Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 15

Sekizi Profesör, 33 Öğretim Görevlisi var, Öğrenci Yok!

Güncel Eğitim Haberleri Forumunda Sekizi Profesör, 33 Öğretim Görevlisi var, Öğrenci Yok! Konusunu İncelemektesiniz

LYS yerleştirme sonuçlarına göre öğrenciler bu yıl farklı üniversitelerden 11 bölüme hiç kayıt yaptırmadı. Tüm ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051

  Question Sekizi Profesör, 33 Öğretim Görevlisi var, Öğrenci Yok!

  LYS yerleştirme sonuçlarına göre öğrenciler bu yıl farklı üniversitelerden 11 bölüme hiç kayıt yaptırmadı. Tüm kontenjanları boş kalan bölümleri araştıran VATAN gazetesi, çarpıcı bir tabloyla karşılaştı. Çünkü bunlar arasında 8’i profesör, 33 öğretim elemanı olan bölüm bile var...  YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, bu yıl üniversitelerde bazı alanların öğrenciler tarafından tercih edilmediğini belirterek, rağbet görmeyen Fizik, Kimya, Biyoloji ve Su Ürünleri gibi bölümlerin kapatılacağı sinyallerini vermişti. Özcan’ın şok etkisi yaratan bu açıklamalarının ardından ‘öğrenci çekemeyen o bölümler’i araştırıldı. YÖK verilerinden yola çıkarak yaptığı inceleme ile kontenjanları boş kalan bölümlerin inceleyen Kültür Üniversitesi ARGE merkezi Yönecisi Burak Kılanç, çarpıcı bir tablo ortaya çıkardı.

  Herşey var, öğrenci yok!

  Bu araştırmaya göre Türkiye genelinde ikinci öğretim dahil 37 bölümü bir öğrenci bile tercih etmedi. Örgün eğitim olarak tercih edilmeyen bölüm sayısı ise 11. Ancak bu bölümlerin öğretim kadrosu ise profesöründen araştırma görevlisine kadar neredeyse eksiksiz olarak hizmet veriyor. Örneğin bu yıl hiçbir öğrencinin tercih etmediği Niğde Üniversitesi Fizik Bölümü’nde ikisi profesör, üç doçent toplam 20 öğretim elemanı tam kadrolu olarak çalışıyor. Süleyman Demirel Üniversitesi Su Ürünleri Mühendisliği bölümünde ise 8’i profesör 33 öğretim elemanı çalışıyor. Bu bölümlerin bu yıl eğitim vereceği öğrenci sayısı ise sıfır. Peki bu bölümlerin yöneticeleri bu duruma ne diyor? İşte onların ağzından bölümlerindeki son durum:

  ‘Öğrenciler iş bulamıyor’

  Prof. Dr. Refik Kayalı (Niğde Üniversitesi Fizik Bölüm Başkanı): “30 öğrenci kontenjanlı fizik bölümümüze bu yıl hiçbir aday başvurmadı. Geçen yıl 16 öğrenci başvurmuştu.

  İkinci öğretim bölümünü tamamen kapadık. Şimdi bölümde ikisi profesör, üçü de doçent olmak üzere 20 öğretim elemanı tam kadrolu olarak çalışıyoruz. Bu yıl yeni gelen öğrenci olmadığı için hocalarımız araştırma çalışmalarına ağırlık verecek.

  Öğrencilerin aslında böyle önemli bir bölümü iş bulamadıkları ve öğretmen olamadıkları için seçmediklerini iyi biliyoruz.“

  “Balıkçılıkla karıştırıyorlar”

  Prof. Dr. Öznur Diler (Süleyman Demirel Üniversitesi Su Ürünleri Mühendisliği Fakültesi Dekanı): “8’i profesör 33 öğretim elemanının çalıştığı bir fakülteyiz. Ancak 30 kontenjanlı fakültemizi bu yıl hiçkimse tercih etmedi. Geçen yıl 16 öğrencimiz vardı. İnsanlarımız su ürünlerini balıkçılıkla karıştırıyor. Oysa ki, su ürünleri mühendisliği biyolojik üretimde, gıda işleme ve yem fabrikalarında çalışır. Türkiye’de toplamda 17 su ürünleri fakültesi var. Mezunların çokluğundan dolayı iş bulma sıkıntısı yaşanıyor.”

  ‘Bu yıl tercih edilmedik’

  Yard.Doç. Yaşar Bedirhan (İbrahim Çeçen Üniversitesi Dekan Yardımcısı): “3 yıl önce kurulduk ve geçen yıl 12 öğrencimiz vardı. Biyoloji ve Fizik bölümlerinden de bazı öğretim elamanlarımız geçen yıla kadar kimya bölümünde de ders verdi.

  Toplam iki laboratuvarımız var. Bölümümüzün 60 kontenjanı var ama bu yıl tercih edilmedik.

  İşte boş kalan o bölümler

  Adıyaman Üniversitesi Fizik
  Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Kimya
  Ahi Evran Üniversitesi Fizik
  Amasya Üniversitesi Fizik
  Bingöl Üniversitesi Su Ürünleri Mühendisliği
  Bitlis Eren Üniversitesi Kimya
  Karadeniz Teknik Üniversitesi Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği (M.T.O.K.)
  Kilis 7 Aralık Üniversitesi Kimya
  Niğde Üniversitesi Fizik
  Selçuk Üniversitesi Biyokimya (İngilizce) (UOLP-Montana State Bozeman)
  Süleyman Demirel Üniversitesi Su Ürünleri Mühendisliği


  Kaynak: Milliyet
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #2
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  174
  http://www.abbasguclu.com.tr/egitim/...syan_etti.html

  coğrafya eğitiminde 5000 kişilik kontenjandan ve uzaktan eğitimden bahsediyorlar. bu ay atadıkları coğrafyacı : 176

 3. #3
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  İzmir/Söke
  Mesaj
  830
  Haha ek yerleştirmelerde bu bölümler dolar
  Ben bilim'i sadece 15 inden 15 ine değil üzerine 1'inde döner 7'sinde burs ile yaparım

 4. #4
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051
  Yakında üniversiteler öğrenci bulamayacak, 4 yıllık bölümler sınavsız öğrenci alacak özellikle doğu ve iç anadolu üniversiteleri...
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 5. #5
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  İzmir/Söke
  Mesaj
  830
  Valla hocam beden eğitimine de talep düşmüş durumda. zaten mezun olanların atama oranları çok komik bence de kapatılsın az adam alınsın ama nitelikli bölümler kalsın...
  Ben bilim'i sadece 15 inden 15 ine değil üzerine 1'inde döner 7'sinde burs ile yaparım

 6. #6
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  734
  En azında nesil bilinçlendi.

 7. #7
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Çukurova
  Mesaj
  668
  Alıntı irmcskn Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  En azında nesil bilinçlendi.
  Kesinlikle

 8. #8
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  19
  Sayın Yusuf Ziya Özcan, bu bölümlerin kapatılacağı sinyalini vermiş İyi bir yönetici bir soruna neden olan faktörleri araştırır ve onlara yönelik çözümler getirir. Kapatmak en basit anlamıyla işi sallamamak demektir. Ben Hacettepe Biyoloji mezunuyum. Size mezun olan arkadaşların şu anda neler yaptıklarını anlatıyım. Mezun olduktan kısa bir süre içinde (bundan 1 sene önce) iki arkadaş asistan olarak atandı (biri öyp, diğeri 50d). Arkadaşlardan birine tübitak bursu çıktı. 3-4 kişi de represant olarak zor şartlar altında çalışmaya başladı. Yani totalde 6 kişi ve güya Hacettepe Biyoloji Türkiye' deki en iyi biyoloji eğitimini veren bölümlerden biri. Kpss konusunda ise durumu bilmeyenler için söyleyeyim, 90 ın altı puanla bir yere yerleşmek imkansız gibi bir şey. Zaten açılan kontenjan sayısı da bir elin parmağı durumunda. Bu öyp başvuruları sonrası benimde dahil olduğum 4 kişi daha asistan olarak atandı. Şu an geri kalan arkadaşların bir kısmı y. lisans yapıyor, bir kısmı babasının işine yardımcı oluyor ve bir kısmı da evlendi (kızlar) Asistanlık dışında iş bulmak inanılmaz derece zor ki, öyp ve 50d için gerekli puanlar da oldukça yüksek. Sonuç olarak, insanların en basit özlük hakları verilmez ve hiçbir iş olanağı sağlanmazsa, bu bölümlere olan talep de 0 olur. İşin acı noktası ise biyoloji, kimya, fizik gibi bölümler tüm sayısal öğrencilerinin az ya da çok bilmesi gereken temel bilimler.

