Bulunan 1 den 2 - Toplam 2

Yüksek Öğretim Fuarı Şart

Güncel Eğitim Haberleri Forumunda Yüksek Öğretim Fuarı Şart Konusunu İncelemektesiniz

YÖK Başkanı Özcan, yabancı öğrenci konusuna değindi: "Uluslararası öğrenci fuarlarına hiç katılmadık. Artık bu fuarlara ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051

  Yüksek Öğretim Fuarı Şart

  YÖK Başkanı Özcan, yabancı öğrenci konusuna değindi: "Uluslararası öğrenci fuarlarına hiç katılmadık. Artık bu fuarlara kesinlikle katılmalıyız. Türkiye'de önümüzdeki yıldan başlamak üzere yüksek öğretim fuarları yapıp, üniversitelerimizi dünyaya tanıtmalıyız. Ancak bu sayede rekabet içinde olup, oralardan öğrenci çekebiliriz.''  Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) 2011-2012 akademik yılı açılışında, mühendislik bölümlerinden bazılarının İngilizce eğitime geçmesinin etkileyici olduğunu, dünyada bu alanda İngilizce kullanılıyorsa İTÜ'nün de bundan uzak durmasının beklenemeyeceğini anlattı.

  ''İngilizce eğitim vererek okulunuzu dünya rekabetine açtınız. Şimdi 'Biz de bu yarışta varız' diyorsunuz. Bu, güveninizi göstermeniz bakımından çok hoş bir şey...'' diyen Özcan, İngilizce eğitim vermenin yabancı öğrenci çekmek açısından da önemli olduğunu kaydetti.

  2006-2007 öğretim yılında Türkiye'deki toplam öğrenci sayısının 16 bin 455, o yıl yeni kayıt yaptıran öğrenci sayının da 3 bin 690 olduğunu bildiren Özcan, 2010-2011 öğretim yılında ise yabancı öğrenci sayısının 26 bin 228'e, yeni kayıt öğrenci sayısının ise 7 bin 270'e yükseldiği bilgisini verdi.


  "50 BİN ÖĞRENCİ BİZE GELECEK"
  Yeni kayıtlardaki başarının yüzde 97, toplam öğrenci sayısındaki başarının yüzde 59 civarında olduğunu, Türkiye'nin dışarıya gönderdiği öğrenci sayısının ise 50 bin olduğunu dile getiren Özcan, ''Yakında bu 50 bin rakamını dışarıdan çekeceğiz. 50 bin öğrenci bize gelecek ve kısa zamanda gönderdiğimizden daha fazlasını ülkemize çekeceğiz. İşte ekonomimize yapacağımız katkı burada olacak'' diye konuştu.

  Yabancı öğrenci meselesinin bugüne kadar üniversitelerde başta dil olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı çok önemsenmediğini ancak, günümüzde üniversitelerde bu yönde bir istek olduğunu aktaran Özcan, İngilizce programların açılmasının yabancı öğrencileri çektiğini, Almanya ve Fransa'da önemli üniversitelerin tümünde doktor ve master programlarının İngilizce yapıldığını belirtti.

  YÜKSEK ÖĞRETİM FUARI
  Özcan, ''Biz uluslararası öğrenci fuarlarına hiç katılmadık. Katılan sadece 1-2 üniversitemiz var. Artık bu fuarlara kesinlikle katılmalıyız. Türkiye'de önümüzdeki yıldan başlamak üzere yüksek öğretim fuarları yapıp, üniversitelerimizi dünyaya tanıtmalıyız. Ancak bu sayede rekabet içinde olup, oralardan öğrenci çekebiliriz'' diye konuştu.

