Bulunan 1 den 3 - Toplam 3
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
 • 1 gönderen aDNA

Tıp Mühendisleri Geliyor

Genel Güncel Olaylar Forumunda Tıp Mühendisleri Geliyor Konusunu İncelemektesiniz

2013 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’na göre ilk kez tıp mühendisliği bölümü açıldı. Tarımsal genetik ...

 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  Tıp Mühendisleri Geliyor

  2013 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’na göre ilk kez tıp mühendisliği bölümü açıldı. Tarımsal genetik mühendisliği ve ulaştırma mühendisliği de bu yıldan itibaren öğrenci yetiştirecek.

  ÖSYM’nin tercih döneminden önce adayları bilgilendirmek için 2013 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nu yayınlamasının ardından, yeni meslek alanları da ortaya çıktı. Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarının açıklanmasından sonra 15-25 Temmuz arasında yapılacak tercihlerde bu yeni alanları adayların yazması mümkün. Fem Yayınları Rehberlik Koordinatörü Faruk Ardıç ve Kültür Dershaneleri Rehberlik Genel Koordinatörü Salim Ünsal’ın, 2013-ÖSYS Kontenjanları Kılavuzu’nda yaptıkları inceleme sonucunda dikkat çeken bölümler şöyle:

  TIP MÜHENDİSLİĞİ

  - Bu yıl ilk kez açılan tıp mühendisliği bölümü Karabük Üniversitesi’nde açıldı. Tıp mühendisliği, tıp malzemelerinin üretimi konusunda eğitim verecek.
  - Malzeme mühendisleri, makine mühendisleri, bilgisayar ve elektrik-elektronik mühendisleri disiplinlerarası bir çalışma yapacak.
  - Bu bölümü tercih edecek adaylar, bir yıl İngilizce hazırlık olmak üzere 4 yıl eğitim alacaklar.

  TARIMSAL GENETİK MÜHENDİSLİĞİ

  - Niğde Üniversitesi’nde açılan bu bölümde, bitkilerin besleyici değerlerini yükseltmek ve verimlerini arttırmak için genetik yapıları üzerinde çalışılacak.
  - Birçok biyoteknoloji şirketi, önümüzdeki yüzyılda daha çok tarımsal ürünü kapalı alanlara getirmek amacıyla, yeni doku kültürü için çalışıyor.

  ULAŞTIRMA MÜHENDİSLİĞİ

  - Karabük, Yalova ve Beyşehir Üniversitelerinde açılacak.
  - Ulaştırma planlaması ve modellemesi, trafik mühendisliği ve karayolu güvenliği, yol geotekniği ve üstyapısı, demiryolu mühendisliği gibi uzmanlaşma alanları olan inşaat mühendisliği dalı.
  - Yurtdışındaki üniversitelerde hava ve deniz ulaştırması dalları da yaygın.
  - Türkiye’deki en yaygın alanı yol üstyapısı.
  - Büyükşehirlerdeki trafik sorunlarını çözmek için, trafik ve ulaşım planlama dalında daha çok ulaştırma mühendisi gerekiyor.

  144 öğrenci alınacak

  KARABÜK Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Tıp Mühendisliği bölümüyle ilgili şu bilgileri verdi: “Bu yıl birinci öğretime 72, ikinci öğretime 72 olmak üzere MF-4 puanıyla 144 öğrenci alınacak. Bir yıl İngilizce hazırlık olmak üzere 4 yıl eğitim aldıktan sonra, ülkemizde bu alanda ihtiyaçları karşılayacak nitelikli birer tıp mühendisi olarak mezun olacaklar. Ortalama nüfus yaşının yükselmesi ve medikal alanındaki gelişmeler sonucu daha kaliteli bir yaşam beklentisi tıp mühendisliğini popüler hale getirdi. Bu bölümü okuyanlar mezun olduktan sonra hem tıp mühendisi hem de mühendisliğin diğer dallarını tercih edebiliyorlar. Tıp mühendisliği, öğrencilerinin mühendislik ilkelerini kullanmasını, tıbbi cihazları, biyo malzemeleri, teşhis ve tedavi aletlerini, tıp ve biyoloji alanında ihtiyaç olan diğer teknolojileri tasarlamayı, geliştirmeyi ve onları test etmeyi hedefliyor.”

  Açıköğretimde 90 bin kontenjan düştü

  BU yıl örgün eğitim programları kontenjanları arttı, açıköğretim kontenjanları düştü. Geçen yıl 17 bin 626 örgün programa 721 bin 906 kontenjan verilmişti. Bu yıl kılavuzdaki program sayısı 19 bin 129’a çıktı ve kontenjanlar da buna bağlı olarak 781 bin 584’e yükseldi. Açıköğretim programları için belirlenen kontenjanlarda ise yüzde 47,28’lik bir gerileme yaşandı. 191 bin 473 olan açıköğretim kontenjanı geçen yıl adaylar ilgi göstermediği için bu yılki kılavuzda 100 bin 949’a geriledi. Geçen yıl kontenjanı dolmasına ve puanları oluşmasına rağmen 68 lisans programının 2013 kılavuzunda puan ve sıralama bilgisi yok. Asıl kılavuzda bu bilgilerin de yer alması bekleniyor.

  Kaynak: Hürriyet
  Cashmere bunu beğendi.

 2. #2
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Tıp Mühendisliği ile Biyomedikal Mühendisliği ve Tıbbi Cihaz Tasarımı'nın farkını biri bana açıklasın Allahaşkına. Önünüze gelen bölümü açacağınıza var olan bölümleri geliştirin, hastanelerin Biyomedikal bölümlerinde hala Elektronik Mühendisleri çalışıyor, Biyomedikal Mühendisi yetiştirin önce!

 3. #3
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  473
  Açılan bölümler güzel ancak kapatılan bölümlerden bahsedilmiyo...Mesala Felsefe grubu öğretmenliğine kontenjan verilmemiş bu sene, Biyoloji Öğretmenliği de öyle...Birçok bölümde de %50-%55 kontenjan daralması yapılmış. Yığılan mezun kitlesi ile açıklanabilir bu durum belki.

  Tahminen hükümetin sırada bekleyen politikalarıyla ilgili hareketler bunlar ancak mevcut mezunları nasıl işe yerleştirmeyi planladıklarını da öğrensek
  Bir garip akademisyen...

Benzer Konular

 1. Nükleer Üniversite Geliyor
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 08-04-2013, 09:26
 2. 25 Bin Profesör Geliyor
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 04-03-2013, 11:10
 3. Üniversitelere ABD Sistemi Geliyor
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 03-03-2013, 12:40
 4. Üniversite mezunu taş işçileri geliyor
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 01-08-2012, 14:25
 5. Yeni YÖK Kanunu Geliyor
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 08-01-2012, 21:51

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git