Bulunan 1 den 10 - Toplam 10
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
 • 1 gönderen nanofly

İki Haber

Genel Güncel Olaylar Forumunda İki Haber Konusunu İncelemektesiniz

İki haber de sonuçta eğitim ile ilgili: İlk ibadethane Boğaziçi'ne ve Türkiye'de eğitim buna odaklanmışken ...

 1. #1
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  02-2015
  Mesaj
  288

  İki Haber

  İki haber de sonuçta eğitim ile ilgili:
  İlk ibadethane Boğaziçi'ne
  ve Türkiye'de eğitim buna odaklanmışken dünya:
  Gökyüzündeki en parlak yıldızı Ruslar yapıyor


  Mesajımda "biz" li ifade kullanmadım. Çünkü bu kafalara ikna odası kursam bile düzelecekleri yok ve ben onların düşüncesinde değilim. Sırası gelmişken dünya gökyüzünü işgal ederken Suudi Arabistan, kadınları insan olmadıklarına ikna etmeye çalışıyor ki, bu da durumlarına uygun. Çünkü ülkelerinin ormandan farkı yok.
  http://t24.com.tr/haber/suudi-arabis...emineri,330134
  Son düzenleyen nanofly, 04-03-2016 saat 07:12.

 2. #2
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  02-2015
  Mesaj
  288
  Birinci ve üçüncü haber, mürşidi bilim olmayanların; ikinci haber mürşidi bilim olanların durumlarını gösteriyor. Bundan sonra benim, mürşidi bilim olmayanlarla kader birliğim yoktur. Bundan sonra müslümanlar, Boğaziçi Üniversitesinde gökyüzündeki Rus Yıldızına bakıp yıldızın yaratıcısına(!) şükrederler.
  horozigo bunu beğendi.

 3. #3
  Kısıtlanmış Üyelik
  Üyelik Tarihi
  11-2015
  Nerden
  ◄◄ VE-RI-TAS
  Mesaj
  207

  Unknown secrets

  MERHABALAR ;

  UYARI: :2. YORUMDAKİ NOTUN YÖNLENDİRMESİNE UYGUN OLARAK , OKURUN BAŞLIK İÇİN BİR TEMA ÇIKARMASI MÜMKÜNDÜR ,ANCAK AÇIKLAMALAR KİŞİLER , YER VE ZAMANDAN BAĞIMSIZ OLARAK YAPILMIŞTIR.  bence cogu IS/EYLEMDE, oldugu gibi, teoloji (din anlayisiniz da) da iki sey cok sey cok onemlidir.


  1) disiplin 2) niyetiniz

  ben pek duygusal degilim ,ornegin aska inanmam,ama ruhsuz da degilim (cinsellik vardır, ama aşk değildir,cinselliğin de kuralları var zaten). Neyse dagilmasin. Yani teolojik yaklaşımları ve yargılamaları pek vicdanla baglantilamiyorum. Ne soylemeye calisiyorum aceba.

  bana gore hangi dine tabi olursaniz olun ,esit seviyede sevilmeye hakkiniz vardir olmalidir da. Islam dininde misiniz ne farkeder ki,

  niyetiniz cok onemli mesela , aceba oyle gorunmek ,insanlarin takdirini almak mi istiyorsunuz yoksa inandiginiz levhadaki/(leri) (prosedurleri) uygulamak mi? Iste bu bir niyettir,Ikincisi ise her zaman daha zor ama sevimlidir/kıymetlidr. Ayrica prosedurlere ne derece baglisiniz,buda bir disiplindir.


  gazzali cehennemin vasflarını anlatirken ,bir yerde (olum ve otesi, s. yay,kısım: cehennemin vasfı ve şiddeti: huzun vadisi, ayrıca ilintiler için ,mukaşefetul kulub ,kaynak çelik yayınevi. birde şu eserini okuma fırsatım olmadı : bkz . ihya i ulumiddin ,gazzali)) ...
  Son düzenleyen sueno, 04-03-2016 saat 22:55. Sebep: imla-nokt. ve ek bilgi.

