Bulunan 1 den 2 - Toplam 2

if

Genel Güncel Olaylar Forumunda if Konusunu İncelemektesiniz

Merhaba ; impact factor , bir derginin atıf değeri. peki IF için aşağıda yer alan ...

 1. #1
  Kısıtlanmış Üyelik
  Üyelik Tarihi
  11-2015
  Nerden
  ◄◄ VE-RI-TAS
  Mesaj
  207

  if

  Merhaba ;

  impact factor , bir derginin atıf değeri. peki IF için aşağıda yer alan konular hakkında nasıl bir değerlendirme yapmalı

  1) Genç bir akademisyen kendini iyi bir yerde görmek istiyor ise ,doğal olarak IF değeri buyuk bir dergiye literatür yayını sunmak ister. ancak ilgili dergide literatüre atıf yapılmak ne kadar mutlak bir kıymet? ,soyut bir bilimsel çalışma pekala daha sonra somutlanabilir. yada önemsiz görünen bir "bilimsel" ayrıntı sonradan önem kazanabilir. bu durumda yalnızca IF tek bir ölçü olamaz.

  2) IF değeri buyuk dergiler elbette entellektüaliteye dikkat etmekte. fakat bazı standartlar da yüksek olabilmekte ve buda literatürün akademik kalitesinin de üzerine üzerine çıkabilmekte . bu durumda daha tarafsız ve her bilime meraklı birey için eşit oranda imkan yaratmak için ne yapmalı? örneğin fon çalışmaları / başvuruları nedir ve nasıldır , ne kadar etik ve kullanışlı olur yada "collaboration" kaçınılmaz mıdır ?
  vb.

  güncel bir konudur.
  Son düzenleyen sueno, 16-09-2016 saat 00:55.

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  04-2013
  Mesaj
  23
  Tam olarak merak ettiklerinize cevap veriyor mu bilemiyorum fakat şöyle bir yazı var http://uvt.ulakbim.gov.tr/tip/sempoz...age101-106.pdf

  Hem gönderen hem inceleyen tarafındaki süreçten bahsetmiş. Direkt olarak if değerine değinmemiş olsa da prestijli dergilerle ilgili yorumlar bulunuyor.

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git