Bulunan 1 den 9 - Toplam 9
Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni
 • 1 gönderen sidneh
 • 1 gönderen sidneh
 • 1 gönderen sidneh

Türk Eğitim-Sen'den MEB'e Ayrılan Kadro Sayısına İtiraz

Genel Güncel Olaylar Forumunda Türk Eğitim-Sen'den MEB'e Ayrılan Kadro Sayısına İtiraz Konusunu İncelemektesiniz

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Milli Eğitim Bakanlığı'na ayrılan kadro sayısının ...

 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  Türk Eğitim-Sen'den MEB'e Ayrılan Kadro Sayısına İtiraz

  Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Milli Eğitim Bakanlığı'na ayrılan kadro sayısının 37 bin 706 olarak açıkladığını belirterek, "Öğretmenler sadaka değil, bu ülkenin öğretmen ihtiyacını giderecek kadar atama yapılmasını istemektedir" dedi.

  Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, öğretmen atamalarına ilişkin basın açıklaması yaptı. Koncuk, Milli Eğitim Bakanlığı'na ayrılan kadro sayısının 37 bin 706 olarak açıkladığını hatırlatarak, "Bu demektir ki; Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl yine öğretmen ihtiyacını karşılayamayacak, atama bekleyen öğretmenler yine hayal kırıklığı yaşayacaktır. Öğretmen atamaları ile ilgili Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı henüz bir açıklama yapmamıştır. Ancak kadro sayısına baktığımızda Bakan Avcı'nın eğitim camiasına nasıl bir açıklama yapacağını merak ediyoruz. Bakan Avcı, "Kusura bakmayın öğretmen atamaları konusunda ne Başbakanı ne de Maliye Bakanını ikna edemedim. Buna da şükür" mü diyecektir? Ya da atama bekleyen öğretmenlere tıpkı Eski Bakan Ömer Dinçer gibi başka işleri mi adres gösterecektir?" diye konuştu.

  Türkiye'de atama bekleyen 350 bin öğretmen olduğunu dile getiren Koncuk, her yıl eğitim fakültelerinden 40-50 bin öğretmenin mezun olduğunu belirterek, "Bu yıl Haziran ayında mezun olacak öğretmenler ile birlikte atama bekleyen öğretmen sayısı 400 bin'i bulacaktır" dedi.

  * 70 bin kadronun dağılımı yayımlandı
  Türkiye'nin öğretmen ihtiyacının da çok fazla olduğuna dikkati çeken Koncuk, "Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen ihtiyacını 128 bin olarak açıklamıştır. Bakanlık okulların öğretmen ihtiyacını ücretli öğretmenler eliyle gidermeye çalışmaktadır. Ülkemizde okullarda görev yapan ücretli öğretmen sayısı 60 bin civarındadır. İki yıllık meslek yüksek okulu mezunları, açıköğretim mezunları bile ücretli öğretmenlik yapabilmektedir. Eğitimin kalitesini, verimini düşüren, iş güvencesinden yoksun, girdiği ders başına ücret alan ücretli öğretmenler ile Türkiye'nin nasıl bir geleceği olabilir? Öğrencilerimiz nasıl dünya ölçeğinde bir eğitim alabilir? Türkiye nasıl gelişmiş ülkeler ile yarışabilir, bilimde, sanatta, sporda öncü ülkeler arasında yer alabilir? Üstelik 4+4+4 sisteminin doğurduğu öğretmen ihtiyacını bile giderilememişken, bu kadar düşük sayıda atama neyin nesidir? Çok sayıda branşta ihtiyaç olduğu düşünüldüğünde, hangi branştan kaç öğretmenin atanacağı nasıl belirlenecektir?" diye konuştu.

  "MEB'E AYRILAN 37 BİN 706 KADRO YETMEYECEKTİR"

  Koncuk, "Türk Eğitim-Sen olarak Ağustos ayında 100 bin öğretmen ataması yapılmalıdır diye bas bas bağırırken, MEB'e ayrılan 37 bin 706 kadro okulların dişinin kovuğuna yetmeyecektir. Eğitim sistemini değiştiriyorsanız, sistemin doğurduğu öğretmen ihtiyacını da karşılamak zorundasınız. Hem yılda bir kez öğretmen ataması yapacaksınız, hem de kadro sayısını bu kadar düşük tutacaksınız. Bu mudur ülke yönetmek? Bu mudur eğitim-öğretime önem vermek? Bu mudur Türkiye'nin dünyada yarışabilmesi için gerekli koşulları sağlamak?" ifadesini kullandı.

  Öğretmenlerin 2013 Şubat'ta atama yapılması için çok mücadele verdiğini söyleyen Koncuk, Başbakan ve Milli Eğitim Bakanı'nın taleplere kulak tıkadığını savunarak, "Bu kez öğretmenler Ağustos ayında yapılacak tek atamaya yoğunlaştı. Ancak Nabi Avcı umutları boşa çıkardı. Sayın Avcı'nın öğretmen atamaları konusunda yorum yapmaması da manidardır. Öğretmen atamalarına ilişkin açıklamaları diğer Bakanlar yapmaktadır. Bu durum anlaşılır gibi değildir" şeklinde konuştu.

