Bulunan 1 den 2 - Toplam 2

Mahkeme Topçu Kışlası'na dur dedi!

Genel Güncel Olaylar Forumunda Mahkeme Topçu Kışlası'na dur dedi! Konusunu İncelemektesiniz

Taksim Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneği'nin 6. İdare Mahkemesi'ndeTaksim Topçu Kışlası projesine karşı açtığı ...

 1. #1
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  3.941

  Mahkeme Topçu Kışlası'na dur dedi!

  Taksim Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneği'nin 6. İdare Mahkemesi'ndeTaksim Topçu Kışlası projesine karşı açtığı davada mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi! Topçu Kışlası projesi iptal edildi.


  Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu tarafından Gezi Parkı’nda Topçu Kışlası yapımına onay veren karara İstanbul 6. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Taksim Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneği mahkemeye müracaat ederek, ‘‘Topçu Kışlası süsü verilen alışveriş merkezi yapılmasına olanak tanıdığı ileri sürülen 27/02/2013 tarihli, 139 sayılı Kültür Varlıkları Koruma Yüksek Kurulu kararının iptalini ve yürütmenin durdurulmasını’’ istedi.

  Dernek dün mahkemeye dilekçe vererek acil karar alınmasını istedi. Bunun üzerine mahkeme akşam saatlerinde şu kararı aldı; ‘‘Davanın durumu ve uyuşmazlığın niteliği gözetilmek suretiyle davalı idarenin 1. savunması ( Kültür ve Turizm Bakanlığı ) alınıncaya veya bilgi ve belgeler gönderilip, yürütmenin durdurulması hakkında yeni bir karar alınıncaya kadar yürütmenin durdurulması isteminin kabulüne oy çokluğuyla karar verildi.’’

  İçinde buz pateninin de yer aldığı Mimar Halil Onur’un hazırladığı Topçu Kışlası projesi, II Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından geçtiğimiz ocak ayında reddedilmişti. Kurul kararında, projenin 1800’lerde yapılan Topçu Kışlası’nın ‘özgün mimarisi’ne dair yeterli bilgi ve belge içermediği belirtilmiş ve Gezi Parkı’nın günümüzdeki durumuna atfen “Günümüzde 60-70 yıllık kullanım değeri ile tarihe belgelik eden bir nitelik kazanmış” ve “İstanbulluların kolektif belleğinde yer etmiş” denilerek projeyi kabul etmemişti. Daha sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ‘reddi reddedeceğiz’ açıklamasında bulundu. Bu açıklamadan yaklaşık üç hafta sonrada Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu Topçu Kışlası’nın yapımına izin verdi. Yüksek Kurul, bölge kurulunun kararını neden iptal ettiğine dair gerekçe göstermedi. Karar metninde yalnızca kışlanın ‘sosyo-kültürel’ amaçlı kullanılacağı belirtilerek şöyle denildi; “Taksim Meydanı ve Parkı ile bütünleşen yaklaşık 17 bin metrekarelik kamuya açık bir meydan düzenlemesi ve kapalı mekanların ise sosyo-kültürel amaçlı kullanımını öngördüğü anlaşılan avan projenin uygun olduğuna, bu nedenle İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunu’n kararının iptal edilmesine karar verildi...” denildi.

  İstanbul 6. İdare Mahkemesi asıl kararını verene kadar Gezi Parkı’nda herhangi bir inşaai faaliyette bulunulmasının önüne geçmek için yürütmeyi durdurdu. Şimdi bakanlığı yüksek kurulun almış olduğu kararın gerekçesini mahkemeye açıklaması bekleniyor.

  İlgili karar:

  -ba-ks-1-3-.jpg
  Kaynak: Mahkeme Topçu Kışlası'na dur dedi! - Radikal Türkiye

  Not:
  Bu karara rağmen İstanbul'da değişen birşey yok. Polis hala oradaki insanları dağıtmaya çalışıyor. Polislerin biber gazı tükenince plastik mermi kullandıklarını da televizyondaki haberlerden öğrendim.
  Son düzenleyen Gamze, 01-06-2013 saat 00:20.

 2. #2
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  03-2012
  Mesaj
  173
  Başarısızlıklar tolere edilebilir ama aptallıklar asla..

Benzer Konular

 1. Gençler 'YÖK Kalkmalı' Dedi
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 16-04-2013, 08:54
 2. Üniversitede Skandal: Sınavdaki Torpile Mahkeme DUR Dedi!
  Atama Sorunları forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 17-02-2013, 01:21
 3. Mahkeme kararları
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan AC DC
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 22-07-2012, 18:33
 4. 35.Madde'yle Görevlendirilmemeye Mahkeme Müdahalesi
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan easabd
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 05-04-2012, 22:31
 5. Ve Allah 'oku' dedi! Dedi de, kime dedi?
  Kitap/Gazete/Dergi forum içinde, yazan biyofizik
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 25-03-2012, 07:57

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git