Öğretmenlik ve kamudaki A grubu kadrolar için düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sabah oturumu bitti. Öğleden sonra yapılan oturumla devam ediyor.

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) yapılan sınav, 81 il merkezinde ve Lefkoşa’da saat 9.30’da başladı. Kimlik ve güvenlik kontrolleriyle salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için adaylar, sınavın başlama saatinden önce sınava girecekleri binanın kapısında hazır bulundu. Adaylar, sınav salonuna sınava giriş belgeleri ve nüfus cüzdanı/pasaportları kontrol edilerek alındı. Gerekli kimlik kontrolleri ve yerleştirme işlemlerinin ardından salon başkanı sınavda uyulacak kuralları adaylara okudu, ilgili oturumda cevaplanacak test için kullanılacak sınav evrakıyla içinde kalem, silgi bulunan kutular dağıtıldı. Oturuma tüm adayların katılması gerekiyor. Sınavda adaylara Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinden 60’ar sorunun cevaplandırılması için 120 dakika süre verildi. Öğleden sonra yapılan Eğitim Bilimleri Testi oturumu ise saat 14.30’da başladı. Adaylara 80 soru için 100 dakika süre verilecek. KPSS, yarın ve 14 Temmuz’da düzenlenecek oturumlarla sona erecek.

Yarın yapılacak oturumlar

Pazar sabah ve öğleden sonra oturumlarının süresi ise 210 dakika olacak. Yarın sabah saat 09.30’da başlayacak oturumda, 40’ar soruluk Hukuk, İktisat, İşletme, Maliye ve Muhasebe testleri, pazar öğleden sonra da yine 40’ar soruluk Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Ekonometri, İstatistik, Kamu Yönetimi ile Uluslararası İlişkiler konularına ilişkin testler yer alacak.

Haftaya ÖABT yapılacak

Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT), Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen atamalarına katılacak öğretmen adayları için, alanlarına bağlı bulunarak, zorunlu olmak şartıyla tek oturumda 14 Temmuz 2013’te yapılacak. ÖABT’de ise 40 soruluk Alan Bilgisi Testi, 10 soruluk Alan Eğitimi Testi bulunacak. ÖATB ise 75 dakika içinde yapılacak.

Diyarbakır’da sınav heyecanı

KPSS’ye giren memur adayları sınavda ter dökerken, aileleri de dışarıda heyecanla bekledi.

Diyarbakır’da KPSS sabah oturumu tamamlandı. Sınava giren memur adayları sınavda ter dökerken aileleri dışarıda heyecanla bekledi. Selahaddini Eyyübi Anadolu Lisesi’nde KPSS’ye giren öğrencilerin aileleri heyecanlı bekleyişlerini sürdürürken kimi dua etti, kimi de 2 aylık bebeğiyle okul kapısında eşini bekledi. Okul kapısında sınava giren eşini heyecanlı bir şekilde bekleyen Ahmet Keskin, sınavda olan eşini 2 aylık kızıyla kapıda beklediğini söyledi. Keskin, eşinin son 2 aydır sınava hazırlanmakta zorluk çektiğini söyleyerek, “Eşim Türk Dili ve Edebiyatı mezunu, eşimle son sınıfta nişanlandık. Okul bitince de evlendik. Eşim hamileyken sınava hazırlanmak için dershaneye gidiyordu. Daha sonra kızımız dünyaya geldi. Eşim dershaneye ara vermek zorunda kaldı. Elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyordum ama bir erkeğin yapabileceği neler varsa ancak onu yaptım” dedi.

“Büyük bir hayal kırıklığı yaşadım”
Sınavdan çıkan Grafik Tasarım Öğretmenliği bölümü mezunu 2 çocuk annesi Sabahat Ersöz ise 3 yıldır sınava girdiğini, çocuklarından, eşinden ve ailesinden feragat ettiğini ama hayal kırıklığı yaşadığını söyledi. KPSS’deki güncel sorularını eleştiren Ersöz, güncel sorulara uzaydan bir soru getirilmesinin çok yanlış bir şey olduğunu savunarak, “Yani bin yıl önce bilimsel bir veriyle ortaya konan Jüpiter’in büyüklüğünü güncelde sormaları çok büyük bir çelişki. Büyük bir hayal kırıklığı yaşadım. Bu bir ölçme değerlendirme sınavı değil” diye konuştu.

KPSS’de dağıtılan kalemler köy okullarına gönderiliyor

Erzurum’da bir grup gönüllü genç, KPSS sonrasında topladıkları kalemleri köy okullarındaki öğrencilere gönderecek.

Öğretmenlik ve kamudaki A grubu kadrolar için düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sonrasında bir grup gönüllü genç, topladıkları kalemleri köy okullarındaki çocuklara hediye edecek. Erzurum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü gönüllüsünden oluşan 12 genç, Atatürk Üniversitesi’nde fakülte önlerine kurdukları stantlarda, adaylara sınavda dağıtılan kalem, silgi ve kalemtraşları topladı.
Gönüllüler adına konuşan Ahmet Yaşar Köse, adaylardan sınav çıkışında topladıkları kırtasiye malzemelerini köy okullarındaki ihtiyaçlı öğrencilere göndereceklerini belirterek şöyle konuştu:
“Gönüllü arkadaşlarımızla fakülte önlerinde sınav sonrasını bekliyoruz. Bu çalışmayla köylerde imkanı olmayan çocuklara belki bu kalemlerle destek veririz, geleceğe dahi iyi bakmasını sağlayabiliriz. Kampanyayı anlamlı buluyoruz. Herkesin destek vermesini bekliyoruz. Bugün ve yarın fakülte önlerinde topladığımızla köydeki kardeşlerimizin bir nebzede olsa güldürmek bizi mutlu edecektir.”
Köse, bu çalışmalarının yapılacak diğer sınavlarda da devam edeceğini söyledi. Sınavdan çıkan Çağrı Arslan ise yapılan çalışmanın anlamlı olduğunu söyledi. Gönüllülerin ilk gün 4 binin üzerinde kalem topladığı belirtildi.


Kaynak: Hürriyet