GMAT Nedir? – GMAT SINAVI İLE İLGİLİ TÜM DETAYLAR!

Şevval Editör
Şevval Editör 17.10.2022
Güncellendi 17/10/2022
gmat nedir
gmat nedir

GMAT nedir? Bu soru MBA yapmak isteyen her öğrencinin sorduğu bir soru. Yurt dışında lisansüstü eğitim almak isteyen çok fazla sayıda öğrenci vardır. Fakat yurt dışında lisansüstü eğitim hayallerini gerçekleştirmek için bazı şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Tam bu nokta da GMAT devreye giriyor. Bir çok öğrenci bu yüzden birbirine GMAT nedir? sorusunu yöneltiyor.

- Reklam -

Yazımızda Gmat ile ilgili tüm sorularınızı cevapladık. İçeriğimizde gmat ne işe yarardan başlayarak sınavın nasıl yapılacağı, sınav bölümleri, ücretleri gibi tüm ayrıntıları açıklığa kavuşturduk. Öyleyse hadi GMAT ile ilgili her şeyi öğrenelim!

GMAT Nedir?

GMAT Sınavı
GMAT nedir

GMAT nedir? Genellikle yurt dışında MBA yapmak isteyen öğrencileri, bu eğitimleri veren kurumlar tarafından ölçmek için yapılan bir sınavdır. GMAT sınavı açılımı, Graduate Management Admission Test olarak geçmektedir. Bu test yapılış tarihinden itibaren Graduate Management Admission Consuel tarafından yönetilmektedir. GMAT Sınavı 150’den fazla ülkede yapılmaktadır.

Sürekli olarak akademisyenler ve alanında uzman kişiler tarafından güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Anadili İngilizce olan ülkeler haricinde de, İngilizce MBA eğitimi veren dünyada ki tüm okullar bu sınavı tercih etmektedirler. Bu durum Türkiye için de geçerlidir. İngilizce MBA eğitimi veren bir okula başvurmuşsanız GMAT sınavına girmeniz gerekmektedir.

- Reklam -

GMAT Sınavına MBA Resmi Web Sitesinden Kayıt yaptırabilirsiniz.

mba.com

Editörün Önerisi: Akademik Dergiler İçin ISSN Numarası

GMAT Sınavı Nasıl Yapılır?

gmat sınavı örneği
gmat sınavı örneği

GMAT sınavı 3 saat 30 dakika sürmektedir. Diğer sınavların aksine adaylara isteğe bağlı mola vermektedir. Molalarla birlikte sınav süresi 4 saate çıkabilir. Sınavda bölüm sıralamaları adaylara bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu sıralamalar tamamen adaya bağlıdır.

Adaylara sunulan 3 farklı sıralama opsiyonu arasından aday seçimini yapmaktadır. GMAT sınav dili İngilizcedir. Bu yüzden İngilizce yeterliliğiniz oldukça önemlidir. Bu sınava girmeden önce gireceğiniz TOEFL sınavından 100 üzerinde, IELTS sınavından ise 7-7,5 arası bir puan almanız gerekmektedir.

- Reklam -

GMAT sınavı bilgisayar üzerinde yapılmaktadır. Aday sınav da soruya verdiği cevaba göre diğer soru belirlenmektedir. Bu yüzden karşılaşacağınız soru sınavdan önce belli değildir. Sizin cevabınıza göre sorular şekillenir. Doğru cevaplar verdiğiniz takdirde sınav soruları zorlaşmaktadır.

İlgili İçerik: MBA Lisansüstü Programı

GMAT Sınavı Bölümleri

gre ve gmat nedir
gre ve gmat nedir

GMAT sınavı birden çok bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler adayın alanına dair tüm yetkinliklerini ve İngilizce dil yeteneği ölçebilecek kapsamda olacaktır. Bu bölümlerin ölçme değerlendirmesi farklı metotlarla gerçekleştirmektedir. GMAT sınavı 4 farklı bölümden oluşmaktadır.

- Reklam -
 • Analytical Writing Bölümü
 • Quantitative Bölümü
 • Verbal Bölümü
 • Reasoning Bölümü

Analytical Writing bölümü; adayların analitik yazım becerilerini ölçmektedir. Bu bölüm yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Bu bölümde adaylardan, metni analitik bir biçimde değerlendirmeleri beklenmektedir.

