Bulunan 1 den 5 - Toplam 5

Para İle Tez Yazılır! (Haberdir)

Güncel Eğitim Haberleri Forumunda Para İle Tez Yazılır! (Haberdir) Konusunu İncelemektesiniz

Bilimsel tez çalışmaları yazımı internet kullanımının da yaygınlaşmasıyla bir sektöre dönüştü. 5 bin ile 20 ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051

  Para İle Tez Yazılır! (Haberdir)

  Bilimsel tez çalışmaları yazımı internet kullanımının da yaygınlaşmasıyla bir sektöre dönüştü. 5 bin ile 20 bin TL arasındaki parayı gözden çıkaran, makale, yüksek lisans ve doktora tezini 'Uzman ekiplere' hazırlatırken, Yüksek Öğretim Kurumu sorumluluğun tez jürilerine ait olduğunu söyledi.

  Türkiye'de zaman zaman 'intihal' (Başkalarının fikirlerini kendine ait gibi kullanma) tartışmasına sahne olurken, bunun ticari furya haline geldiği ortaya çıktı. Hatırı sayılır bir ekonomik büyüklüğe ulaştığı tahmin edilen ve adeta sektör haline gelen tez yazımı, internetteki çok sayıda 'tez yazımı sitesi' ile meşruluk kazanıyor.

  DHA'nın haberine göre; internet sitesi yetkilileri, tez fiyatının çeşitli kriterlere göre belirlendiğini söyledi. Tezin yüksek lisans mı, doktora mı olduğu, yabancı kaynak kullanılması, anket yapılıp yapılmaması, fiyatı en fazla etkileyen kriterleri oluşturuyor.

  3 BİN TL'NİN ALTINDA TEZ YAZILMIYOR
  Tez yazımları çoğunlukla 8 haftadan az zaman kaldıysa kabul edilmezken tez danışmanı ile yapılan tüm görüşmelerin aktarılması isteniyor. Diğer yandan çoğu tez yazımcısı 1000 TL'nin altında ödev, 3 bin TL'nin altında tez kabul etmiyor ve tez yazım fiyatı 20 bin TL'yi bulabiliyor. Alınan bilgilere göre daha çok özel üniversite öğrencileri ile aynı zamanda çalışan kişilerden bu yola başvuranlar oluyor.

  400 KİŞİLİK UZMAN EKİP
  Pazarlık aşamasından sonra işin başında ücretin yüzde 20'si, tez taslağının hazırlanmasından sonra yüzde 20'si, tez tamamlandığında ise yüzde 60'ı veriliyor. Diğer yandan tez danışmanı hocaya bu durumdan bahsetmemek gerektiği sık vurgulanırken, aranan çoğu kişi 200 farklı konuda 300-400 kişilik uzman kadrolarla bu işi profesyonel yaptığını, 'Güven ilişkisi' kurulması halinde referans bile verebileceklerini söyledi.

  "ALINTILAMA TİTİZ, ÇALIŞMA ÖZGÜN"
  Bütün bunlar internet sitelerinde 'Danışmanlık' olarak isimlendirilse de telefonla ulaşılan kişiler, tezin tamamının aynı zamanda akademisyen olan 'Uzman kadrolara' yazdırılabileceğini rahatlıkla ifade ediyor. İnternet sitelerinde mutlaka "Yazım hizmetimiz alıntılama konusunda çok titiz olup kaynakçada belirtilen içerik haricinde alıntılama yapılmamakta ve size yüzde 100 özgün bir çalışma sunulmaktadır" uyarısı yapılıyor ve "Bugüne kadar yurtiçi ve yurtdışından binlerce kişiye bu hizmetin verildiği" vurgulanıyor.

  "YÖK BİLİYOR AMA BİR ŞEY 'YAPAMIYOR"
  YÖK yetkilileri, bu konuda yasal düzenleme olmadığı için Kurumun bir yaptırımının olamayacağını, 'Dışardan tez yazdırma' konusundan kendilerinin de bilgi sahibi olduğunu, ancak işin enstitülere ve tezlerin jüri üyelerine düştüğünü söylemekle yetindi.

