Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 11

4 Kişinin Ales'i Yüzükleri Alyans Olmadığı Gerekçesi ile İptal Edildi

Genel Güncel Olaylar Forumunda 4 Kişinin Ales'i Yüzükleri Alyans Olmadığı Gerekçesi ile İptal Edildi Konusunu İncelemektesiniz

12 Mayıs’ta düzenlenen ve 370 bin adayın katıldığı ALES ’in ardından, 4 kişinin sınavının parmağındaki ...

 1. #1
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  385

  4 Kişinin Ales'i Yüzükleri Alyans Olmadığı Gerekçesi ile İptal Edildi

  12 Mayıs’ta düzenlenen ve 370 bin adayın katıldığı ALES’in ardından, 4 kişinin sınavının parmağındaki yüzük nedeniyle iptal edildiği ortaya çıktı.

  Adaylardan D.P., yüzüğünün alyans olduğunu savunurken, ÖSYM Sınav Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Yasin Bulduklu, üzerinde taş, kabartma, çıkıntı olan yüzükleri alyans olarak kabul etmediklerini söyledi.
  ÖSYM, 12 Mayıs’ta uyguladığı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sonuçlarını 23 Mayıs’ta internet sitesi üzerinden açıkladı. Sınavda alyans dışında yüzük takan 3’ü erkek, biri kadın 4 adayın sınavı iptal edildi. Adaylardan birinin üst düzey il yöneticisi olduğu öğrenildi. Yüzük nedeniyle sınavı iptal edilen adaylarla ilgili açıklama yapan ÖSYM Sınav Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Yasin Bulduklu, sınav görevlisinin tutanağına uymak zorunda olduklarını belirterek şöyle konuştu:

  Erkekte taşlı alyans olmaz

  “Üzerinde taş, kabartma, vs. olan yüzükleri kabul etmiyoruz. Erkek adaylar da parmaklarındaki büyük tek taşlı yüzüklerin alyans olduğunu iddia ediyor. Biz bu tür yüzükleri kabul etmiyoruz. Salon görevlisi adayı uyarmak zorunda değil. Zaten sınavın 40’ıncı dakikasında fark edilmiş adayın parmağındaki yüzük. Kapıdan içeri alan görevliler de fark etmemiş olabilir. Biz diyoruz ki, sınav başladıktan sonra da olsa görevliler tutanak tuttukları takdirde biz onu dikkate alırız.”
  Yüzük nedeniyle sınavı iptal edilen Adıyaman Üniversitesi öğrencisi, kadın aday D.P. ise salon görevlilerinin kendisini uyarmadan tutanak tuttuklarını ve sınavının bu nedenle iptal edilemeyeceğini savundu. ÖSYM yetkilileriyle görüştüğünü söyleyen D.P., ÖSYM’ye itiraz dilekçesi de verdiğini belirterek şunları söyledi: “Sınava girerken parmağımda ince, zarif bir yüzük vardı. Alyans olarak kullanıyorum. Salon görevlileri hiçbir şekilde beni uyarmadan, tutanak tutmuş ve ‘Yüzük alyans değildir’ diye işaretleme yapmış. ALES sonuçlarımı öğrenmek için sisteme girdiğimde, sınavımın geçersiz sayıldığını öğrendim. Ankara’daki ALES sorumluları ile görüştüm ve parmağımdaki yüzükten dolayı sınavımın iptal edildiğini öğrendim.

  Alyansın ölçüsü yok

  Parmağımdaki yüzüğün alyans olup olmadığına onlar nasıl karar verebiliyorlar; bunun bir ölçüsü yok ki. Alyans olarak kullanılan değişik modellerde yüzük var. Sınava zaten deneme amaçlı girmiştim ama sonuçta sistemde böyle bir bozukluk var. Sınav giriş belgelerinde alyans haricinde sınava yüzükle girilemeyeceğini yazıyor. Üzerinde taş, kabartma olan alyansların kabul edilmediği belirtilmiyor. Alyansın bir tanımlaması yoktur. Bunu sınav görevlisi değerlendiremez.”

  Kaynak: 'Yüzük'ten iptal

  Allah'tan yüzüğümle girmemişim diye düşündürttü zira benimkinin dokusu işlenmemiş metal görünümünde, girintili çıkıtılı. Demek ki neymiş, bu ülkede paranoyak olmak faydalı, nasılsa kurallar müsade ediyor diye düşünmek zararlıymış.
  Son düzenleyen Nazmi, 31-05-2013 saat 11:02.
  Cashmere bunu beğendi.

 2. #2
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Yuh ama gerçekten yaa, bir yüzüğün alyans olup olmadığına onlar nasıl karar verebiliyorlar, ben istediğim yüzüğü alyans olarak kullanırım, onlara ne? İlle incecik, sarı altın bir halka mı olması gerekiyor alyans olması için? Saçmalamanın sınırlarını iyice aşıyorlar artık.
  yaman, Niënor, ahmet09 ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

 3. #3
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  05-2013
  Mesaj
  129
  haberi okuyunca inanamadım. gerçi ben de geçen sefer sınava giderken kemer taktığım için bütün yol boyunca huzursuz olmuştum, acaba bir şey derler mi diye... gerçekten de paranoyak olduk artık. kemerle bile kopya çekilebilir belki... hatta kabartmalı alyansla bile çekilebilir!
  Cashmere bunu beğendi.

