Akademisyenler Gezi Parkı için imza kampanyası başlattı. İstanbul’da yaşanan olayları kınayan öğretim üyeleri, polis müdahalesinin durdurulmasını istedi. Bazı üniversitelerde finaller iptal edildi. Okullarda ise düzenlenmesi planlanan etkinliklerin yapılmaması kararı alındı.

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyelerinin 30 Mayıs Perşembe günü, Boğaziçi hocalarının Gezi Parkı bildirisi adresinde açtığı imza kampanyasına 230 akademisyen destek verdi. Kampanyaya destek sürüyor. Öğretim üyeleri Gezi Parkı’ndaki yıkım faaliyetlerinin durdurulmasını talep ettiği imza metninde şu ifadelere yer verdi:“Biz, aşağıda imzası olan Boğaziçi Üniversitesi öğretim elemanları, Taksim Gezi Parkı’nın yok edilmesine karşıyız. Ağaçlarını korumak isteyen kentlilere uygulanan akıl dışı şiddeti kınıyor, yıkım faaliyetinin derhal durdurulmasını talep ediyoruz.”

Polis müdahalesi durdurulsun

Koç Üniversitesi öğretim üyeleri ise, bir çağrı metni yayınlayarak polis müdahalesinin durdurulmasını istedi:
“Biz Koç Üniversitesi öğretim görevlileri Taksim Gezi Parkı’nın muhafazası için barışçıl gösteri hakkını kullananlara şiddet uygulanmasını kınıyoruz. Polis müdahalesinin bir an önce durdurulmasını talep ediyoruz.”
İmza kampanyası linki

Rektör twitter hesabından duyurdu

Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan ise twitter hesabından yaptığı açıklamada, bugün yapılacak finalleri gelemeyen öğrencilerin rapor getirmeksizin önümüzdeki hafta telafi sınavına alınacağını duyurdu:
“Şehirdeki olağanüstü durum itibarı ile hafta sonu finallere katılamayan öğrenciler sağlık raporu olmadan telafi sınavı alabileceklerdir.”

Bahçeşehir’de sınavlar iptal

Öte yandan birçok üniversite ve okulda düzenlemeyi planladığı sınavlarını ve etkinliklerini iptal etti. Bahçeşehir Üniversitesi internet sitesinde yayınladığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:
“Öğrencilerimizin dikkatine!
Bugün yapılması planlanan sınavlar ileri bir tarihe ertelenmiştir. Takvimle ilgili açıklama yapılacaktır.”

Milli Eğitim Vakfı Koleji (MEV) Basınköy Okulları’nda da, bugün anaokulları için düzenlenmesi planlanan yıl sonu gösterisinin yapılmamasına karar verildi.

Özel Evrim Okulları ise, güvenlik nedeniyle geleneksel Spaghetti Günü’nü iptal ettiğini açıkladı:
“Taksim Gezi Parkı’nda yaşanan olaylar şişli ilçesine yayıldı. Güvenlik sebebiyle Spaghetti Günümüzü iptal etmek zorunda kaldık. Lütfen çevrenizde ulaşabildiğiniz mezunlarımızla bu bilgiyi paylaşın. Anlayışınız için teşekkürler.”

Kaynak: Hürriyet