Bulunan 1 den 4 - Toplam 4
Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
 • 1 gönderen
 • 1 gönderen A-da-ko

Akademik sistemin baştan aşağı değişmesi gerek, gördüğüm yanlışlar

Genel Güncel Olaylar Forumunda Akademik sistemin baştan aşağı değişmesi gerek, gördüğüm yanlışlar Konusunu İncelemektesiniz

Akademik sistem dünyanın ve Türkiye'nin her yerinde aynı mıdır bilmiyorum fakat çalıştığım kurumda gördüklerimden bahsetmek ...

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  02-2014
  Mesaj
  26

  Akademik sistemin baştan aşağı değişmesi gerek, gördüğüm yanlışlar

  Akademik sistem dünyanın ve Türkiye'nin her yerinde aynı mıdır bilmiyorum fakat çalıştığım kurumda gördüklerimden bahsetmek istiyorum.

  1-) Fazla bireysel çalışmalar: Neden genellikle akademisyenler odasına çekilip çalışıyor, belli vakitlerde bir araya gelme ve bilgi alışverişi yapılmıyor? İnsanlar birbirine yardım edeceğinde bile bireysel ve siyasi olarak bakıyorlar? Herkes bilimin gelişmesi için çaba göstermiyor mu, o halde neden şahsi ve siyasi meselelerden arınarak ortak çalışma yapmıyorlar? Belli aralıklarla toplanılan ve akademik paylaşım yapılan odalar olsa daha iyi olmaz mı?

  2-) Kimin ne çalıştığı ve o konuyu neden çalıştığı belli değil: Çalışılan konular fazla keyfi gibi geliyor, ya danışmanın keyfine ya da araştırmacının keyfine kalmış gibi. Çalışılan konu belirlenirken bölümün ve ülkenin bilimsel gereksinimi gözetilecek bir çözüm bulunamaz mı?

  3-) Akademisyenlerin idareci olması ve keyfi uygulamalar: bazı akademisyenler idareciliğe kendini kaptırıyor ve akademik çalışmalarını aksatıyor. Ayrıca yönetimin uygulamaları çok keyfi, mesela oda paylaşımından, bilgisayar dağıtılmasına kadar bir takım ilişkiler göz önünde bulunduruluyor. Bazı araştırma görevlisine tek kişilik oda ve en iyi bilgisayar veriliyor, bazısına 10 yıllık bilgisayar ve iki kişilik dar bir oda veriliyor. Başka hiçbir kurumda aynı işi yapanlara bu kadar farklı davranılmaz herhalde.

  4-) Bilmem ne kongresi varmış haydi bir bildiri yaz/yazalım: Sırf kongre var ve ismini duydu diye oradan buradan derlediği bilgilerle bildiri yazanlar gördüm. Hatta yakın ama o alanda olmayan bir araştırma görevlisine baskı ile başka alanda bildiri yazdırdılar.

  5-) Pedagojik formasyona benzer uygulamaların olmaması, kariyer ofisleri v.b. olmaması

  6-) İş dünyasından kopuk eğitim: İş dünyası ne istiyor, bugünün gerekleri neler? Bunlar sorgulanmadan eğitim veriliyor ve genelde ezberci bir yola itiliyor öğrenci. Aslında not ortalamalarının da fazla bir anlamı kalmayabiliyor bu sistemde, notları iyi ama iş dünyasının istediği bir takım becerileri geliştirememiş öğrencinin olabileceği şey akademisyenlik bu sistemde, onlar da haydi akademisyen olalım diyorlar, yüksek lisans eğitimlerinde yığılma oluyor ama bilim aşkından değil, ne yapacağını bilememekten.

  Uzun lafın kısası ben bu sistemin kökten değişmesi gerektiğine inanıyorum. Elbette her sistem gibi bu sistem de büsbütün verimsiz değil ama bana kalırsa oldukça verimsiz bir sistem. Ayrıca bir süre sonra yabancılaşma ve tükenmişlik sendromu doğuruyor insanlarda. Oysa çok daha çoşkulu ve verimli bir çalışma ortamı kurulabilir sadece her ne konumda olursa olsun akademisyenlerin ya da bir otoritenin( yök olabilir ama hiç ümit vaadetmiyor) ne yaptıklarını sorgulamaları ve daha iyiye nasıl ulaşacaklarına kafa yormaları ve böyle gelmiş böyle gider dememeleri şartı ile...

  - - - Güncellendi - - -

  Kimsenin yorum yaptığı yok, tamam ben yanlışım herkes doğru, koca profesörlerden iyi mi bilecem zaten.
  A-da-ko bunu beğendi.

 2. #2
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  02-2012
  Mesaj
  53
  Baştan sona haklı bir yazı olmuş. Tebrik ediyorum. Ne denilebilir ki bunun üstüne?
  İnternetmahir bunu beğendi.

 3. #3
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  02-2014
  Mesaj
  26
  Bu sistem yüksek lise türetiyor. Yani sistemin, bakış açısının baştan değişmesi lazım. Bu değişim de kısa vadede olmayacak gibi.

 4. #4
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  02-2012
  Mesaj
  53
  Türkiye'de o 'değişim' dediğiniz şey çok zor. Daha da kötüye gidebiliyoruz üstelik.

Benzer Konular

 1. en aşağı siirt o da 86 puan eh insafff yiyip içimiyolar ders çalışıyolar olmalı...;)
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan fundaöyp
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 08-01-2013, 18:19
 2. ÜDS puan ibaresinin değişmesi
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan turankrt
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 26-12-2012, 08:11
 3. Cevap: 0
  Son Mesaj: 13-06-2012, 15:18
 4. öyp ile ilgili bilinen yanlışlar ??
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan safiye
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 07-07-2011, 14:09

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git