Bulunan 1 den 2 - Toplam 2
Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
 • 2 gönderen aDNA

Gül: Eğitimde Başarılı Olamadık

Genel Güncel Olaylar Forumunda Gül: Eğitimde Başarılı Olamadık Konusunu İncelemektesiniz

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Türkiye’de üniversite çok ama üniversiteler, liseye benzer fakat lise üstü eğitim kurumu ...

 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  Gül: Eğitimde Başarılı Olamadık

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Türkiye’de üniversite çok ama üniversiteler, liseye benzer fakat lise üstü eğitim kurumu olmamalı, mutlaka niteliğe çok önem vermeliyiz” dedi.

  Cumhurbaşkanı Gül, Kayseri’de kendi adını taşıyan Abdullah Gül Üniversitesi’nin davetiyle yapılan “Üniversiteler Şehri Kayseri” başlıklı toplantıda eğitimle ilgili önemli mesajlar verdi. Toplantı sonrasında eğitim editörleriyle bir görüşme yapan Gül, bir gazetecinin “Eğitim sistemi yaz boz tahtası gibi” sözleri üzerine, “Eğitim bakanlığı çok sık değişiyor, sağlık, ekonomi ve ulaştırma bakanlıklar uzun süre değişmediği için başarılı olduk. Eğitime çok para da harcadık, kalıcı başarılı politikalar oluşturamadık” dedi. Gül, şunları söyledi:

  Bir ülkenin esas gücü onun beşeri sermayesinden geçiyor. Yani insan zenginliğinde geliyor. İkinci dünya harbinde yerle bir olan ülkeler beşeri sermayesi ile önemli ülkeler haline geldi. Türkiye’nin önünün çok açık olduğunu biliyoruz. Biz de çok gurur duyuyoruz. Bu hal yetmez. Orta gelirli bir ülke olarak kesinlikle kalamayız. Nüfusumuz da coğrafyamız da büyük. İlim; sanatta büyük hedeflerimiz olmalı. Bunun yolu da eğitimden geçiyor.

  EĞİTİMDE MAALESEF KÖKLÜ REFORMLAR YAPAMADIK

  Birçok alanda yaptığımız ciddi reformlar Türkiye’de genel anlamda eğitimde maalesef gerçekleştiremedik, birçok alanda köklü dönüşüm ve reformlar yaptık, eğitimde hala tam gerçekleştiremediğimiz kanaatindeyim. Bundan sonra yoğunlaşacağımız alan kesinlikle eğitim olmalı. Birey olarak hepimiz farkındayız eğitimin önemini. İkisi de anne baba sadece çocuklarını iyi bir üniversiteye sokmak için her türlü harcamayı ona yaparlar. O zaman devlet olarak da böyle olmalıyız.

  ÜNİVERSİTELER ÇITAYI YÜKSEK TUTMALI

  Taşra havasında olmamalıyız. Bazı şehirlerimiz var görüyorum, üniversiteleri içe kapalı, aile içi evlilik gibi. O zamanlar da sağlıklı nesiller olmaz. Dışarıdan içerden gelsin herkes gelsin kaynaşsın şehirde. Hatta üniversitelerle ilgili bütün konuşmalarda iki şeyin altını çizin. Türkiye’ye mutlaka yabancı öğrenci ve öğretim üyesi getirmek gerekiyor. YÖK’e de talimat verdim. Şu anda binlerce öğrenci var. Siyah, beyaz, Müslüman, hırıstiyan, Yahudi.

  ÜNİVERSİTELERDEKİ REKABET İYİDİR

  Övüneceğimiz bir şey eğitim bütün bütçeden en büyük payı alıyor. 2002 yılında ilk hükümeti kurmaya başladığımızda ilk kez eğitimi birinci payı verdik. Sonra savunma gelmeye başladı. Türkiye çok değişiyor, bu değişim giderek devam edecek. Bu kadar üniversite olunca serbest piyasa ekonomisinde, şirketler birbiriyle rekabet ederek motive olurlar, ileri giderlerse üniversiteler arasında mutlaka bir yarış olacaktır, bu tatlı yarış olacaktır, bu çıkar yarışması değil. Daha çok öğünmek, daha çok başarılı olduğunu göstermek için yarış olacak. Bu yarışın başladığını görüyorum.

  ÜNİVERSİTELERLE TÜBİTAK BARIŞTI

  Üniversiteler bir zamanlar TÜBİTAK’la yan yana gelemezdi. YÖK “TÜBİTAK’la konuşmayın” diye yazı gönderirdi. Bir garip haller vardı. Üniversiteler onun için büyük fonlardan hiç faydalanmadıkları dönemler oldu. Ancak kendine güvenen Bilkent, ODTÜ, Boğaziçi gibi üniversiteler YÖK’ü dinlemez, TÜBİTAK’la temasa geçer, diğerleri çekinirdi. Bugün tam tersi oldu.

  GÜÇLÜ OLMAK, HALKI MUTLU ETMEK DEMEK

  Güçlü büyük devlet olmak, halkı mutlu etmektir. Güçlü olmanın amacı halkı mutlu özgür önü açık böyle bir Türkiye olma yolunda hızlı adımlarla gelişirken üniversiteler de bu sürece girmiştir. Bundan büyük mutluluk duyuyorum. Bazen hocalar, “Biz nelerle uğraştık” diyorlar gerçekten. En son eğitim geliyordu. Üniversite sadece eğitim kurumu değildir, araştırma kurumu olduğu için lokomotif görevi üstlenecek.
  Üniversiteler bulundukları yerin seviyesine inmeyecek, orayı alıp kendi seviyelerine çıkaracaklar. Şehirle, bulundukları topumla bütünleşip iç içe olursa onları alıp yukarı çıkarlar.

  Kaynak: Hürriyet
  Niënor ve eserikli bunu beğendiler.

 2. #2
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Mesaj
  50
  Sanki çok şey yapılıyor eğitimin kaliteli hale gelmesi için !

Benzer Konular

 1. Akdeniz Üniversitesi, 'Yılın En Başarılı Üniversitesi' seçildi
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 19-03-2019, 17:10
 2. İstanbul'da Gidilebilecek En Başarılı ALES Kursu ?
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan siyasetbilimi
  Cevap: 77
  Son Mesaj: 19-01-2019, 12:50
 3. Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan prof.fenci
  Cevap: 12
  Son Mesaj: 24-12-2012, 19:19
 4. ALES'de Başarılı Olamıyorum
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan şafakelem
  Cevap: 18
  Son Mesaj: 04-11-2012, 00:44
 5. İşte Türkiye'nin En Başarılı 10 Genci
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan nehir
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 23-10-2010, 14:23

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git