UNAIDS, AİDS virüsünün 2030 yılına yakın bir tarihte küresel tehdit etkeni olmaktan çıkacağını belirten bir açıklama yaptı.

Cinsel ilişkilerin korkulu rüyası olan Aids Virüsünün çaresinin bulunması ile ilgili bilmeniz gerekenleri Bilgi Doktoru sitesinde sizler için paylaşıldı.

AİDS VİRÜSÜ İLE HIZLI MÜCADELE

Birleşmiş Milletler AIDS ile Mücadele Programı (UNAIDS), AİDS virüsünün 2030 senesine kadar tarihe karışacağını belirtti.

BM Cenevre Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamada, önümüzdeki 5 yıl içinde AİDS ile mücadelede hızlı bir yöntem izlenirse 2030 senesine kadar 28 milyon tane yeni enfeksiyonun ve AİDS’e bağlı 21 milyon ölümün önlenebileceğini vurguladı.

Açıklamalarda, AİDS ile mücadele araştırma ve çalışmaları hızlanmadığı taktirde HIV virüsünün çok hızlı biçimde yayılarak, mevcut rakamlarının çok daha fazla üzerine çıkabileceğinin uyarısını yaptı.
Hastalığın meydana çıkmasından bugüne kadar yaklaşık 78 milyon bireye HİV virüsü bulaştığı ve 39 milyon bireyin ise AiDS sebebiyle yaşamını yitirdiğini vurgulayan açıklamada, “AİDS’ kaynaklı ölümlerin sayısında 2005 senesinden günümüze % 35 azalma görüldü. Hastalıkla mücadele hızlandırıldığı takdirde AIDS virüsü 2030 senesine kadar küresel bir tehdit olmaktan çıkacak” diye belirtildi.

KAYNAK