 4. #4
  Kısıtlanmış Üyelik
  Üyelik Tarihi
  11-2015
  Nerden
  ◄◄ VE-RI-TAS
  Mesaj
  207
  ...tuyleriniz gercekten diken diken olur, ancak sizi cok daha hemde sasirtarak korkutacak olan sey ise , hadis,ayetler ile delil gostererek ,burada kalacak olanlarin riyakar kullar oldugunu soylemesi.burada ilk niyetin ne kadar hatali oldugu anlasilmalidir. Hakkaten de korkulasi bir mevkidir. Hatta yazar anlatirken , "..resullullah (s.a.v.) burayi anlatirken gozlerindan yaslar geldi..",".. burasi cehennemin kendisinin bile ,kendisinden korktugu,allaha sigindigi bir yerdir.." gibi ifadeler gorebilirsiniz.

  disiplin ise , her ne kadar gorulemez, ve olculemez olsa da, benim anladigim dinde, zorlama olmamasi ve hosgorulu olmaniz gerektigi icin ve herkes ,(kul hakki hariç) kendisinden kendisi sorumlu olacagi icin ,birey kendi kendini bi sekilde analiz edebilir. Orn. Bugun sabah namazini kildim/kilmadim diyebilir. O halde de burada da somut bir olcu /gorev mevcuttur.


  ancak displin ölçümünde sorumluluk mevzu teolojik ölçü olunca ,kişi yalnızca kendisinden sorumlu tutulabilir. başkasına mudahalede bulunulamaz , kişinin şikayetçi olabileceği disiplinsizlik etkenli yargılama , teolojik yapıya yapılan saygısızlık / illegalite değil. tüm bireylerin uymakla sorumlu olduğu yasal çerçeveye uymamak nedeniyle kişiler cezalandırılabilir. örneğin anayasaya yada var olan herkes için geçerli herhangi bir çerçeve yasa ya uymama ,gibi.


  kişiler din seçiminde özgür olmalıdırlar ,ve genel etiğe [genellik: yani evrensel etik ,tam bir paradigma olmalı.] aykırılık olmadıkça rahatlıkla fikirlerini açıklayabilmelidirler , bana göre bir kimsenin dini konuda farklı olduğundan fikrini açıklarken saldırıya uğraması ,kınanması veya ayıplanması ,tamamen GERİCİLİKTİR.

  ancak önemli bir unsur var ki, genel etik ,ihlal edilemez,yani örneğin : bir kimsenin inanç olarak benimsediği önem verdiği bir kavram,nitelik, hatta obje de aşağılanamaz. yada bir kimsenin şahsına hakarette bulunulamaz. örneğin bu bir etik unsurdur. bu ihlal edildiğinde yukarıdaki tanım ,geçerliliğini kendiliğinden kaybedebilir.çünkü empati ve sağlıklı bir iletişim zaten olmayacaktır.

  gelişmek için özgür düşünce, fikir açıklama hakkı var olabilmelidir .  yalnızca teolojik nedenlerle ,baskalarini zorlama/yargilama /asagilama .. Hakkina hic bi zaman sahip degilsiniz. hatta bana göre bu islam dininde zaten böyle olmalıdır, üstte bir ispatı yapılmıştır. Kendi eylem ve secimlerinizden sorumlu olursunuz..
  Son düzenleyen sueno, 04-03-2016 saat 20:46.

 5. #5
  Kısıtlanmış Üyelik
  Üyelik Tarihi
  11-2015
  Nerden
  ◄◄ VE-RI-TAS
  Mesaj
  207
  SIK YAPILAN HATALAR VE BAZI AYRINTILAR

  NOT: bu başlıkla direkt olarak ilintili kısım ; 2. yorumun in bold (koyu) yazan (uzun açıklama,tek sözcük olan değil) kısmına kadardır. sonrasında yapılan açıklamalar ise ,uzaktan bağlantılı ve faydalı olduğunu düşündüğüm ve genellikle aydınlatılmamış ÖNEMLİ ayrıntılardır.

  (islam dini içindir!!)

  1)bir kimseyi inanc ve vecibeleri hakkinda ,ZORLAYAMAZSSINIZ!..

  2)kinama ve ayiplama yapamassiniz!. (siz farketmeden ,kendi basiniza bisey gelir, emin degilim ama (islam dini için) , bu bilgi dogru olmali

  kaynak için kütüb-i sitteye bakınız ,kınamak ve ayıplamakla ilgili hadisin devamında bu açıklama vardır.ayrıca :bu kaynaklara ulaşma imkanınız yoksa ,nevevinin kitabını inceleyebilirsiniz: riyazüs salihin,nevevi,burada da görebilirsiniz sanıyorum

  .ayrıca modern yaklaşımda olduğunuzda yani dinden bağımsız (ateist olsanız yada başka herhangi bir din farketmezin, eğer bilimsellliğe inanıyorsanız ,Yani çağdaş-modern olmak herhangi belirli bir din için geçerli değil, evet bir ateist veya gayrimüslim yada bir müslüman [bilimselliği kabul etmek koşuluyla ,herhangi bir din] modern-çağdaş olabilir.)

