, ''Yükseköğretim sistemimizin hem reforma hem de rehabilitasyona ihtiyacı var'' dedi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) ile Zonguldak Karaelmas Üniversitesinin (ZKÜ) iş birliğiyle Dedeman Oteli'nde düzenlenen, basına kapalı devam eden ''Türkiye'de Yükseköğretimin Yeniden Yapılandırılması ve Kalite Güvence Sistemi Çalıştayı''na ara verildiği sırada yaptığı açıklamada, Türkiye'de üniversitelere yönelik taleplerin karşılandığını belirtti.
Üniversitelerdeki kaliteyi attırmayı amaçladıklarını ifade eden Prof. Dr. Çetinsaya, şunları kaydetti:


''Bu nedenle kalite sistemlerini inceliyoruz. Bugün burada alanında uzman, nitelikli bir ekip yükseköğretim sistemi içinde kalite güvence sisteminin yerini, Avrupa yükseköğretim alanında kalite güvence sistemiyle ilgili genel eğilimleri ve uygulama örnekleri ile model önerilerini tartışmaktadır. Yükseköğretim sistemimizin hem reforma hem de rehabilitasyona ihtiyacı var. Bu konuda toplumsal mutabakat da söz konusudur.

Üniversitelerimizin de gayretleriyle önümüzdeki dönemde yükseköğretim alanını daha etkin ve kaliteli hale getireceğimiz kanaatindeyim. Bugün burada düzenlenen çalıştay bu niyetin somut bir örneğidir. Üniversitelerimizi uluslararası alanda rekabet edebilir hale getirmeye çalışacağız. Böyle değerli bir çalıştaya ev sahipliği yaptığı için ZKÜ'ye teşekkür ediyorum.''

Kaynak: AA