  YILDIZ: EYVAHLAR OLSUN
  Söz konusu duruma çok şaşırdığını belirten Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası Genel Başkanı Ünsal Yıldız, ortada çok ciddi bir bilim ahlakı sorununun olduğunu, ancak bunun YÖK ile birlikte sorgulanması gerektiğini vurgularken, "Ama gerçekten 'Eyvahlar olsun' demek gerekiyor. Oluşturulmuş olan YÖK sisteminin geldiği noktayı da görüyoruz" dedi.

  "ADI İNTİHALLE GEÇEN İNSANLAR MI ÇÖZECEK?"
  Yıldız, ÖSYM, YÖK, Rektörlük gibi kurumların başındaki insanların bile intihal tartışmalarıyla gündeme geldiğini de hatırlatarak, şunları söyledi:

  "Bu durumu, mevcut siyasal koşullar yaratmaktadır. YÖK de bunun en önemli sürdürücüsüdür. Bu durumda bu problemi, basında adı intihalle geçen insanların çözmesi mümkün müdür? Bu konu sadece cezai yaptırımlarla da çözülemez. Sorun eğitimin ticarileştirilmesidir."

  TEZ YAZMA TARİFESİ
  Yüksek Lisans (Sosyal Bilimler) 3.000-10.000 TL
  Yüksek Lisans (Fen Bilimleri) 3.000-10.000 TL
  Doktora (Sosyal Bilimler) 5.000-15.000 TL
  Doktora (Fen Bilimleri) 5.000-20.000 TL
  Anket çalışması, SPSS gibi program kullanımı varsa +1000-2.500 TL
  Yabancı literatür kullanılacaksa; + 1500-2.500 TL

  Kaynak: NTVMSNBC
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #2
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  578
  doktora pahalıymış
  ‎"Anladım ki insanlar;
  Susanı korkak,
  Görmezden geleni aptal,
  Affetmeyi bileni çantada keklik sanıyorlar.
  Oysa ki biz istediğimiz kadar hayatımızdalar,
  Göz yumduğumuz kadar dürüstler ve sustuğumuz kadar insanlar."
  Şems-i Tebrizi

 3. #3
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Mesaj
  142
  Tüh! teze başlamadan haberim olsaydı keşke Şaka bir yana artık her şeyin bir sahtekarlığı var, kişi gerekli kazanımları elde etmeden nasıl bu işi yapacak, ilerde kendini nasıl olurda yetersiz görmeyecek? Acaba kendini sahme diplomalı bir doktora teslim edermiydi?

 4. #4
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  11
  madem o iki yüz "uzman" böyle kolaylıkla herkesin tezlerini yazabiliyorlar, bütün üniversitelerdeki hocaları öğrencileri kapı dışarı koyup onlarla akademik çalışma işini halletmek lazım.

 5. #5
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  17
  Ya bu üniversiteler ne işe yarıyor acaba. Sanırım gençlerin sosyalleşmesini sağlamadan başka bir halta yaramıyorlar. Hatta onu bile yapamıyorlar. ha bir de evini öğrencilere kiralayanları ve esnafı unutmamak lazım değil mi?

Benzer Konular

 1. Tez nasıl yazılır
  Akademik Makaleler forum içinde, yazan mitka
  Cevap: 11
  Son Mesaj: 08-11-2014, 19:56
 2. Cevap: 1
  Son Mesaj: 14-09-2012, 10:39
 3. Bilimsel Bir Makale Nasıl Yazılır ve Yayımlanır?
  Akademik Makaleler forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 18
  Son Mesaj: 20-01-2012, 20:54
 4. DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ İktisat veya Para Banka alanında yüksek lisans yapmış olmak.
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 02-12-2011, 17:10
 5. ALES İçin Para Yatıran Fakat Kayıt Yapamayanların Dikkatine!!
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 11
  Son Mesaj: 26-10-2011, 00:00

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git