  [[ ??: şu bilgiyi onaylıyor musunuz (müslüman olmayanlar yada buradaki açıklamalara katılmayan müslümalara sorulmuş, cevap vermek zorunda değilsiniz,hatta yazmanız önerilmez , ,bilimin amacı doğruyu bulmak değil midir? ,yada henüz var olmayan doğruları bulmak yada doğru olduğu kabul edilen yanlışları düzeltmek değil midir ?]]

  en azından bunun (ayıplama,kınama) etikdışı olacağını doğrulamanız beklenir.çünkü;

  insan hassastır,güçlüdür ama çok da zariftir,hassas ve onurludur

  3)nefes aldikca,kimse bir kimseden ustun oldugunu soyleyemez!.

  4)aslinda (bana göre) en onemli sey oda son maddede sanırm,


  HERKESI SEVMELISINIZ. . .(Din ,Dil,irk,cinsiyet ..OLCU OLAMAZ!! (yani bunlar onemli degil!!))..

  müslümanım ben bu arada

  ...

  Ben gercekten ve gercekten HERKESI [koşulsuz!] COK SEVIYORUM ,

  *** ek bilgi: sağlıklı bir iletişim için bence , şu din şundan daha iyidir denilemez ,empati ortadan kalkar. ayrıca

  islam dini değil, müslümanlar kötü olurlar, en genel haliyle , dinin kendisi değil insanlar kötü olabilirler..

  bir cümle: ben müslüman isem , genel olarak bir insan başka bir insana "ben senden üstünüm diyemez!" ,son nefesten sonra ise buradaki tüm haklarını kaybeder,sonrası içinde burda oldukça birşey söylenemez, ölçü tamamlandıktan sonra ,yine siz söylemezsiniz aslında ,inandığınız yaratıcınız size söyler , aslında teoride bir üstünlük de yoktur. yalnızca inandığınız yaratıcınızın size karşı duyduğu iltifat nedeni ile daha üstün olma vardır.yoksa insan acizdir.

  bir de kendi düşüncem: aslında karşılaştırmanın çok da bir getirisi olduğuna inanmayanlardanım, faraza ,aynı ortaamdaki iki kişiden (kişilerin olduğu) yer ve zaman farketmeksizin birisi zor durumda ise ancak tam o esnada diğeri çok rahat ve refah içersinde olduğunu gördükten sonra , mutluluk hissetmesi ,güçsüz olduğu anlamına gelir,gerçekten güçlü ve erdemli bir insan ise ,bu durumda karşı tarafa üzülmeli ve ona yardım etmelidir , açıkça böyle bir durumda ne olursa olsun , başkasının yaşadığı bir zorluk veya sıkıntıya sevinen bir kimsenin yaptuğı doğru olamaz!!..etik de değildir güçsüz olarak nitelendirdiğim kişideki masumiyet/ meşruiyyet ise , kişinin karşı tarafa karşı hissetiklerinden değil, kendi durumunun daha iyi olduğunun farkına varmasındandır

  bana göre bir kimse nin başka bir kimsenin yaşadığı bir sıkıntıya sevinmesinin ise savunulabilecek hiçbir doğru tarafı olamaz!!!


  insan birbiri ile üstünlük konusunda (da) bir yargı yapmaya aciz durumdadır (etken bu) , çünkü üstünlük tanrının ,yani allahın insana buyurduğu bir iltifattır , ancak bir insan allahın ,başka bir insan hakkında ne hüküm verebileceğini kestiremez! (acizdir!) (sınırlıdır!), bu nedenle bir kimse ,ben senden üstünüm diyebilme yetisine sahip değildir!

  butun bunlar ,insanın onurlu olmasına ,hassas ve güçlü olmasına aykırılık oluşturmaz.

  insanın onurlu (şerefli) Olduğu "tin" suresinde belirtilmiştir. bu islam dinindeki allahın kendi sözüdür ,tam olarak "ahseni takvim" şeklinde nitelendirilmiştir/tevil edilmiştir.


  yukarıdaki cümlenin tamamı dinsel (teolojiktir) ve inandığım islam dini için geçerlidir. ,bir bağlacılığıda yoktur, yoksa yasal olarak bir memur bir işçiden üstündür. ve buna uymak zorunlu ve meşrudur.  saygı ve sevgilerimle

  symo++
  Son düzenleyen sueno, 05-03-2016 saat 19:31. Sebep: imla.nokt.ek bilgi.

