Gazi Üniversitesi Sahraaltı Afrika Ülkelerine AçılıyorGazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Büyükberber, Afrika 'nın 2. büyük ülkesi ve Fransızca konuşan Sahraaltı Ülkeleri Dönem Başkanlığını yürütmekte olan Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin Büyükelçisi Marcel Mulumba Tshıdımba ve Senegal Büyükelçiliği 1. Müsteşarı Mustafa Sokhna Diop ile 29 Mayıs 2013 tarihinde bir araya geldiler.

Toplantıda, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Türker, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Salamcı, Gazi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayati Akyol ile Yabancı Diller Eğitimi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Suna Timur Ağıldere de bulundular.

Bu bağlamda, Dışişleri Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu arasında imzalanan, Mevlana öğrenci ve akademisyen değişim programının ilk adımını Gazi Üniversitesi gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Başta Afrika ülkeleri olmak üzere birçok ülke ile temasa geçmek üzere olduklarını belirten Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Büyükberber Afrika’nın kendileri için çok önemli olduğunu söyledi.

Gazi Üniversitesi’nin 80 bin öğrenci ve 5 bini akademik olmak üzere 10 bin personelinin olduğunu ifade eden Prof. Dr. Süleyman Büyükberber, bu altyapıyı Afrika başta olmak üzere Orta Asya ve Balkan ülkeleriyle paylaşmak istediklerini söyledi. Bu ülkelere başta tıp alanı olmak üzere motor, elektrik, bilgisayar teknisyenliği gibi konularda eğitim desteğinde bulunacağını belirtti.

10 aydır konuyla ilgili yoğun olarak çalıştıklarını kaydeden Prof. Dr. Süleyman Büyükberber, “Mevlana değişim Programını önümüzdeki dönem aktif olarak yürüteceğiz” dedi. Bu kapsamda Gazi Üniversitesi özellikle Afrika Kıtası için dev adımı atmaya hazırlanıyor.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti Büyükelçisi Marcel Mulumba Tshidimba ise, Fransızca konuşan Sahraaltı ülkeleri olarak eğitimsel işbirliğine ihtiyaçları olduğunu söyledi. Afrika Kıtası’nın büyük bir gelişim içinde olduğunu bildiren Tshidimba, Türk üniversiteleri ile eğitim işbirliği sayesinde Kıtanın kalkınma hızının artacağını ve bir ülkenin yapabileceği en büyük yatırımın ise eğitim için yapılan yatırım olduğunu da sözlerine ekledi.

Senegal Büyükelçiliği 1’inci Müsteşarı Mustafa Sokhna Diop ise, Gazi Üniversitesi ile Tıp ve Mühendislik başta olmak üzere Mütercim-Tercümanlık alanlarında eğitimsel iş birliğini büyük bir umutla karşıladıklarını dile getirdi. Bu kapsamda, Gazi Eğitim Fakültesi, Yabancı Diller Eğitimi Bölümü, Türkiye ile Afrika Ülkeleri arasında kültürlerarası diyalogun artırılmasına yönelik olarak Sahraaltı ve Kuzey Afrika Ülkeleri Büyükelçilerinin konuşmacı olarak yer alacağı “Dil, Eğitim ve Kültür Kavşağında Buluşmalar” başlıklı konferans dizisini Eylül ayında itibaren düzenleyecektir.

- - - Güncellendi - - -

Yazıktır, günahtır, yapmayın noolur!!