Denizli Devlet Hastanesi Ortopedi Uzmanı Opr. Dr. Ersin Kuyucu, Avrupa Ortopedi Kongresi (EFORT)'nden "En İyi Çalışma" ödülüyle döndü.

Kuyucu, İstanbul'da düzenlenen Avrupa'nın en büyük ortopedi birliğinin kongresinde, dünya çapında 7 binin üzerinde ortopedi hekiminin katıldığı ve 3 binin üzerinde çalışmanın değerlendirildiği EFORT bilimsel kurulu tarafından, "Jacques Duparc" ödülüne lâyık görüldü. Sıçan siyatik sinir hasar modelinde exenatidin etkilerini araştırdığı çalışmasa, "Temel Bilimler ve Tümör" alt başlığında Avrupa çapında en iyi seçildi.

'HASAR OLUŞAN SİNİRLERİN DAHA İYİ İYİLEŞMESİNİN ÖNÜ AÇILDI'

Konu hakkında açıklama yapan Opr. Dr. Kuyucu, "Çalışmamızın amacı, insan vücudunda yenilenme potansiyeli çok az olan, ev, iş veya trafik kazalarında çok sık yaralanan sinir dokusunun iyileşmesini arttırmak. Hayvan modeli üzerinde, sıçanlara verdiğimiz GLP-1 anoloğu adlı nöroprotektif ajanla sinir dokusunun iyileşme potansiyelinin anlamlı derecede arttığını gördük. Bu çalışma neticesi ve ileriye götürülmesiyle artık sinirlerin yaralanma ve kesilme sonrası daha iyi iyileşmesinin de bir anlamda önünü açmış olduk." dedi.

Denizli Devlet Hastanesi Yöneticisi Opr. Dr. Kadir Gökhan Saçkan da Ersin Kuyucu'nun büyük bir başarıya imza attığını belirterek, "Hastanemiz, uyguladığı tedavilerle kaliteyi en üst seviyelere taşımış, bölge hastanesi niteliğinde hizmet veren bir kurumdur. Ayrıca bilimsel alandaki başarılarıyla da adından söz ettirmeye devam etmektedir. Son olarak ortopedi bölümümüz, uyguladığı başarılı tedaviler dışında bu çalışmalarını bilimsel alanlara da taşıyarak taçlandırmıştır. Ödül alan arkadaşımızı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz." şeklinde konuştu.

Kaynak: Cihan