 6. #6
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  12-2014
  Mesaj
  49
  153 yıllık bir kurumda insanların ibadet ihtiyacının giderilebileceği bir mekan yapılmasının haber yapılması asıl sorun. Türkiye'de yaşıyoruz. Bir çok akademisyen bunu fark etmek istemese de bu böyle. Fil dişi kulelerdeki akademik zihniyet var olduğu sürece bu haberlerle daha çok karşılaşacağız ne yazık ki. Ne söylesem faydasız. Spritüelizm, pastoralizm falan diyeyim de belki "akademik insanlar" anlama tenezzülünü gösterir. Bu başlığı açan arkadaşa tavsiye yazı :"Akademik Apartheid- Süheyb Öğüt"

 7. #7
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  02-2015
  Mesaj
  288
  Alıntı tarhana Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  153 yıllık bir kurumda insanların ibadet ihtiyacının giderilebileceği bir mekan yapılmasının haber yapılması asıl sorun. Türkiye'de yaşıyoruz. Bir çok akademisyen bunu fark etmek istemese de bu böyle. Fil dişi kulelerdeki akademik zihniyet var olduğu sürece bu haberlerle daha çok karşılaşacağız ne yazık ki. Ne söylesem faydasız. Spritüelizm, pastoralizm falan diyeyim de belki "akademik insanlar" anlama tenezzülünü gösterir. Bu başlığı açan arkadaşa tavsiye yazı :"Akademik Apartheid- Süheyb Öğüt"
  Adını verdiğiniz yazarı çok mu aradınız! Bu da onun başka bir yazısı: Üniversiteleri kapatın! - SUHEYB ÖĞÜT

 8. #8
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  02-2015
  Mesaj
  288
  Ben verdiğiniz linkteki yazıyı okudum. Umarım siz de benim verdiğim linkteki kitabı okursunuz: İslam'da bilimin yükselişi ve çöküşü, 827-1107: çoktanrıcılıkta, Yahudilikte, Hıristiyanlıkta gericilik ve Müsülmanlıkta irticanın tarihsel kökenleri
  https://books.google.com.tr/books/ab...AJ&redir_esc=y

  Ayrıca olay inançlara karışma meselesi değil. Alkol üniversitede neden yasaklandıysa din için de aynı durum söz konusu:
  İşte mürşidi bilim olmayan hocaların ödül verdiği proje:
  http://arsiv.sabah.com.tr/2005/05/03/gun105.html
  Bu da bilimden ayrılanların yaptığı bir tez:
  http://sbe.kmu.edu.tr/userfiles/file...cananselvi.pdf

  Bu da mürşidi bilim olmayanların inandığı başka bir düşünce:http://www.aljazeera.com.tr/haber/su...dunya-donmuyor

  Evet Ruslar uzaya geceleri yıldızların ışığını bastıracak gök cisimlerini uzaya yerleştirirken sizler (biz değil, çünkü benim mürşidim her zaman bilimdir) bunlarla uğraşıyorsunuz. Sonra Avrupa'da bilim ilerlerken Osmanlının borç aldığı paralarla saraylar, camiler yaptırması Osmanlıyı çöküşe götürmüştür diyen tarih kitaplarına yalan deyin! Neyin yalan, neyin doğru olduğunu görüyoruz çünkü tarih tekerrür ediyor. Cevap olarak yüzyıllarda iki elin parmaklarını geçmeyen müslüman bilim adamlarını yazmayın. Yazsanız bile bilin ki onların çoğu (Ömer Hayyam gibi) sizin kafanızdan değildi. Ve bu bilimciler hiç bir zaman İslamiyette bilimin kurumsallaşmasını sağlayamadı. Çünkü İslamiyet, genel olarak din bir inanç sistemidir, eleştiri kabul etmez ve bilim, inançları değil gerçekleri araştırır. Nasıl ki alkol beynin çalışmasını engelleyerek akla zarar veriyorsa, üniversitede de din, bilim yerine inançları öne çıkararak düşünmeyi engeller. Tabii gene ikna olmayacaksınız ve Rus yıldızını seyredeceksiniz.
  Son düzenleyen nanofly, 04-03-2016 saat 19:00.

