Dünya çapında büyük başarılara ve milyonlarca öğrenciye sahip olan Pearson, sahip olduğu 3 asırlık deneyimini Türkiye’ye sunuyor.
17 yıldır Türkiye’de de faaliyet gösteren eğitim çözümleri devi, Türk eğitim sistemine daha fazla katkı sunabileceğini belirtiyor, küresel başarılarını da referans olarak sunuyor. ‘Dünyaya İngilizce öğreteceğiz!’ sloganıyla yabancı dil eğitiminin önemine dikkat çeken Pearson Eğitim Çözümleri’nin Türkiye Genel Müdürü Özhan Toktaş, kurumlar arası çalışmalarda edinmiş oldukları deneyimleri de daha geniş bir portföye aktarmak için hazır olduklarını vurguluyor.
Pearson Eğitim Çözümleri; modern eğitim teknikleri, eğitim materyalleri, ölçme ve değerlendirme alanlarında eğitim kurumlarına hizmet veren dünyanın en büyük eğitim şirketi olarak 1724 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. Dil eğitimi markası Longman ile 1995 yılında Türkiye’ye adım atan şirket, ithalatın yanında yerel olarak yayıncılık yaptığı ve Türkiye’nin ihtiyaçlarına yönelik ürünler çıkardığı bir yapılanmaya sahip. Global deneyimleri ve bilgi birikimleri ile daha fazla kişinin ve kurumu Pearson çözümleri ile buluşturmak istediklerini söyleyen Pearson Eğitim Çözümleri Türkiye Genel Müdürü Özhan Toktaş, İngilizce dil eğitiminin ana odak noktaları olduğunu söylüyor. Toktaş, gündemlerindeki projeleri ve hedeflerini artı eğitim dergisine anlattı.
BEŞİKTAN MEZARA HERKES İÇİN EĞİTİM
Öncelikle Pearson’u daha yakından tanıyabilir miyiz?
Pearson daha çok markalarıyla biliniyor. İnsanlarla bir şekilde yollarımız kesişmiş oluyor. Hiç olmazsa Financial Times’la, Penguin kitaplarıyla, okullarda İngilizce öğrendiyseniz Longman’la, üniversitede mühendislik, iş idaresi ya da pazarlama eğitimi gördüyseniz Addison-Wesley, FT, Prentice Hall gibi markalarla kesişiyor. Dünyada toplam 6 milyar pound satış hacmi ve büyük markaları bünyesinde barındırmasıyla çok köklü bir marka Pearson. Şirketin 14 milyar satış hacminden yaklaşık 2 milyarın üzerinde de net kârı ve 50 ülkede ofisi var. Böylece yatırımlara ve büyümeye de devam edebiliyor. Şirket satın alıyor. Biz bu stratejiyi çok önemsiyoruz. Beşikten mezara, her kesimdeki insan için eğitimi amaçlıyoruz. Gelirimizin büyük çoğunluğu da eğitimden geliyor. Dijital bir dünyada yaşıyoruz. Herkes öğrenmeyi alışılagelmiş yolların haricinde web, I-Pad’ler tabletler üzerinden, hatta I-Phone üzerinden yapmayı çok arzu ediyor. Esnekliğimiz ile yeni teknolojilere ilk alışan kurumlardan biriyiz.
Hangi alanlarda hizmet veriyorsunuz? Ürün yelpazenizden söz eder misiniz?
Biz, Pearson olarak Öğretme ve Öğrenme, Öğretmen ve Liderlik Gelişimi, Müfredat Yeterlilik Gelişimi, Eğitim Teknolojileri, E-Öğrenme, İngilizce Dil Eğitimi, Ulusal ve Kurumsal Ölçme, Değerlendirme olmak üzere toplam 6 alanda faaliyet gösteriyoruz.
