Times Higher Education (THE) ve Thomson Reuters’ın yaptığı dünya üniversiteler sıralamasında Türkiye’den Boğaziçi Üniversitesi’nin ilk 200’de yer almasını değerlendiren Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, başarının arkasında köklü bir kurum olmaları ve genç araştırmacıların yayınlarının etkisi olduğunu belirtti. Rektör Barbarosoğlu üniversitenin başarısı ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Boğaziçi Üniversitesi 150 yıllık tarihi ile Türkiye’nin ve dünyanın en köklü üniversitelerindendir. Bu vizyonla oluşturduğumuz stratejik plan doğrultusunda araştırma üniversitesi olma hedefini koyan Boğaziçi Üniversitesi, bu yönde önemli adımlar atmış, lisansüstü programlarını zenginleştirip, lisansüstü öğrenci oranını yükseltmiştir. Bugün itibarıyla 3000'in üstünde lisansüstü öğrencimiz vardır. Bu yılki sıralamada Boğaziçi Üniversitesi’nin ilk 200 üniversite arasına girmesi, Üniversitemiz için olduğu kadar Türkiye için de büyük bir prestij kaynağıdır.

Kaliteli yayınlarda genç araştırmacıların etkisi

Boğaziçi üniversitesi, üniversite sınavlarında öğrencilerin en çok tercih ettiği üniversitedir. Bu parlak öğrenciler, özgür akademik ortam ve dünya çapında akademik kadro başarımızın altında yatan faktörlerdir. Son yıllarda üniversitemize çok parlak araştırmacı akademisyenler katılmıştır ve bu genç nesil akademisyenlerin araştırmalarından etki faktörü yüksek, kaliteli yayınlar çıkmıştır. Boğaziçi Üniversitesi, öğrencilerinin, mezunlarının ve öğretim üyelerinin dünyanın en güzel kampüslerinden birinde geliştirip yeşerttikleri üniversite deneyimini ve toplumun entelektüel yaşamına yaptıkları katkıları hakkıyla değerlendirecek bir sıralama yöntemi bulunduğunu düşünmemekle birlikte özellikle bilimsel araştırma çıktılarını ağırlıkla değerlendiren THE sıralamasında dünyanın en iyi 200 üniversitesi arasında yer almaktan mutluluk duymaktadır.
2010 yılında kurulan Teknoparkı ve 2012 yılında kurulan Teknoloji Transfer Ofisi ile, Boğaziçi Üniversitesi, ürettiği bilgiyi Sanayi ve Toplum ile paylaşma yönünde adımlar atmış, üniversitenin sanayiden elde ettiği araştırma kaynağı yükselmiştir.

Bu sıralama aynı zamanda Türkiye’deki yüksek öğrenim sistemi için de yol gösterici olmalıdır. Ülkemizde bilgi ve teknoloji üretimi için sağlanan koşullar geliştikçe bu tür sıralamalarda daha fazla sayıda üniversite ile daha da üst noktalara çıkacağımıza inanıyorum.”

Kaynak:DHA