Cumhurbaşkanı Gül "Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerin ne kadar güçlü olduğunu düşündüğümüzde, böyle bir üniversitenin noksanlığını hepimiz hissederiz. Onun için bu üniversitenin kurulmasına bilim dünyası çok büyük katkı verdi" dedi.

Beykoz'da inşa edilecek Türk-Alman Üniversitesinin ilk taşının yerleştirilmesi töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 2006 yılının Eylül ayında bu üniversitenin kurulması için çok kesin bir irade ortaya koyduklarını anlatarak, "Bugün bunun gerçekleştiğini görüyorum, bu üniversitenin Türk-Alman ilişkilerine çok büyük katkı sağlayacağına inanıyorum ve bundan büyük mutluluk duyuyorum" ifadesini kullandı.
"Aziz dostum" diye söz ettiği Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff ile ilk fidesini diktikleri bu eserin çok yakın bir gelecekte Türk-Alman işbirliği ve kadim dostluğunun ulaştığı seviyeyi göstereceğini belirten Gül, Türk-Alman Üniversitesinin en güçlü ticari ortak ve güçlü müttefik Almanya ile ilişkileri taçlandıracağını vurguladı.
Bu üniversiteyle, halklar arasındaki dostluk ve kültür bağlarına yeni bir boyut kazandırılacağını, Türk-Alman entelektüelleri ve bilim insanlarının ortak çabalarında büyük başarılara imza atacakları mükemmeliyet merkezi kurdukları kanaatinde olduğunu kaydeden Gül, şöyle devam etti:
"Bu üniversitenin kurulmasına gerçekten çok önem verdim. Çünkü Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerin ne kadar çeşitli ve güçlü olduğunu düşündüğümüzde böyle bir üniversitenin noksanlığını hepimiz hissederiz. Onun için bu üniversitenin kurulmasına bilim dünyası çok büyük katkı verdi ve bugün bunu gerçekleştiriyoruz. Almanya'da 3 milyona yakın Türk olduğunu ve bunların 700 bine yakınının Alman vatandaşı olduğunu düşünürsek, bütün bu nüfus içinde çok genç bir nüfus olduğunu düşünürsek, bu üniversiteye düşen görevi çok daha iyi anlarız. Bu üniversite, mühendislik, temel bilimler, hukuk, ekonomi gibi birçok dallarda faaliyet gösterecek. Bu dallarda eğitim verirken Almanya'da orta öğretim gören birçok Türk ve Alman genci üniversite tahsiline devam edebilirler, buradan yetişen gençler Türk-Alman şirketlerinde görev alabilirler ve en hızlı bir şekilde ekonomiye katkı sağlayabilirler."


ÜNİVERSİTEDEN BEKLENTİLERİMİZ BÜYÜK
Cumhurbaşkanı Gül, üniversiteden bilim ve teknoloji üretmesini beklediklerini ifade ederek, bu anlamda Almanya'nın bilim dünyasının birikimlerinin en iyi şekilde Türkiye'ye transfer edilmesi, bu işbirliğinden yeni buluş, yeni bilim üretilmesinin temin edilmesinin önemine işaret etti.
Üniversiteden bu anlamda beklentilerinin çok büyük olduğunu kaydeden Gül, "Bunun İstanbul'da gerçekleşmesi gerekirdi. Çünkü İstanbul'da çok sayıda Alman lisesi var. Bu kadar çok Türk-Alman lisesinin olduğu bir şehirde üniversitenin olmayışı büyük bir noksanlıktı" dedi.
Cumhurbaşkanı Gül, üniversitenin gerçekleşmesinde Alman tarafından dostlarının büyük katkısı olduğunu, Milli Eğitim Bakanlığının çok büyük desteği bulunduğunu belirterek, mekanın hazırlanmasında da İstanbul Büyükşehir ve Beykoz belediyelerinin çok büyük katkısı olduğunu söyledi.
İnşaatların yapılmasında da rektöre büyük görev düştüğünü belirten Cumhurbaşkanı Gül, hem Türk hem Alman vatandaşı olan rektörün, hem Türkiye'yi hem Alman mentalitesini, kültürünü ve disiplinini bildiğini kaydetti. Gül, "Dolayısıyla bütün bu birikim, kendisine büyük bir avantaj veriyor ve beklentimizi yükseltiyor. Hem Türk hem Alman desteği arkanızda olduğuna göre, sizden en kısa zamanda bu üniversitenin faaliyete geçmesi, öğrencilerini almaya başlaması ve süratli bir şekilde eğitime girmesini beklemek hakkımızdır. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum" diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Gül, konuk Cumhurbaşkanı Wulff'un bu gezilerini böyle bir üniversitenin temelini atmakla bitirmelerini de anlamlı bulduğunu ifade ederek, "Bir daha Türkiye'ye geldiklerinde üniversitenin faaliyette olduğunu göreceklerini umuyorum" dedi.