Okul öncesinden başlayarak yetişkinlere kadar, gerek basılı kaynakları, gerekse de dijital kaynakları kapsayan bölümümüz olan öğretme ve öğrenme de kapsama alanımızı oluşturuyor. Pearson’ın tümünün merkezi İngiltere’de olmakla birlikte Eğitim Bölümü’nün merkezi ABD’de bulunuyor. Materyaller ABD ve İngiltere’nin müfredatı uygun olduğu için, birçok eyalette yüzbinlerce okulda, milyonlarca öğrenciye ulaşıyoruz. Burada uygulanan tekniklerden bir kısmı online, bir kısmı kitap. Blended dediğimiz karışım öğrenim tekniklerinin öğrencinin başarısına çok ciddi olarak etki ettiğini deneyleyebiliyoruz, ölçebiliyoruz ve gösterebiliyoruz. Türkiye ile birikimlerimizi paylaşmak istiyoruz.
İngilizce Dil Eğitimi’ne de çok ciddi olarak odaklanmış durumdayız. Türkiye için de çok faydalı bir sistem olduğunu düşünüyoruz. Onun için ayrı olarak ele alıyoruz bu konuyu. Bizim iddiamız şu: Biz dünyaya İngilizce öğreteceğiz. İngilizce dil eğitiminde yine benzeri teknikler, karışım (blended), kişiye özel öğrenme teknikleri kesinlikle var. Biz öğrencilere CD değil, bir kullanıcı adı, bir de parola veriyoruz. Böylece öğrenmeyi sınıfın dışına taşırıyoruz. Öğrenmenin her yerde, her ortamda devam etmesini istiyoruz. Eğitimin sadece sınıfla sınırlı kalmasına sıcak bakmıyoruz.
İNGİLİZCE YETERLİLİK TESTİ ve ÖĞRETMEN EĞİTİMİNDE MEB İLE YAKIN TEMASTA
Diğer hizmet alanlarınız ve imza attığınız önemli projeler hakkında da bilgi verir misiniz?
Ulusal ve Kurumsal Ölçme ve Değerlendirme Konusu Pearson’ın hizmetleri arasında yer alıyor. İngiltere’de ehliyet sınavlarını biz yapıyoruz. Bilgisayar destekli ölçme ve değerlendirme yöntemi her yerde uygulanabilir bir yöntem. Bunun nasıl yapıldığını gayet iyi biliyoruz. Dünyadaki en büyük test ve ölçüm merkezlerine sahibiz. G-MAT’i dünyada yapan kurumuz. Şirketimizin teknolojik altyapısı, güvenli oluşu ve hızlı sonuç alma ve hızlı sonuç alma yeteneği İngiliz Hükümeti’nin bizi tercih nedenlerinden bazıları. Pearson Test of English gibi testlerimizle İngilizce dil yeterliliğini ölçüyoruz. Pearson Test of English’te European Framework dediğimiz bir sistem var. Bu seviyelendirme sistemi, Milli Eğitim Bakanlığı’nda öğrenciler için uygulanabilir.
Uzmanlık alanlarımızın bir diğeri de öğretmen ve liderlik gelişimine ait. Öğretmenlerin içerik aktarımı, öğretme becerileri konusunda eğitilmesi ve liderlik gelişimi son derece önemli. Bu konuda da danışmanlık hizmeti veriyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı ile konu hakkında de görüşmelerimiz devam ediyor. İngiltere’de ise Pearson bünyesine katılan Edexcel isimli bir şirketimiz var. Bu şirkette müfredat yeterlilik gelişimi konusunda satın alma yöntemiyle hizmet veriyoruz. Edexcel, İngiliz Hükümeti adına GCSE gibi sınavları yapıyor.
Faaliyetlerimiz tabi ki bunlardan ibaret değil. Diğer yandan D&R benzeri mağazalarında da yerlerimizi aldık. İngilizce müfredatı olan tüm üniversiteler bizim orijinal yüksek öğrenim kitaplarından faydalanıyor. Anadolu Liseleri’nde kitaplarımız yardımcı materyal olarak kullanılıyor. Özel okullar da alabiliyorlar. Ancak biz özel okullara pazar olarak bakmamayı tercih ediyoruz. İngilizce konuşan Türkiye’nin dünyada daha da yükseleceğine inanıyoruz.