Adayın kendi düşüncelerinden sıyrılıp, verilen bilgilere göre argüman geliştirmesi gerekmektedir. Analytical Writing bölümü puanlama sisteminde, bölüm puanı 6 üzerinden değerlendirilmektedir. Yarımşar puan yükseltilerek ilerleme kaydedilmektedir.

Integrated Reasoning bölümü; muhakeme yeteneğinizi ölçen bölümdür. Mantık ve analiz yapma becerilerinizi ölçmektedir. Farklı veri türlerini anlama ve analiz etme adaylardan beklenmektedir. Bu yüzden sınavın bu kısmında görseller ve tablolar yer almaktadır. Bu bölümde toplamda 12 soru vardır. Adaylara 30 dakika süre tanınır. Puanlama sistemi bu bölümün 8 üzerinden hesaplanır. Birer puan yükselerek ilerlenir.

- Reklam -

Quantitative Reasoning bölümü; sınavın sayısal bölümüdür. Bölüm iki farklı soru tipinin yer aldığı kısımdır. Bu soru tiplerinin biri problem çözme diğeri ise veri yeterliliğidir. Bölümde toplam 37 soru yer almaktadır. Bu bölüm için adaya 75 dakika süre tanınmaktadır. Bölüm içerisinde cebir ve geometri soruları vardır. Bu sorularla adayın grafik değerlendirme ve veri analizi yeteneklerinin ölçülmesi hedeflenmektedir. Bu bölüm 60 puan üzerinden değerlendirilmektedir.

Verbal Reasoning bölümü; sınavın sözel bölümüdür. Bu bölümde adayın okuduğunu anlama, cümle yapısına hakimiyet ve eleştirel yaklaşım yeteneklerini ölçmektedir. Bölümde toplam 41 soru yer almaktadır. Bu soruları çözmek için adaya 75 dakika süre tanınır. Verbal Reasoning bölümünde insan kaynakları ve pazarlama, sosyal ve beşeri bilimler gibi farklı konular bulunmaktadır. Bu konulara hakimiyetiniz ve sözel yetkinliğinizin gelişmiş olması beklenmektedir. Bu bölümde Quantitative Reasoning bölümü gibi 60 puan üzerinde değerlendirilmektedir.

GMAT Sınavı toplam puan değerlendirmesi 200-800 arasındadır. Sınav sonunda analytical writing bölümü haricinde diğer bölümlerde gösterdiğiniz başarı puanınızı görebiliyorsunuz. Analytical writing bölümünün başarı puanı yaklaşık 20 gün sonra açıklanmaktadır.

- Reklam -

Editörün Önerisi: Güncel Yurt Dışı Eğitim Bursları

GMAT Sınavı Ücreti

gmat nedir
gmat nedir

MBA yapmak isteyen her aday GMAT sınavına girmek zorundadır. MBA programı da işletme kariyeri açısından önemli bir aşamadır. Bu aşamanın sınavı olan GMAT sınavının ücretleri ise bu yüzden çok merak edilmekte! GMAT Sınavı ücreti, dünyanın her yerinde 250 Dolar olarak belirlenmiştir.

GMAT Sınavı Ne Zaman?

gmat puanı nedir
gmat puanı nedir

GMAT yıllık sınav takvimi, gireceğiniz yılın başında MBA sitesinde yayınlanmaktadır. Yılın 4 ayında arka arkaya yapılan sınav bazen bir haftaya yayılabilir. Sınava 5 kere girme hakkınız vardır. Erken kayıt yaptırmak, sınav merkezinin konumunu bilmek ve hazırlıklı gitmek oldukça önemlidir. Sınavdan en az 30 dakika önce sınav merkezinde olmalısınız. Yanınızda pasaportunuzu mutlaka bulundurun! Yanınızda saat, cep telefonu, kağıt ve kalem benzeri eşyalarınızı sınav merkezindeki dolabınıza bırakmanız ya da yanınızda getirmemeniz gerekmektedir.

- Reklam -

İlgili İçerik: Jean Monnet Bursu

GMAT Sınavı ve GRE Sınavı Farkları

gre ve gmat nedir
gre ve gmat nedir

Yüksek lisans ve doktora yapmak için girmeniz gereken sınavlar GMAT, GRE, IELTS veya TOEFL olarak değişkenlik göstermektedir. GRE ve GMAT yurt dışı lisansüstü başvurular için geçerli olan iki önemli sınavdır. Bu iki önemli sınavın içeriğinde büyük farklılıklar yoktur. Fakat iki sınavda ayrı ayrı bilgi birikimini ölçmek için farklı yöntem ve metotlar izlemektedirler. İki sınavda da okuduğunu anlama, sayısal ve sözel bölümler yar almaktadır. Bu bölüm içerikleri de benzerlik taşır. Peki temelde benzerlikler taşıyan bu iki sınavın farkları neler?