 9. #9
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  1.279
  valla nesil bilinçlendi mi bilmem ama bu kadar üniversite olması akdemisyen olmak için çabalayan insanlar için iyi ama ülkenin geleceği için bence kötü.mühendise dayalı bir toplum olacak gelecekte Türkiye.herkes mühendislik tercihi ediyor (doktor eczacılık goretmenlık zaten vardı)
  temel bılımlere ılgı son derece dusuk artık.bir ülkenin gelişmişlik düzeyi temel bilimleri ne kadar iyi ise o kadar iyidir.bu bir gerçek
  Tek Bir Şeye İhtiyacımız Vardır; Çalışkan Olmak !...
  Mustafa Kemal Atatürk

 10. #10
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Nerden
  Ankara'dan
  Mesaj
  104
  Bahse konu bölgelerde üniversite açılması, o bölgelerin kalkınması açısından atılmış önemli bir adım. Üniversite giden yere öğrenci gider, para gider bölge hareketlenir vs. Uzağa gidemeyecek durumda olanlar kendi şehirlerinde okuma imkanları bulurlar. Önceden 5-6 büyük şehirde üniversiteler vardı, Annelerimiz babalarımız oralara gidip okudular ya da gidemeyenler okuyamadılar. Velhasıl, bu mevcut bölgelerde üniversite açılması doğru bir hamledir. Fakat açılan bölümler bu noktada çok büyük önem arzetmekte. Fen-Edebiyat bölümleri mezunları maalesef ya formasyon için tekrar mücadele etmekte ya da dershanelerde 600-700 TL maaşla çalışmaktalar. Eğitim fakülteleri mezunları bile kpss ile yapılan alımlarda atanamamakta, fen-edebiyat mezunlarına bu noktada fırsat bile kalmamaktadır. Bu sebeple fen-edebiyat fakültelerinin belirli bölgelerde, belirli bölümlerinin kapatılması gayet doğru bir yaklaşımdır. Hatta bu noktada genel olarak tüm üniversitelerde kontenjanların azaltılması çok doğru olacaktır. Keza su ürünleri bölümleri için de durum böyledir. Mezun olan herkes kurumsal perakende satış mağazalarında çalıştıklarına şükretmekteler, reprezant olabilenler hallerinden memnun olmaktalar, sektörde çalışanlar ise 3-5 kuruş için kendilerini heba etmektelerdir. Bu bölümlerde kontenjan azaltımına gidilmeli, hatta gerekli yerlerde tamamen bazı bölümler kapatılmalıdır.
  Her nereye gitsem yolum dumandır
  Bizi böyle kılan ahd ü amandır
  Zincir boynum sıktı halim yamandır
  Açılın kapılar Şah’a gidelim

Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. M.Y.O ' da Araştırma Görevlisi veya Öğretim Görevlisi Olmak ?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan Fırat
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 30-04-2018, 19:56
 2. Öğretim Görevlisi ile Araştırma Görevlisi Arasındaki Fark
  Öğretim Görevlisi forum içinde, yazan kgurcan
  Cevap: 56
  Son Mesaj: 14-06-2017, 17:35
 3. Araştırma Görevlisi Kadrosunda Öğretim Görevlisi
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan levent35
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 25-08-2015, 19:16
 4. Araştırma görevlisi, Öğretim görevlisi vb. Kadrolu mu oldu yoksa Sözleşmeliye devam mı?
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan neden_insan
  Cevap: 15
  Son Mesaj: 31-01-2014, 13:26
 5. Öğretim Görevlisiyken Başka Yerde Kadroyu Kazanında Süreç Nasıl Olur?
  Öğretim Görevlisi forum içinde, yazan History of Art
  Cevap: 9
  Son Mesaj: 09-12-2013, 14:38

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git