Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 13

Yüksek Lisansın Rezaleti, Doktoranın Sefaleti

Güncel Eğitim Haberleri Forumunda Yüksek Lisansın Rezaleti, Doktoranın Sefaleti Konusunu İncelemektesiniz

Yazar :Murat Bardakçı [email protected] GEÇENLERDE bir üniversitenin doçentlik jürisine katılan tarihçi arkadaşlar anlattılar: Anadolu'da yeni ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051

  Yüksek Lisansın Rezaleti, Doktoranın Sefaleti

  Yazar :Murat Bardakçı
  [email protected]

  GEÇENLERDE bir üniversitenin doçentlik jürisine katılan tarihçi arkadaşlar anlattılar: Anadolu'da yeni açılmış üniversitelerden birinden gelen doçent adayına konusu ile ilgili kaynakları nasıl araştırdığını sormuşlar, hazret şaka gibi bir cevap vermiş, "Google'a bakarım" demiş...
  Hocalar önce şaşırmışlar, derken "Haydi evlâdım git, metodolojinin ne olduğunu Google'da biraz daha araştır ve iki sene sonra tekrar gel" deyip çaktırmışlar...
  Birkaç senedir pek bir moda oldu: Adam e-mail gönderiyor, "Filânca konuda tez yapıyorum, konumla ilgili olarak hangi kaynaklara başvurmam gerektiğini bildirir misiniz?" diye soruyor. Kendini daha samimi hissedeni "Bu konuda elinizde bulunan kaynakları gönderirseniz sevinirim" diyor; tezini yahut ödevini teslim gününe kadar bilmemnesini yayıp oturmuş olanlar ise utanmayı falan bir tarafa bırakıp küstahça talep ediyorlar: "İki günüm kaldı, kaynakları hemen bildirirseniz sevinirim".

  HOCA DA BİLMİYOR Kİ!
  İşte, ilim merkezi üniversitelerimizin hâli... Bilim adamı adayı çalışmakla, araştırmakla ve hocaya sormakla öğreneceği kaynaklar hakkında ya Google'dan yahut e-mail'den medet umuyor!
  Metod konusunda önceliği Google'a veren unvanlı akademisyenin yaptırdığı master ve doktora tezlerinin kalitesini düşünün: Fen bilimlerinde yapılan tezler hakkında bir şey söyleyemem, zira bilmediğim bir konu ama YÖK'ün internet sitesinden sosyal bilimlerle ilgili tezlere, özellikle de edebiyat ve tarih üzerine yapılan çalışmalara baktığınızda çoğunun lime lime döküldüğünü görürsünüz.
  Meselâ, bir konu hakkında derinlemesine araştırma yapma, bilinmeyenleri ortaya çıkartma ve ortaya yepyeni bir eser koyma demek olan "doktora" kavramı, edebiyat alanında birkaç seneden buyana "metin yayınlama" seviyesine indi. Hocası, klasik edebiyat doktorası yapan öğrenciye birkaç asır önce yaşamış ikinci, hattâ üçüncü dereceden bir şairin divanını veriyor, "Al, bunu yayınla" diyor, öğrenci metni "h"nın altına çengel, "n"nin üzerine yay, "k"nın dibine de nokta koyarak yani transkripsiyon alfabesi ile yeni harflere çeviriyor, bir giriş, yarım sayfalık da bir sonuç ilâvesi ile bilgisayara giriyor ve buyurun size 2000'li senelere mahsus bir doktora tezi!

  BİR AYDAN NE HABER?
  İki hafta, haydi bilemediniz en fazla bir ay içerisinde başka bir alfabeye nakledilebilecek bir metne seneler harcatmak ve adına da "doktora" demek, ayıptır! Ama, memleketin dört bir köşesinde ortaokul açarcasına üniversite açılır ve tez hocalığı da kendi doktorasını Google vasıtası ile yapmış olan yardımcı doçente verilirse, netice böyle olur.
  Yeni açılan ve hoca kadrosu zayıfolan üniversitelere tez yaptırma yetkisi verilmemesi konusu ciddî üniversite çevrelerinde birkaç seneden buyana zaten konuşuluyordu fakat çok haklı ve yerinde olan bu görüş, bir türlü hayata geçirilemedi. YÖK, yeni fakültelerin tez yaptırıp unvan verme yetkisini almak yerine başka bir uygulama başlattı, jürilerdeki akademik unvanlı hoca sayısını arttırdı ama netice hâlâ nafile ve tezlerdeki mâlûm kalitesizlik berdevam! Üstelik tez konuları ile ilgili koordinasyon da bir türlü sağlanamadı; bu işi yapacak bir merkez hayata geçirilemedi ve hâlen aynı konuda iki, üç, hattâ dört ayrı üniversitede aynı anda tez yaptırılıyor.
  Doçentlik yahut profesörlük sadece kadro ile alâkalı unvanlardır, bir bilim adamının hayatı boyunca taşıyacağı tek akademik unvan "doktora"dır.
  Ama bu kavram Türkiye'de artık böyle bol keseden dağıtılır hâle gelmiş olması yüzünden maalesef ayağa düşmüş vaziyettedir ve doktora yaptırma yetkisi lise ayarındaki yeni fakültelerden alınıp sadece köklü üniversitelere verilmediği takdirde tamamen yerlere serilecektir!  Kaynak: HaberTürk
  Son düzenleyen Nazmi, 13-11-2011 saat 11:14.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #2
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  04-2011
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  35
  Bu sene yükseklisans yapmaya başladım. kimseyi rencide etmemek adına burada üniversitenin adını vermeyeceğim. Murat Bardakçı öyle güzel bir konuya değinmiş ki; Son zamanlarda aldığım eğitim ve sistem üzerine düşüncelerim çalışma isteğimi azalttı. Genelleme yapmak istemiyorum. Bu işin oldukça iyi yapıldığı yerlerde mevcuttur Ancak yanlış yöntem izleyen üniversitelerin çokluğu aşikar. Pek az şey olması gerektiği gibi ilerliyor. Bu konu üzerine yapılan çalışmalar bir an önce artırılmalı. Var olan yanlışlar azaltılsa bile çok şey değişeceğine eminim.