 9. #9
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  12-2014
  Mesaj
  49
  Alıntı nanofly Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Ben verdiğiniz linkteki yazıyı okudum. Umarım siz de benim verdiğim linkteki kitabı okursunuz: İslam'da bilimin yükselişi ve çöküşü, 827-1107: çoktanrıcılıkta, Yahudilikte, Hıristiyanlıkta gericilik ve Müsülmanlıkta irticanın tarihsel kökenleri
  https://books.google.com.tr/books/ab...AJ&redir_esc=y

  Ayrıca olay inançlara karışma meselesi değil. Alkol üniversitede neden yasaklandıysa din için de aynı durum söz konusu:
  İşte mürşidi bilim olmayan hocaların ödül verdiği proje:
  SABAH - 03/05/2005 - Renkli gözün nazarı değiyor
  Bu da bilimden ayrılanların yaptığı bir tez:
  http://sbe.kmu.edu.tr/userfiles/file...cananselvi.pdf

  Bu da mürşidi bilim olmayanların inandığı başka bir düşünce:Suudi imam: Dünya dönmüyor | Al Jazeera Turk - Ortadoğu, Kafkasya, Balkanlar, Türkiye ve çevresindeki bölgeden son dakika haberleri ve analizler

  Evet Ruslar uzaya geceleri yıldızların ışığını bastıracak gök cisimlerini uzaya yerleştirirken sizler (biz değil, çünkü benim mürşidim her zaman bilimdir) bunlarla uğraşıyorsunuz. Sonra Avrupa'da bilim ilerlerken Osmanlının borç aldığı paralarla saraylar, camiler yaptırması Osmanlıyı çöküşe götürmüştür diyen tarih kitaplarına yalan deyin! Neyin yalan, neyin doğru olduğunu görüyoruz çünkü tarih tekerrür ediyor. Cevap olarak yüzyıllarda iki elin parmaklarını geçmeyen müslüman bilim adamlarını yazmayın. Yazsanız bile bilin ki onların çoğu (Ömer Hayyam gibi) sizin kafanızdan değildi. Ve bu bilimciler hiç bir zaman İslamiyette bilimin kurumsallaşmasını sağlayamadı. Çünkü İslamiyet, genel olarak din bir inanç sistemidir, eleştiri kabul etmez ve bilim, inançları değil gerçekleri araştırır. Nasıl ki alkol beynin çalışmasını engelleyerek akla zarar veriyorsa, üniversitede de din, bilim yerine inançları öne çıkararak düşünmeyi engeller. Tabii gene ikna olmayacaksınız ve Rus yıldızını seyredeceksiniz.
  Yok bu yazarı çok aramadım. Dediğiniz çalışmaları incleyeceğim. Bilim nedir sorusu burada çok önemli? Bir amaç mıdır yoksa bir araç mı? Siz bir amaç olarak görüyorsunuz ben ise bir araç. Kemalist ulusalcı eğitimin bu noktaya gelmemizde oldukça etkisi var. Hakeza 12 yıllık milli eğitim serüveni nedense hep hüsranla dolu oluyor.

 10. #10
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  02-2015
  Mesaj
  288
  Alıntı tarhana Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Yok bu yazarı çok aramadım. Dediğiniz çalışmaları incleyeceğim. Bilim nedir sorusu burada çok önemli? Bir amaç mıdır yoksa bir araç mı? Siz bir amaç olarak görüyorsunuz ben ise bir araç. Kemalist ulusalcı eğitimin bu noktaya gelmemizde oldukça etkisi var. Hakeza 12 yıllık milli eğitim serüveni nedense hep hüsranla dolu oluyor.
  Kemalist eğitim, köy enstitülerinin doğudaki ağalık sistemini bozduğu gerekçesiyle kapatıldığı gün bitti.

Benzer Konular

 1. 2016 İçin ÖYP'den Haber Var
  ÖYP 2015- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı forum içinde, yazan Orpheus
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 23-10-2015, 17:58
 2. ÖYP Yönetmeliğini Haber Vermeme
  ÖYP 2015- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı forum içinde, yazan kbrozdemir
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 29-09-2015, 23:13
 3. Akademik Personele Zam (Yeni Haber)
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan globalerol
  Cevap: 314
  Son Mesaj: 06-08-2013, 00:24
 4. Bakan Kılıç'tan 310 Bin Üniversiteliye İyi Haber
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 19-07-2013, 14:13
 5. Hükümetten Memurlara Çok Güzel 2 Haber!
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 22-04-2013, 11:27

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git