Bulunan 1 den 2 - Toplam 2
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
 • 1 gönderen Gamze

TUBİTAK Genimizi Okuyacak

Genel Güncel Olaylar Forumunda TUBİTAK Genimizi Okuyacak Konusunu İncelemektesiniz

TÜBİTAK’ın Türkler’e özgü olası hastalıklara karşı gen haritamızı çıkarma çalışmalarını sürdürdüğünü açıklayan Bilim, Sanayi ve ...

 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  TUBİTAK Genimizi Okuyacak

  TÜBİTAK’ın Türkler’e özgü olası hastalıklara karşı gen haritamızı çıkarma çalışmalarını sürdürdüğünü açıklayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, katıldığı bir toplantıda ünlü yazar Dan Brown’un son kitabı Cehennem’in sonunu söyledi.

  BİLİM, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TÜBİTAK Biyoteknoloji Araştırma Merkezi’ndeki çalışmaları anlatırken, “Gen haritalarını tamamen kendimiz çıkarmaya ve insan geniyle hastalıklar arasındaki ilişkileri tespit etmeye başladık. Arkadaşlarımız, en az üç hastalıkla genetik yapı arasındaki ilişkinin doğrudan tespit edildiği bir çalışma yaptılar. Çalışmayı, sağlık sektörüyle sürdürüyorlar” dedi. TÜBİTAK Başkanlık Binası Feza Gürsey Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen Medikal Biyoteknoloji Konferansı’na katılan Ergün, şunları söyledi:

  ‘KONU ÇOK HASSAS’

  “Genetik haritası, genler vasıtasıyla taşıdığımız birçok hastalığı bertaraf edebileceği gibi, Hitler’i bile şaşkınlık içinde bırakacak bir tür yeni öjenik (sağlıksız ceninleri ayırıp, sağlıklı ceninler yetiştirmenin yollarını arayan, bilimselliği tartışmalı bir toplumsal akım) politikalara da kapı aralayabilir. Bugün bilim ve etik tartışmalarında en çok zikredilen konunun biyoteknoloji olması, bilim kurgu edebiyatında, filmlerinde, negatif ütopyalarda, en az uzaylılar veya robotlar kadar biyomühendislik ürünlerine de yer veriliyor olması, konunun hassasiyetini göstermektedir.”

  DAN BROWN’LI ÖRNEK

  Bakan Ergün, sözlerini şöyle sürdürdü: “Son çıkan meşhur roman, Cehennem, Dan Brown’un. O da biyoteknoloji konusu etrafında dönüyor. İnsan nüfusu geometrik olarak artıyor ve yeryüzü bu nüfusu besleyemez. İnsan nesli büyük bir tehdit altında. Dolayısıyla bu tehdidi durdurmak lazım. Bunu da bir salgın hastalık virüsü oluşturarak durdurmak gerekir. Roman böyle gidiyor ama sonunda bir kısırlaştırma virüsü ortaya çıkıyor. İnsan neslinin üçte birini kısırlaştıran virüsün, İstanbul’dan, Yerebatan’dan tüm dünyaya yayılmasını anlatan bir romana tanıklık etmiş olduk. Sadece virüslerin yayıldığı önemli merkezlerden birisi olarak romanlarda konu edinmek değil, bu çalışmaların yoğun bir şekilde yapıldığı ve insanlık adına önemli sonuçlar elde edildiği bir ülke olmamız gerekir. Genetik, çok kritik bir alan. Birinin hastalığıyla genetik yapısı arasındaki ilişkiyi bir başkası bilse, hele sigorta şirketleri bilse o adama sigorta yapmazlar ya da çok pahalıya sigorta yaparlar. Bu bilgilerin çok özel korunması için hukuki ve teknik altyapıya ihtiyaç olduğu da gerçek. İşte bu çalışmalar, bize bu hukuki ve teknik altyapıyı da sunacak çalışmalar olacaktır.”

  Kaynak: Hürriyet

 2. #2
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  3.941
  Proje çok güzel umarım tam anlamıyla gerçekleştirilebilir.

  Ancak Dan Brown'ın kitabının sonunu söylemesi çok kötü oldu. Okuyacaktım onu ben.
  aDNA bunu beğendi.

Benzer Konular

 1. TUBİTAK'ın desteklediği projelere nasıl ulaşabilirim?
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan Akademisyen_50
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 09-04-2013, 09:04

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git