 • GMAT sınavı MBA yapmak için gereken bir sınavdır. GRE sınavı ise tek bir alana kanalize değil daha geniş alanlar için de geçerli olabilecek bir sınavdır.
  • MBA yapmak için GMAT skorunuz olması gerekebilir fakat bir çok işletme bölümü GRE skorunu da kabul etmektedir.
 • GRE sınavı içeriğinde spesifik testler yer almaktadır. GMAT sınavında ise özelleştirilmiş bir sınav mevcut değildir.
 • GMAT sınavının integrated reasoning bölümü iktisat bölümünde lisansüstü eğitim almak isteyenler için içeriğinde farklı soru tipleri ve veri analizi içeren grafikler yer almaktadır. GRE sınavında ise bu aşama yerine ikinci bir doküman verilmesi istenmektedir.
 • GMAT ve GRE sınavlarının quantitative bölümleri içerik olarak benzer bölümlerdir. Fakat GRE sınavını quantitative bölümü GMAT sınavına göre daha kolay hazırlanmaktadır.
 • GMAT sınavının quantitative bölümünde ek olarak veri yeterliliği kısmı yer almaktadır. GRE’de bu bölümde farklı olarak karşılaştırma kısmı yer almaktadır.
 • GMAT sınavında GRE’den farklı olarak kritik yargılama bölümü yer almaktadır.
 • GMAT sınavı direkt olarak işletme bölümüne yönelik sayısal soruları barındırırken GRE daha genel alanlara hitap eden bir sınav olduğu için adaylara alışılmış sayısal sorular yöneltmektedir.
 • GMAT sınavı sizden dil bilgisi düzeltmeleri yapmanızı beklerken, GRE sınavı sizden geniş kelime haznesine sahip olmanızı beklemektedir. Bu yüzden sınav seçimi yaparken İngilizce düzeyinizi de göz önünde bulundurmalısınız.
 • GRE, sınav esnasında sizin bölüm başarınıza göre diğer bölümün zorluk derecesini ayarlarken, GMAT sınavında başarı düzeyiniz diğer soruda hemen belirlenir.
 • GRE sınavında cevapladığınız soruları geri dönüp değiştirebilirsiniz fakat GMAT sınavında soruları teker teker cevaplamanız gerekmektedir. Bu yüzden geriye dönüp sorularınız kontrol etme ve cevaplarınızı değiştirme gibi bir opsiyonunuz yoktur.

GMAT Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

gre gmat sınav tarihleri
gre gmat sınav tarihleri

GMAT sınavına hazırlık oldukça zor geçen bir süreçtir. Sınava çalışırken çeşitli kaynaklardan yararlanmanız gerekmektedir. Ayrıca sınav hazırlık süresince farklı deneme sınavları yapmanız sizin için oldukça yararlı olacaktır. GMAT deneme sınavlarına dijital ortamda ulaşmanız mümkün! MBA web sitesinde ya da business school web sitesinden farklı deneme sınavlarını indirip, çözebilirsiniz. Çıkmış sorularla çalışmanızda sizin için oldukça faydalı olacaktır.

- Reklam -

Sınavın ne kadar zorlaşacağını, karşılaşabileceğiniz soru tiplerini görmeniz sınav öncesi sizi psikolojik açıdan rahatlatabilir. Ayrıca çıkmış soruları çözerek, sınav esnasında zaman yönetiminizi nasıl yapacağınızı da daha iyi planlarsınız. Bu sınavda önemli olan bilgi birikiminiz değil, bilgiyi nasıl hızlı ve analitik biçimde kullandığınızdır. Bu bağlamda sizlere bir kurumdan destek almanızın daha sağlıklı bir süreç olması açısından faydalı olacağını söylememiz gerekmektedir.

Sizlere GMAT sınavı ile ilgili tüm detayları araştırdık! GMAT ile ilgili merak ettiğiniz diğer soruları YORUMLAR kısmından bize iletebilirsiniz!

- Reklam -
Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir