Bulunan 1 den 4 - Toplam 4
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
 • 1 gönderen Podof

Bu Üniversiteye Rektör Bile Giremiyor!

Genel Güncel Olaylar Forumunda Bu Üniversiteye Rektör Bile Giremiyor! Konusunu İncelemektesiniz

Grevdeki üniversitelere rektör bile giremiyor! Yunanistan'ın iki büyük eğitim kurumu Atina Üniversitesi ve Politeknik Üniversite ...

 1. #1
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  ANKARA
  Mesaj
  845

  Bu Üniversiteye Rektör Bile Giremiyor!

  Grevdeki üniversitelere rektör bile giremiyor!

  Yunanistan'ın iki büyük eğitim kurumu Atina Üniversitesi ve Politeknik Üniversite üç aydır eğitime başlayamıyor...

  Üniversite idari personeli grevde. Aslında Yunanistan genelindeki diğer üniversitelerde de benzer grevler yaşandı ancak bu kadar uzun sürmesi açısından bu iki üniversite grevin adeta birer sembolü oldu.

  Süreç nasıl başladı?

  Herşey Troyka'nın hükümetten memur kadrolarını daraltmasını istemesi ile başlamıştı. Önce devlet radyo ve televizyon kurumu ERT kapatılarak çalışanlar işsiz bırakıldı, ardından belediye zabıtaları “yedek kadroya alında”, sonra sıra üniversitelerdeki idari personele geldi. Bu işten çıkarmalara Troyka ve hükümet bir “yedek kadroya alma” kılıfı bulmuştu. Memurlar işten direkt çıkarılmıyor, önce “yedek kadroya” alınıyor. Maaşlarının belli bir bölümü işe gitmeden ödeniyor. Bir sene içerisinde kendilerine bir başka görev için ihtiyaç duyulmazsa işsizler ordusuna katılıyorlar.

  Personel sayısının azaltılma kararı ilk açıklandığında kimi rektörler, eğitimin yanısıra bilimsel araştırma yapılan, kütüphanesi, laboratuarları ile geniş bir çalışma alanı gerektiren üniversitelerin eksik personel ile eğitim ve bilimsel araştırma yapmasının mümkün olmadığını söyleyerek karara karşı çıkmıştı.

  Yedek kadro isteği tepki yarattı

  Üniversite idari personelinin bir kısmının “yedek kadroya” alınması büyük tepki yarattı. Personel direnmekteki kararlılığını gösterdi. Ana muhalefet partisi SYRIZA her zamanki gibi grevlere destek verdi. Diğer meslek gruplarında “sivil seferberlik” kararı alarak, memurlara işlerinin başlarına dönmelerini yazılı talimatla bildirme ve gitmeyenler hakkında yasal işlem başlatma kozunu kullanan hükümet üniversitelerde bu yolu tercih etmedi. Üniversitelerdeki öğrencilerin varlığı buradaki dengeleri bir hayli değiştirdi. Kimi zaman öğrenciler de okul işgalleri ile greve destek verdi.

  Hükümet, sivil seferberlik kararı alması durumunda okullarda öğrenci işgalleri olmasından endişe duyuyor. Böylesi bir durum ise altından çok daha zor kalkılabilecek sonuçlar doğurabilir. Zira, öğrenci işgallerinde insiyatif öğrencilere ait. Hükümetin öğrencilere müdahale etmesi ise Yunanistan'ın demokrasi anlayışında büyük yaralar açacak, toplum tarafından kabul edilmesi zor bir hamle olabilir. Sular ise bir hayli bulanabilir.

  Rektörün okula girişine dahi izin verilmiyor

  Öğrenci işgallerinde öğrenciler okula rektör dahil öğretim görevlilerinin ya da idari personelin girmesine izin vermiyor.

  Ne ders yapılabiliyor, ne de sınav. Yunanistan bu tabloya kriz öncesinde de alışıktı. Öğrenciler taleplerini duyurabilmek için sık sık bu yola başvurabiliyorlardı. Polisin girmesinin yasak olduğu üniversite kampüsleri öğrencilerin ifadele özgürlüklerini en rahat yaşama geçirebildikleri alanlardı.

  Ancak işgallerde de grevlerde de madalyonun bir de diğer yüzü bulunuyor. Talepleri siyasilere duyurmak adına yapılan grev ve işgallerin adresi eğitim kurumları olunca ve eğitimin aksadığı gün sayısı arttıkça tartışmalar da çoğalıyor. Zira madalyonun diğer yüzünde kira parasını zar zor denkleştirip (ücretsiz yurtlarda kalmıyorlarsa), masraf yapıp okulunu bitirmek için Atina'nın yolunu tutanlar var. Ya da en azından, okulunu bir an evvel bitirip iş hayatına atılmak, ekmek parası kazanmak isteyenler var. Kaybolan sınav dönemleri, uzayan sömestirler özellikle son sınıf öğrencilerinden bazılarının kabusu.

  Bir sömestr tamamen boşa gidebilir

  Şimdi ise mevcut grev nedeniyle bir sömestirin tamamen kaybolmasından endişe ediliyor. Troyka'nın istekleri, hükümetin kararları, ekmek kapıları olan işlerini kaybetmemek için direnenler ve üniversiteyi bir an evvel bitirip hayata atılmak için sabırsızlananlar... Yunanistan'ın krizden çıkabilmek adına kaybedecek bir dakikası bile yokken uzayan giden inatlaşmanın, çözüm yolunda bir türlü atılamayan cesur adımların yarattığı tablo...

  Derya Köseoğlu - TRT Türk - Atina

  Kaynak : Grevdeki üniversitelere rektör bile giremiyor | Trt Türk |
  " Kimin himmeti milleti ise, o tek başına bir millettir." B.S.N.

 2. #2
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  385
  Vay teröristler işte bunlar hep ülkenin gelişmesini engellemeye çalışan dış mihraklar. Hak arayışı bürokratik sınırlar çerçevesinde olur yoksa milletin eğitimini engellemeye hakları yok. Devlet ekonomiyi düzeltmek için adım atmış işte nedir bu istemezuk çu zihniyet? Derhal kahraman polis tarafından öldüresiye dövülmeleri gerekir. Çünkü işgal suçtur.

  (İroninin anlaşılacağını umar, sistemde istenen ebatta dökülebilecek bir çark değil birey olduğunu haykıran herkesi öperim)
  sinemaa bunu beğendi.

 3. #3
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  10-2013
  Nerden
  Lizbon
  Mesaj
  71
  [QUOTE=Podof;231353]Vay teröristler işte bunlar hep ülkenin gelişmesini engellemeye çalışan dış mihraklar. Hak arayışı bürokratik sınırlar çerçevesinde olur yoksa milletin eğitimini engellemeye hakları yok. Devlet ekonomiyi düzeltmek için adım atmış işte nedir bu istemezuk çu zihniyet? Derhal kahraman polis tarafından öldüresiye dövülmeleri gerekir. Çünkü işgal suçtur.

  (İroninin anlaşılacağını umar, sistemde istenen ebatta dökülebilecek bir çark değil birey olduğunu haykıran herkesi öperim)[/
  QUOTE]

  Yürü be kim tutar sizi ................LOKAVT YOLDA

 4. #4
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  574
  Biz de olsa önce akademik personel atılırdı

Benzer Konular

 1. Gül, 23 üniversiteye rektör atadı
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 06-09-2012, 19:51
 2. 19 Üniversiteye Rektör Ataması Yapıldı
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 08-07-2012, 22:17
 3. adam bölümden bile değil dekanlıktan torpilli!
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan aslanalisan
  Cevap: 15
  Son Mesaj: 08-07-2012, 01:15
 4. 14 Üniversiteye Rektör Ataması
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan bergerac
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 24-06-2012, 12:35
 5. Üniversiteler Kendi Rektörünü Bile Seçemedikten Sonra...
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 04-01-2012, 00:34

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git