 3. #3
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  22
  Murat B. konuyu harika özetlemiş.. Şunu da ekleyeyim, Fen bilimlerinde de durum aynı maalesef. Çalışma yaparken incelediğim tezler, farklı yıllara ve farklı üniversitelere de ait olsa, içinde neredeyse tamamen aynı cümleler, aynı alıntılar mevcut. Özgün yapıt bulmak imkansız gibi..

 4. #4
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  02-2011
  Mesaj
  472
  tesbit gerçekten çok güzel bizim yıllardır savunduğumuz ibretlik bir durumu güzel bir yazı ile ortaya çıkarmış. maalesef durum gerçekten bole. bende tez dönemindeyim bizim bölüm itibari ile uygulama yapmamız gerekiyor ancak bilimsel dayanaklarla teorik olarak desteklememiz gerektiği için yaklaşık haziran ayından bu yana kaynak araştırması yapmaktayım ole ki tezim için bakmış olduğum türkçe kaynakların çoğunda inanılmaz bir sorun tesbit ettim bu türkçe kaynakların azlığı beni yabancı kaynaklara daha da fazla yönelip araştırma yapmaya yöneltti ve gördümki konumla ilgili olarak yayınlanmış bir kaç yerli kaynağın yurt dışında yayınlanan kitapların içerik ve kaynakçaları ile bire bir aynı kitaplar neredeyse. buda bizim ülkede ki sorunların kökenini ve sorunların derinliğinin ne denli olduğunu gösteriyor hal bole olunca yüksek lisan ve doktora tezlerinin de hali bu durumlara düşüyor. yökün sitesinde yayınlanmış ama içeriğini erişim verilmeyen tezlerin bir çoğu internet google aramalarında çıkan ilk sonuçlarla derlenmiş çalışmalardan ibaret olması.
  umarım bu kötü ve olumsuz örenkleri görüp sadece yorum yapmak la kalmayıp bizde üzerimize düşeni bir araştırmacı, bir akademisyen olarak hem kendi araştırmamızın bilimselliği, hemde bu ülkenin geleceğini akademik anlamda sağlamlaştırmak için daha titiz davranırız.

 5. #5
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  09-2011
  Mesaj
  51
  Malesef yazılanların hepsi kat ve kat doğru arkadaşlar, şu da bir gerçek ki örneğin siz özgün bir makale yazıyorsunuz tamamen sizin çalışmalar sonucundaki yorumunuza bağlı. makaleyi yayına veya bir danışmana inceletmek amacıyla gönderıyorsun adamlar dedği çok basit neden bu paragrafa kaynak göstermedin. çok saçma bir durum değil midir? tek temennim yeni akademik nesillerin bu durumlara düşmemesidir.

 6. #6
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  1.750
  Murat Bardakçı olayı iyi özetlemiş.Ama şu da var ki artık köklü üniversitelerde de teliksiz öğretim üyeleri arttı. Ordan burdan torpille doçentlik jurisinden geçenler sayısı epey fazla...siyasi, mezhepsel vb. bağlantıları olanlar havadan doçentliği kapıyorlar...gerçekten başarılı olan akademisyenler de doçent jurisinden şutlanıyor...

 7. #7
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  24
  Ee sizde burda dedikodusunumu yapıyosunuz ?? Buda boş biraz okudum bıraktım öğrenilcek çok şey var araştırmak lazım

 8. #8
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  1.279
  enteresan valla
  Tek Bir Şeye İhtiyacımız Vardır; Çalışkan Olmak !...
  Mustafa Kemal Atatürk

 9. #9
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  02-2011
  Mesaj
  472
  vala burda karşılaştığımız ve duyduğumuz şeyleri akademik anlamda ilerlemek isteyen insanlarla paylaşmak dedi kodu yapmak mı buda değişik bir bakış açısı

 10. #10
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  638
  murat bardakçıdan ölesiye iğreniyorum gıcık oluyorum saygısız ve kibirli adamın önde gideni ama söyledikleri doğru ama bunu farketmesi de geç olmuş ben yeni mezun halimle neyin ne olduğunu biliyorum kendileri yeni mi farketmiş?!

Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. Senet Sepet Rezaleti!
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan ibulut
  Cevap: 31
  Son Mesaj: 18-11-2015, 15:39
 2. Doktoranın Son Yılında ÖYP'ye Geçiş Hakkında?
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan alpero86
  Cevap: 15
  Son Mesaj: 22-07-2012, 01:37
 3. Yüksek Lisansın Smmm Stajını 1 yıl kısaltması Yardım?
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan caglarss
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 05-07-2012, 14:58
 4. Yüksek lisansın Özel sektörde faydaları nelerdir ?
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan mahir
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 12-09-2011, 23:35
 5. Tezsiz Yüksek Lisansın Değerlendirilmesi ve ÖYP'ye katılan Lisans ortalaması
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan dionysos
  Cevap: 18
  Son Mesaj: 25-06-2011, 02:16

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git