 4. #4
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  335
  Başörtülü arkadaşlarımız beni yanlış anlayacak ama bir insan başörtüsünün altına kulaklıkta taksa kimse görmez, yüzüğe, küpeye, kopya çekebilir şeklinde bakanların başörtülü insanlara nasıl baktıklarını çok merak ediyorum? Onlar sınava girmeden önce başlarını açıyorlar bir şey olmadığını gösteriyorlar mı? Yanlış anlaşılmasın amacım başörtülüleri sorgulamak değil, belki onlarda bilmediğimiz sıkıntılar çekiyorlardır diye soruyorum.
  ahmet09, nathalie ve translator bunu beğendiler.

 5. #5
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  05-2013
  Mesaj
  3
  başörtülüyle ilgili hayret verici sorunuza ben cevap vereyim, soran arkadaş erkekse soruyu sorması doğal olabilir, bayansa bu uygulamayı nasıl görmemiş gerçekten hayret verici, malum erkekler ve bayanlar farklı sıralara giriyor , bayan polisler başörtülü olanların başörtülerinin önlerini açıp kulaklarını açmalarını ve yaklarını göstermelerini istiyor, iğne ise kesinlikle çıkarılıyor, elini sokup saçınızın arka kısmına da bakıyorlar, ayrıca kontrol durumu tamemen polisin insafına kalmış, başörtülü olarak sınava gidip üstünüz aratmayı denerseniz bazı polislerin üst aramak adı altında resmen sizi tartakladıklarını göreceksiniz.

 6. #6
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  385
  Üst aramaları çok keyfi. Bana uzaktan şöyle bir bakıp "sende bişi yok gibi geç" diyen de oldu, piercingimle girmeme izin veren de, elimdeki poşet dosyayı bile çöpe attıran da. Bir kere cebimde unuttuğum bozuk paralar ile girmişim mesela. (Hakkımda soruşturma açan olursa anında yana söyledim derim ona göre ) Etrafıma da bakıyorum tamamen polislere kalmış bir şey. Kimi başörtülülerin benim gibi hiç aranmadan geçirildiğine şahit oldum newmemberi'in bahsettiği gibi fenalık geçirtilene kadar arandıklarına da. Kim olursa olsun hiçbir standartı yok, tamamen keyfi. Ama üst aramasının hiçbir işe yaramadığını, gözetmenlerin de keyfi biçimde tutanak tutup sınav iptal ettirebildiklerine şahit olduk bu haber sayesinde.
  Cashmere bunu beğendi.

 7. #7
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Aynen öyle, bu üst baş arama işinin kesinlikle bir standardı yok. Kimisi şöyle bir bakıp geç diyor, kimisi şöyle bir ellerini sürtüp geç diyor, kimisi de Allah ne verdiyse dalıyor. Tamam, önceden izin veriliyorken millet cılkını çıkarıp poşetlerle falan giriyordu içeri ama buna bir standart getirilmesi şart.

 8. #8
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  335
  Kimseyi aramayıp, xray cihazından geçirseler, sorun çözülür mü? Bilmediğim için soruyorum
  Cashmere bunu beğendi.

 9. #9
  Niënor
  Misafir
  Ya aynen her türlü inceleyen de var, incelemeyen de. Her şey yasaksa alyans da yasak olsun. Sanki o an yüzük çıkınca bir şey olacak.
  Ben bu yasakları pek anlamlı bulmasam da, serbest bırakınca da ne hale geliniyor. Gerçi kopya çekildi mi gerçekten şüpheliyim. Yani kopyada sorular daha önce verildi gibime geliyor. Öbür türlü adam nasıl kopya çekecek, herhalde ben bilmiyorum cidden.
  nathalie bunu beğendi.

 10. #10
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  111
  Yasakçı, gerici zihniyetin ta kendisi. Ülkenin her yerine işlemiş saçma uygulamalardan birisi. Arama standartı yok. Soruları sızdır, milletin emeğine saygı duyma sonra böyle şeyler yap. Ülke yaşanacak durumda değil. Yeter artık be.
  Cashmere bunu beğendi.

Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. ÖYP Atamam İptal Edildi, Ne Yapmam Lazım?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan rahmeli
  Cevap: 90
  Son Mesaj: 01-01-2016, 15:52
 2. Rektör: Bir Kişinin Burnu Kanasa Vebali Bizimdir
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 10-05-2013, 08:38
 3. Uzman Olarak Atandım Ama Atamam İptal Edildi!
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan sunegida
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 20-01-2013, 19:07
 4. öyp ile yerleştirme de Toeic sınavının etkisi olmadığı doğrumu?
  YDS / Yabancı Dil Sınavı Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan Pelin Türker
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 17-02-2012, 20:56
 5. alınacak kişinin belli olduğu kadro
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan zeynep84
  Cevap: 40
  Son Mesaj: 28-01-2012, 00:26

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git