2012 LYS’de 532 puan aldığını ve ÖSYM’nin kendisini yerleştirmeyi unuttuğunu iddia eden Edip Şişman, ÖSYM’nin açtığı dava sonucunda Ankara 13. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından 2 bin lira manevi tazminata mahkum edildi.

Adana’da yaşayan Edip Şişman 2012’de üniversite sınavlarına girdi. 22 Temmuz 2012’de Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçları açıklandıktan sonra, 532 puan aldığını, MF-3 puanıyla Türkiye 652’ncisi olduğunu ancak, ÖSYM’nin kendisini yerleştirmeyi unuttuğunu iddia etti. Şişman, ilk tercihi olan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne yerleşmesi gerekirken “yerleştirilmediniz” sonucuyla hüsrana uğradığını belirterek, “Türkiye benimle dalga geçecek. ÖSYM’nin bir yanlışlık yaptığını sanıyorum. Bu bir skandal” şeklinde açıklamalar yaptı.
ÖSYM ise iddialarla ilgili başlattığı inceleme sonucunda, “Sonuçlarla oynamış, sahtecilik yapmış” açıklamasını yaptı.
Ardından, sonuçlarla oynadığını kabul eden Edip Şişman, ÖSYM’den özür diledi. ÖSYM ise daha sonra adaya dava açtı. Ankara 13. Asliye Hukuk Mahkemesi, Şişman ile ilgili kararını 17 Haziran Pazartesi günü açıkladı. Mahkeme, Edip Şişman’ın 2 bin TL manevi tazminatı, 18 Ağustos 2012 tarihinden hesaplanmak üzere yasal faizi ile birlikte ÖSYM’ye ödemesine karar verdi.

‘Sonuç Doğrulama Sistemi’ iddiaların önüne geçecek

Hürriyet’e konuyla ilgili açıklama yapan ÖSYM Sınav Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Yasin Bulduklu, adayların bu tür yollara başvurmaması için uyardı. Bulduklu, bu yıl ‘Sonuç Doğrulama Kodu’ adlı sistemi uygulayacaklarını hatırlatarak, şunları söyledi:
“Sonuç belgelerine unique üretilmiş karekodlar basıldı. Aday, artık istese de yanlış iddialarda bulunamayacak. Bütün sonuç belgelerinde ayrı ayrı olarak verilen ‘kod’ ile adayların itirazları durumunda sonuçlar anında gönderilecek. Böylece bu sistemle üniversiteye sahte kayıt yapmak, üniversite puanını değiştirmek gibi yollara başvuramayacaklar.”

Kaynak: Hürriyet