Merhaba,

Adli Tıp ve Adli Bilimler Camiasına son 1,5-2 ayda BAFS ( Balkan Academy of Forensic Sciences) Kongresiyle alakalı yaşadıklarımızı samimi bir dille anlatmak istiyoruz.

Bundan yaklaşık 2 ay önce İstanbul’da uluslararası bir Adli Bilimler Kongresi yapılacağını öğrendiğimizde açıkçası çok heyecanlandık ve yoğun bir hazırlık dönemine girdik. Kongre hazırlık sürecinde kongre sitesinde kongre içeriğiyle ilgili herhangi bir bilgi mevcut olmayıp, kongre kayıt tarihi ve ücret ile ilgili bilgiler de son ana kadar belirsizdi. Kongre sitesinde ingilizce olarak “sunumlar poster sunumu veya sözlü sunum şeklinde olabilir, ancak bilindiği üzere sözlü sunumlar poster sunuma göre daha değerlidir” şeklinde bir bilgi bulunmaktaydı. Bunun üzerine bireysel olarak kongrenin düzenlenmesinde görevli olan ekipten iki kişiye (özellikle polemik yaşanmaması açısından isim belirtmiyoruz. Tüm kayıtlar bizde mevcuttur.) mail atarak poster başvurusu yapıp yapamayacağımızı ilk ağızdan öğrenmek istedik. Bize gelen ilk mailde soru sorduğumuz iki editör de bize Kongre Yetkililerinden gerekli bilgiyi alıp bize cevap yazacaklarını ilettiler. Ancak farklı kişilerden bilgi almış olacaklar ki tarafımıza iki farklı yanıt verildi. Yanıtlardan biri “Poster Sunumu kesinlikle kabul edilmeyecek” şeklinde iken diğeri; “Yetkililer Sözel Sunumu tercih ettiğinden, bizim de Sözel Sunumu tercih etmemiz” yönündeydi. Biz de bu bilgiler sonucu hazırladığımız sunum sayısını azaltarak sadece sözel sunumlar hazırladık. Sunum başvuruları için gerekli ücretleri yatırıp başvurularımızı yaptık. Ancak kongreye bir hafta kala kongre sitesinde “daha önce olmayacağı bildirilen Poster Sunumları”nın boyutları ve özellikleri yayınlandı. Bunun olamayacağını, daha önce bize verilen bilgiler ile çeliştiğini düşünüp ilgili kişilere daha önceki verdikleri bilgileri de hatırlatarak mail atıp bilgi verdik. Aldığımız cevap son derece şaşırtıcı ve hayal kırıcı idi. Bize ilk mailde “poster sunumu kabul edilmeyecek” yanıtını veren Editör bu kez “merhabalar belki sonradan yapılan değişiklikleri takip edebilme fırsatınız olsa ya da kurumunuzda son ana kadar değişiklikleri takip eden arkadaşlarınızla haberleşme imkanı olsaydı bu durum daha farkli olabilirdi diye düşünüyoruz. kendi adima ve eğer arkadaşlar adına bir yanlış anlaşılma olduysa kusura bakmayin bende siz değerli arkadaşlara iyi çalışmalar dilerim” cevabını verirken, ilk mailde bize sözel sunumu tercih etmemizi söyleyen Editör “Merhaba, Bununla ilgili olarak web sayfasında poster tercih edilemediğini belirtmistik. Gelen tüm posterleri kabul edemedik. BAFS direktorelri sozel sunumları tercih etti. Dolayısyla bu konuda genel bir duyuru yapılmadı. Siizn dediginiz bu konuyu BAFS direktörlerine ilettik onlardan gelen direktife gore hareket ediyoruz. Dediginiz uyarıyı sonraki toplantılar için dikkate alacağız, teşekkür ederiz. İyi çalışmalar” yanıtını verdi. (tarafımıza iletilen mailler aynen yayınlanmıştır.)

Son olarak da kongre başından itibaren herkes tarafından 50 Euro olarak bilinen katılım ücretinin, kongreye 15 gün kala 50 euro KAYIT+ 50 Euro TOPLANTI KATILIM ücreti olmak üzere toplam 100 Euro olarak değiştirildiğini ve yaşanan bunca çelişkiden sonra bu kongrenin uluslararası düzey bir kongrede olması gereken profesyonellikten çok çok uzak olduğunu gördüğümüzde sunumlarımızı geri çektik ve katılmaktan vazgeçtik.

Ayrıca kongrenin son haftaya kadar belli olmayan içeriğinin sadece katılımcıların sunumlarından ibaret olduğu kongre programında açıklandığında aldığımız kararın doğruluğundan emin olduk.
Not: Gerek başka arkadaşların kongre öncesi hazırlık aşamasında karşı karşıya kaldığı, gerekse de kongre sürecinde yaşanılan şaşırtıcı tecrübeleri ikinci ağızdan anlatmamak adına burada belirtmedik.

Size yukarıda bahsettiklerimiz ışığında tüm mağduriyetimize rağmen mümkün olduğunca kişisel yorum katmayarak süreci anlatmak ve kongre süresince yaşanan çelişkilere vurgu yapmak amacıyla bu yazı başlığına tezat olarak “ASİSTAN DOKTOR GÖZÜYLE BİR KONGRE NASIL DÜZENLENMEMELİ” HUSUSUNU SİZLERLE PAYLAŞMAK İSTEDİK.

Dr. Zeynep Orhan – Dr. Uğur Kayhan – Dr. Zafer Liman – Dr. Muhammet Demir.