  CUMHURBAŞKANI GÜL'DEN TALEP
  Erasmus ve YÖK'te yaratılan Mevlana Programı'na daha fazla öğrenci ve öğretim üyesi dahil edilmesi gerektiğini ifade eden Özcan, Erasmus'ta durumun fena olmadığını, Avrupa ülkelerine kıyasla durumun daha iyi olduğunu söyledi ve şöyle konuştu:

  ''Sayın Cumhurbaşkanından talebim, gittiği her yurt dışı gezilerinde, her ülkeden öğrenciyi ülkemize davet edebilirler. Tek şartı, her iki üniversitenin aynı Erasmus'ta olduğu gibi bir protokol imzalamasıdır. Bunun mali külfetini YÖK karşılayacaktır. Bundaki amacımız ülkemizi tanıtmak. Çünkü buraya bir süreliğine gelen öğrenci ülkemizden etkileneceğine, tanıyıp, seveceğine inanıyoruz.''
  Özcan, Erasmus ve Mevlana Programı'nda öğrenci sayısını arttırabilirlerse, Türkiye'ye yakında daha çok sayıda yabancı öğrenci çekeceklerini düşündüklerini söyledi.

  İTÜ REKTÖRÜ PROF. DR. ŞAHİN
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, yeni YÖK Yasası'ndan çok fazla bir şey beklemediklerini belirterek, ''Yeni YÖK Yasası'nın sadece rekabete açık, performansa dayalı bir model olmasını istiyoruz'' dedi.

  İTÜ 2011-2012 akademik yılı, üniversitenin Ayazağa Yerleşkesi'ndeki Süleyman Demirel Konferans Salonu'nda düzenlenen törenle açıldı.

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, törenin düzenlendiği merkeze gelişinde İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin ve öğretim üyeleri tarafından karşılandı. Gül, açılış öncesinde İTÜ'yü uluslararası yarışmalarda başarıyla temsil eden öğrencilerin projelerini inceledi.

  Amerika'da düzenlenen ''Dünya Mikro Uydu Yarışması'' birincisi Hezarfen Mikro Uydu Takımı, Microwave Theory and Techniques Socient Yarışması dünya birincisi Optik Mikro Dalga Çeviricisi Takımı ve Solar Splash Yarışları'nda dünya üçüncüsü olan Güneş Teknesi Odabaşı Takımı ve ARIBA adlı güneş arabası hakkında öğrencilerle görüşen Gül, yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

  Akademik yıl açılış töreni, Cumhurbaşkanı Gül'ün salona girişiyle başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, İTÜ Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırma Merkezi (MİAM) Ensemble Orkestrası konser verdi.

  DİJİTAL TÜRKİYE ÜSSÜ
  Şahin, açılışta, üniversitenin son yıllarda gerçekleştirdiği projelerle ilgili bilgi verdi.

  Şahin, Türkiye'nin ilk helikopterini, ilk elektrikli minibüsü, ilk güneş teknesi, ilk LPG yakıtlı dizel motoru, ilk insansız helikopteri, ilk küp uydusu ve ilk hidrojen teknesinin akademisyenlerin başkanlığında ve öğrencilerin destekleriyle yapıldığını anlattı.

  Yeni YÖK Yasası'na da değinen Şahin, ''Yeni YÖK Yasası'ndan çok bir şey beklemiyoruz. Yeni YÖK Yasası'nın sadece rekabete açık, performansa dayalı bir model olmasını, çalıştığımızın karşılığını alalım istiyoruz'' diye konuştu.

  Konuşmasında öğrencilere de seslenen Şahin, ''Şu anda içinde bulunduğunuz ortam, hayatınızın bundan sonraki kısmını derinden etkileyecek ve mutlaka değerlendirmeniz gereken önemli bir fırsattır. Bu fırsatın bir yanı ayrıcalık ise diğer yanı sorumluluktur'' dedi.

  Gösterdikleri çabalar sırasında kendilerine yol gösterenin, bilim ve Cumhuriyet'in aydınlık fikirleri olacağını ifade eden Şahin, ''Biz sizleri her zaman, büyük Atatürk'ün bizden istediği gibi 'Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür' bireyler olarak yetiştirebilmenin azmin ve kararlılığı içerisinde olacağız'' şeklinde konuştu.

  Şahin, Dijital Türkiye Üssü Projesi için çalışmalara başladıklarını belirterek, 60 bin metrekarelik alanda kurulacak merkezin tüm Türkiye'ye hizmet edeceğini söyledi.