TÜRK-ALMAN DOSTLUĞUNA KATKI SAĞLAYACAK
Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff da iki ülkenin geleceğinin, törene katılan iki ülke eğitim Bakanlarının ellerinde olduğunu kaydederek, "Milyonlarca genç insan sizin elinizden geçiyor ve siz sorumlusunuz bu alandan. Benim için de onur ve sevinç kaynağı burada bulunmak" ifadesini kullandı.
Türkiye'de Alman okulları bulunduğuna işaret eden Wulff, bir süre sonra Türk-Alman Üniversitesinin de olacağını dile getirdi.
Konuk Cumhurbaşkanı Wulff, gelecekteki sorunları birlikte araştırarak, ele alarak, bu alanlarda birlikte eğitim sunarak, çözümlere ulaşmak istediklerini söyledi.
Mustafa Kemal Atatürk döneminde Almanya'dan bilim adamları ve entelektüellerin Türkiye'ye davet edildiğini hatırlatan Wulff, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Türk bilim adamlarının, bilim kadınlarının sadece dünyanın birçok ülkesinde değil, özellikle Türkiye'de çalıştığını görüyoruz. İki ülkenin potansiyelini de hem Türkiye'de hem de Almanya'da daha iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz. Biz, bu alanda en kaliteli insanları elde etmeye çalıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı Gül ile de bu konuyu konuştum, aslında biraz kayba uğradığımız yönündeki endişelerimizi ifade ettim. O kadar mükemmel, o kadar başarılı genç insanlarla tanıştım ki, çok iyi Almanca konuşan, çok iyi eğitim almış olan insanlar ama geleceklerini çok dinamik gelişen, çok büyük imkanları olan Türkiye'de görüyorlar. Bu genç insanların Almanya geçmişleriyle Türkiye'ye gelip kalmaları durumunda da en azından burada yaşasalar da Almanya'ya da sadık kalmalarını dilerim. Alman vatandaşlığı almış Türk kökenli insanlarda Türkiye ile bağlarını unutmamalılar."
Üniversiteden beklentilerinin çok büyük olduğunu ifade eden Wullf, üniversitenin, uluslararası ve çok dilli olmasıyla öne çıkacağını kaydetti. Wulff, üniversitenin ilk etapta 5 fakülteden oluşacağını dile getirerek, birçok Alman partner üniversitesinin de bu üniversiteye güvenebileceğini vurguladı.
TBMM'ye, 1 Nisanda gerekli yasanın çıkarılmış olması nedeniyle müteşekkir olduklarını ifade eden Wulff, hem Türkiye'yi hem Almanya'yı ve her iki ülkenin üniversite sistemini bilen bir rektör atadığı için de Türk hükümetine teşekkürlerini iletti.
Wulff, üniversitenin bilimsel anlamda çok mükemmel bir proje olduğunu vurgulayarak, "Bu üniversite Türk-Alman işbirliği açısından çok önemli unsurlardan birisi olacaktır. Türkiye'nin dinamizmine ve Türk-Alman dostluğuna da büyük katkı sağlayacaktır. Umarım bu üniversiteye giden öğrenciler çok başarılı olur ve böylece Türk-Alman ilişkilerinin ileri noktaya varması sağlanır. Zaten talebimizin de bu yönde olması gerekiyor" şeklinde konuştu.

Kaynak: AA