Türkiye’de ön lisans diplomalarına denk gelen ‘Nation Diploma’ sınavlarını yapabiliyoruz. Edexcel bünyesinde B-Tech adlı sertifikalarımız var. Müfredatımızı geliştirirken İngiliz Hükümeti ile birlikte çalışıyor, mesleki eğitim konusunda müfredat geliştirebiliyoruz. Kurum denetimleri yapıyoruz. Türkiye’de de Mesleki Yeterlilik Kurumu gibi kurumlarla çalışmak için arzuluyuz.
OKULLAR VE ÜNİVERSİTELERE SANAL ÖĞRENME PLATFORMLARI OLUŞTURUYOR
E-öğrenme diye tabir ettiğimiz teknik, İngilizce öğretme ve öğrenme kaynaklarının içinde iliştirilmiş şekilde bulunuyor. E-Öğrenme ile içeriğin çoğu da dijital oluyor ve kapsam artıyor. Okullar ve üniversiteler için sanal öğrenme (virtual learning) platformları oluşturuyoruz. Şirketimiz Eğitim teknolojileri ve E-öğrenme konusunda da çalışmalarını sürdürüyor. Öğrenmeye, öğrencinin, öğretmenin, velinin de katkısı olması gerekiyor. Sanal Öğrenme Platformu’na kendi içeriklerimizi koyabiliyoruz. Bu platformlar çok rahat, kullanımı çok kolay. Açtığımız sanal sınıflarda ‘uzaktan öğrenme’yi de sağlıyoruz. Üniversite öncesi için ve üniversite için ayrı ayrı oluşturulan platformlarımızın yanı sıra video ortamında ders verebilme imkanı da sağlıyoruz.
Penguin ürünlerini Okul Öncesi olarak adlandırdığımız bir bölümümüzde değerlendiriyoruz. Türkçe’ye uygun olarak uyarladığımız şu an 50’den fazla ürünümüz var, sayımızı arttırmaya devam ediyoruz.
Diğer yandan yüksek öğrenim kitaplarında Açık arayla lider konumundayız. Ama yüksek öğrenim kitaplarında inanılmaz oranda korsan yayın söz konusu. Bu Türk eğitimine aslında zarar veriyor. Çünkü birincisi bu paraların nereye gittiğini kimse bilmiyor. Daha önemlisi, bilimsel yayınların çıkarılabilmesi çok kolay olmuyor. Biz, telif hakları olan kitaplar çıkarıyoruz. Mesela son derece popüler bir fizik kitabını Türkçeleştirdik. Bunu çok değerli profesör hocalarımızla birlikte yaptık. Türkiye’ye böyle eserler kazandırmaya devam edeceğiz. Ama öğretmenlerimizin, eğitim kurumlarımızın, öğrencilerimizin de buna katkıda bulunmaları gerekiyor
KURDUĞU VAKIFLA BURS VERİYOR, KİTAP BAĞIŞLIYOR
Dünya genelinde Pearson Foundation adında bir vakfa sahip olan Pearson, bu vakıfla sosyal sorumluluk anlamında gelişmekte olan ülkelerin eğitimine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Pearson Vakfı’nın Türkiye’de de önemli projelere imza atarak eğitime katkıda bulunmak istediğinin altını çizen Pearson Eğitim Çözümleri Türkiye Genel Müdürü Özhan Toktaş, “Birden fazla partinin katılıp başarılı olacağı projeleri bulmaya çalışıyoruz” diyor. Öğrencilere burs imkanları sağlamak için Türk Eğitim Derneği ile çeşitli çalışmalar yürüttüklerini aktaran Toktaş, Eğitim Gönülleri Vakfı ile de işbirliği yaptıklarını belirtiyor. Toktaş, kitap bağışlarını uzun süredir kesintisiz olarak sürdürdüklerini vurgularken, markalaşmış bir öğretmen eğitimleri programı olan Amazing Minds’ı da özellikle yönetici seviyesindeki İngilizce öğretmenlerine uyguladıklarını söylüyor.

Kaynak:Pearson Türkiye’de de büyümeye hazır! - datahaber.com.tr