  Rektör Şahin, Teknokent ve ARGE'ye 96 milyon dolar yatırım yaptıklarını, 45 milyon dolar da yatırım yapılmasının planlandığını ifade ederek, bu yatırımlar için devletten tek kuruş para almadıklarını kaydetti.

  Türkiye'nin geleceğini şekillendiren kampüsü yaratmaya çalıştıklarını anlatan Şahin, dünyanın ilk 100 üniversitesi içinde yer almak için çaba gösterdiklerini ifade etti.

  Bu arada Şahin'in, sunumu teknik bir arıza nedeniyle açılmayınca ''İşte teknik üniversite... Biraz da Lazlık olunca...'' diyerek espri yapması, gülüşmelere neden oldu.

  BAŞARI BELGELERİ CUMHURBAŞKANI GÜL'DEN
  Konuşmanın ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 2011 yılı TÜBİTAK Teşvik Ödülü alan Prof. Dr. Hafzullah Aksoy'a, 2011 yılı TÜBA Telif Eser Ödülü alan Prof. Dr. Mehmet Omurtag'a plaketlerini verdi.

  Uluslararası yarışmalarda derece alan öğrenciler de başarı belgelerini Cumhurbaşkanı Gül'ün elinden aldı.

  Törende ayrıca, Feyzi Akkaya Bilimsel Etkinlikleri Destekleme Fonu (FABED) Ödülü'ne layık görülen genç bilim adamlarına ödülleri ile İTÜ'ye ilk 3 dereceyle giren Can Murat Kökerer (Elektrik-Elektronik Fakültesi), Yeliz Yıldız (Mimarlık Fakültesi) ve Emre Turam'a (Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi) başarı belgeleri yine Gül tarafından verildi.

  Abdullah Gül, öğrenci ve akademisyenlere başarı belgelerini vermesinin ardından yaptığı konuşmada, yeni İTÜ'lülere ödüllerini verirken, mezun olurken de böyle başarılı ve iddialı mezun olmalarını söylediğini belirtti.

  Ödül alan diğer akademisyen ve bilim adamlarını da taktir ettiğini söyleyen Gül, sayılarının çoğalmasını arzuladığını vurguladı.

  Törene, akademisyenler ve öğrencilerin yanı sıra YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, İstanbul Vali Vekili Mustafa Altıntaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katıldı.

  Tören sonunda İTÜ Mezunlar Konseyi Başkanı Erol Bilecik, Cumhurbaşkanı Gül'e teşekkür plaketi sundu. Rektör Şahin de Gül'e, üniversitenin kuruluşundan bugüne kullanılan mühürlerden oluşan bir hediye armağan ederek, üniversitenin rozetini taktı.

  Gül, törenin ardından İTÜ öğrencileri tarafından geliştirilen güneş arabasını inceledi. Öğrenciler, Avustralya'da düzenlenecek olan yarışma için Cumhurbaşkanı Gül'den destek istedi. Gül de öğrencilere gereken desteğin verileceğini söyledi.

  Kaynak: Ntvmsnbc
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #2
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  5.182
  Daha gelişmemiş yerlerden bize akım olur artık. Aklı başında bir insan Avrupa yada Amerika'yı bırakıp TR'de okumayı tercih etmez heralde

Benzer Konular

 1. MYO'lara Öğretim Görevlisi Olarak Atanmak İçin Yabancı Dil Şart mı?
  Öğretim Görevlisi forum içinde, yazan ozgckm
  Cevap: 12
  Son Mesaj: 01-11-2014, 18:48
 2. Başka bir alanda yüksek lisans için hazırlık şart mı???
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan Profesör
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 15-07-2012, 15:15
 3. Öyp 2012 başvuru tarihleri arasında mezun olmak şart mı?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan xkare
  Cevap: 14
  Son Mesaj: 13-07-2012, 02:36
 4. ÖYP Her Üniversite Ayrı Şart Koyması Haksız Rekabet
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan biyofizik
  Cevap: 60
  Son Mesaj: 04-09-2011, 21:41
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj: 23-06-2011, 09:55

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git