hava durumu uyarıyor istanbulda sel ve hortum tehlikesi!!! malumunuz gecenlerde kasımpaşada mı ne çıkmış ondan öncede bi yerlerde cıkmıstı. yahu doğdugumdan beri böyle şey görmedim duymadım hortum denince aklıma iki şey gelirdi;

1. amerikadaki hortum ve kasırga haberlerinin görüntüleri
2. apartmanımızın bodrumundaki bahçe hortumu

şaka bi yana bu ara taktım şuna "haarp kıyamet teknolojisi" videolar falan var bi sürü.. bilmediğimiz daha neler oluyor kimbilir.. kelle koltukta yaşıyoruz
ben öyle küresel ısınma vs pek inanmıyorum ondan olduğuna bilmiyorum belki de insanlığa güvenim kalmadı ondandır her neyse hortumlara ilgili bilimsel açıklama ise şöyle;

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, "atmosferdeki kararsızlık" olarak nitelendirdikleri hortumun, yukarıdaki soğuk hava ile aşağıdaki sıcak havanın yer değiştirmek istemesinden kaynaklandığını anlattı.

Orhan Şen, yaptığı açıklamada, hortumların, atmosferdeki "şiddetli kararsızlıktan" oluştuğunu kaydetti. Şen, "atmosferdeki kararsızlığı" ise şöyle açıkladı:

"Yukarıdaki soğuk hava aşağıya inmek, aşağıdaki sıcak hava da yukarıya çıkmak ister. Bu duruma 'atmosferde kararsızlık' diyoruz. İstanbul'da sıcaklıklar mevsim normallerinin üç, dört derece üzerinde, 32, 33 derecelerde seyrediyor. 2 bin, 3 bin metre yukarıda soğuk hava geldi. Soğuk hava geldiğinde aşağıya inmek, sıcak hava ise yukarıya çıkmak istedi. Dolayısıyla kararsızlık meydana geldi. Bu da zaten beklediğimiz bir olaydı. Talihsizlik olan tarafı şehrin üzerinde meydana gelmesiydi."

VATANDAŞLAR NERELERE SIĞINMALI

Amerika kıtasında görülen ve büyük afetlere yol açan büyüklükte hortumların Türkiye'de yaşanmayacağını kaydeden Şen, ancak bu hortumların küçük çaplı hasarlara neden olabileceğini söyledi. Şen, vatandaşların hortum gördükleri anda betonarme yapılara sığınmalarının yerinde olacağını ifade etti.

"2015'TE DE BÜYÜK İHTİMALLE KURAKLIK GÖRÜLECEK"

Prof. Dr. Orhan Şen, gelecek yılın da büyük ihtimalle kurak geçeceğini ifade ederek, "Doğu Pasifik'teki deniz yüzey sıcaklığının artması nedeniyle 'El Nino' olarak adlandırılan yıllara girdik. Bu seneki El Nino'ya bakacağız, şiddetli mi olacak normal mi? Bu bir, iki yıl sürecek. Ayrıca küresel iklim değişikliğinden meydana gelen meteorolojik afetlerin çoğaldığı yıllardayız. Buna bir de El Nino eklenirse bu tür olayları sık sık göreceğiz. 2015 yılında da büyük ihtimalle de kuraklık devam edecek. Bu tür olayları sık sık göreceğiz" ifadelerini kullandı.