YÖK Başkanı Çetinsaya, “Ülkemizde son yıllarda üniversite-sanayi işbirliği önemli bir noktaya geldi. Türkiye, bilimsel atılım ve ilerlemelerin eşiğinde. Kamu işbirliğinde de önemli mesafeler katediliyor. Ancak üniversite-toplum işbirliği zayıf” dedi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, bugün başlayan ‘Uluslararası Yükseköğretimde Yönelişler Kongresi’nin açılışında konuştu. Üniversitelerin 21. yüzyılın küresel dünyasında, yeni dünyanın ihtiyaçlarına göre dönüştüğünü belirten Çetinsaya, yeni üniversite paradigmasının üç kavram üzerinde şekillendiğini söyledi. Bu kavramları Ar-Ge, yenilikçilik ve girişimcilik olarak sıralayan Çetinsaya şöyle devam etti:
“21. yüzyılın küresel dünyasında üniversiteler yeni dünyanın ihtiyaçlarına göre dönüşüyorlar. Yeni üniversite paradigmasına baktığımızda üç kavram üzerinde şekilleniyor. Bunlardan birincisi Araştırma-Geliştirme (Ar-Ge), ikincisi yenilikçilik, üçüncüsü ise girişimciliktir. Aynı zamanda küresel ekonomide de yeni eğilimler var. Rekabet için üniversitelerin öncü rol oynaması gerekiyor. Üniversiteler toplumun bütün kesimlerini yükseköğretimle tanıştırmalı ve girişimcilik fonksiyonunu yerine getirmeli. Son yıllarda birçok kurum Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nun koordinasyonunda üniversitelerle işbirliği yapıyor. Ülkemizde son yıllarda üniversite-sanayi işbirliği önemli bir noktaya geldi. Türkiye, bilimsel atılım ve ilerlemelerin eşiğinde. Aynı şekilde üniversite-kamu işbirliğinde de önemli mesafeler katediliyor. Ancak, üniversite-toplum işbirliği daha zayıf. Yükseköğretim kurumlarının toplumun iktisadi, sosyal, çevre konularında proje geliştirmesi, öne çıkması gerekiyor. Yenilikçilik ve girişimcilikk, Ar-Ge’nin olmazsa olmazı. 21. yüzyıl’da küresel dünyada rekabet etmek istiyorsak bu çizgide ilerlemeliyiz ama topluma hizmeti unutmadan.”

Fatih Üniversitesi ile UniBir tarafından düzenlenen ve bugün başlayan ‘Uluslararası Yükseköğretimde Yönelişler Kongresi’ yarın akşam sona erecek. Açılış konuşmalarını Fatih Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan, YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya’nın yaptığı etkinlikte Prof. Dr. Nelson Yuan-Sheng Kiang (MIT ve Harvard Üniversitesi), Julia Stiglitz (Coursera and Google), ODTÜ eski Rektörü ve URAP Araştırma Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ural Akbulut, Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Erkut gibi yurtiçinden ve dışından birçok akademisyen sunum yapacak.

Kaynak: Hürriyet