  "Ülkeyi yönetenler bu açıklamalarımız karşısında sakın ola ki bütçe masalı anlatmaya kalkmasın" diyen Koncuk, "Başbakan, Türkiye'nin IMF'ye kalan 412 milyon dolarlık borcunun IMF'nin çeşitli hesaplarına aktarılarak sıfırlandığını söylemedi mi? Başbakan Türkiye'nin dünyanın 17. büyük ekonomisi olduğunu açıklamadı mı? Başbakan hazinenin dolup taştığını övünerek anlatmadı mı? Madem öyle hodri meydan. Türkiye'nin zenginliğinden bu ülkenin gençlerinin de yararlanmasını sağlayın. Ağustos ayında 100 bin öğretmen ataması yapın. Aksi takdirde sizin kamuoyunu aldattığınızı her fırsatta dile getiririz" diye konuştu.

  Milli Eğitim Bakanlığı'nın şansız bir Bakanlık olduğunu iddia eden Koncuk, "Son 11 yıldır eğitimin sorunlarına hakim olan, eğitimin ihtiyaçlarını bilen, eğitimcinin dilinden konuşan cengaver bir Bakan gelmedi. Buna Bakan Avcı da dahil. Nabi Avcı ne yazık ki pasif, sorunları kulak arkası eden, adeta gölgesinden korkan bir Bakan görünümündedir. Bu da eğitimciler camiasında büyük bir rahatsızlık ve güvensizlik yaratmaktadır" dedi.

  "ÖĞRETMENLER TALEPLERİNİ BAŞBAKANLIĞA VE BAKANLIĞA İLETMELİ"

  Milli Eğitim Bakanı Avcı'ya tavsiyede bulunmak istediğini dile getiren Koncuk, "Bakana tavsiyemiz; daha fazla zaman kaybetmeden dikkatini biraz eğitime vermesidir. Bu ülkenin öğretmenleri, eğitim çalışanları Bakan'dan önemli, akılcı, yerinde icraatlar beklemektedir. Bakan buna öğretmen atamalarından başlamalıdır. Bakan Avcı MEB'e ayrılan sadaka gibi kadroyu kabul etmemeli, Ağustos ayında 100 bin öğretmen ataması yapılması için ikna turlarına çıkmalıdır. Memleket evlatlarını ve ülkenin geleceğini düşünen bir Milli Eğitim Bakanı, gerekirse koltuğunu gözden çıkarır ama yine de elinden gelen her şeyi yapar. Ayrıca okullarımız tek atama cenderesinden kurtarılmalı, öğretmen atamaları eskiden olduğu gibi yılda iki kere yapılmalıdır" şeklinde ifade etti.

  Atama bekleyen öğretmenlerin de Ağustos ayında atama yapılması konusundaki taleplerini Başbakanlığa, Milli Eğitim Bakanlığı'na ve Maliye Bakanlığı'na telefon, faks, mektup yoluyla iletmeleri gerektiğini belirten Koncuk, "Hükümet'te seçim sürecine gireceğimizi göz önüne alarak, atama bekleyen öğretmenlerin taleplerine kulak vermelidir. Türk Eğitim-Sen olarak 100 bin'den daha az bir öğretmen atamasını kabul etmiyoruz ve bunun tüm sorumluluğunun hükümette olduğunu ilan ediyoruz. Bu ülkeyi yönetenler bilmelidir ki: öğretmenler sadaka değil, bu ülkenin öğretmen ihtiyacını giderecek kadar atama yapılmasını istemektedir" değerlendirmesinde bulundu.

  Kaynak: İHA

 2. #2
  Niënor
  Misafir
  Evet yetmeyecek ama birden alım gerçekleştirme imkanı olsa neden yapmasınlar ki bunu?
  Şunu da unutmamak gerek sürekli mezun veriyor eğitim fakülteleri ile çakma eğitim fakülteleri.Siz bir anda alırsanız ertesi yıl mezun olacaklar ne yapsın? Zamanla dolacak zaten kadrolar, sonrasında emekli, istifa vs. sayısınca alımlar olur. Eğer 128 binse açık, iki yıl sonra açık da kalmaz gözle görülür.
  Velhasıl şimdi üniversiteye hazırlanıyor olsam, öğretmenliği seçmezdim eğer MEBde öğretmen olarak çalışmak istiyorsam.

  - - - Güncellendi - - -

  Sonra yılda 2 atama fikri de seçime yönelik fikirler. Atıyorsa bir anda atasın, bekletmesin.
  Kadrolar dolduğunda, doğudan batıya eş göçü (kimisi için kurtuluşu) ne duruma gelir merak içindeyim.

 3. #3
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Neden yapmasınlar, daha fazla ücretli öğretmen çalıştırabilmek için, KPSS'ye giren sayısını daha da arttırıp daha fazla kişiden 120 liraları toplayabilmek için. Arada kalan öğrenci kimin umrunda? İngilizce dersine matematik öğretmeni girmiş, tarih dersini coğrafya öğretmeni anlatıyor, kim umursuyor ki bunu? Ayrıca emekli demişsin de Nienor, bana yaşında emekli olan bir tane öğretmen gösterebilir misin?
  alpertunga84 bunu beğendi.

 4. #4
  Niënor
  Misafir
  Sidneh bu duruma en çok üzülen benim, o yoldan geçmiş biri olarak. Sınıfçıları matematikçi,ingilizceci yaptılar. Yes no dışında bir şey bilmeyen insan kurs alacakmış, sonra heyheylerim geliyor yine, kursla olacaktıysa ne diye okuduk! Ama bir anda atama da olursa ardından gelenlere yazık. Emeklilik olayına gelince, malesef emekli maaşı ile çocukları okutmak, ev geçindirmek zor olduğundan, son haddine kadar çalışıyor insanlar. Yurt dışındaki ülkelerde de emeklilik yaşı yüksek ama. emekli olan insan sayısı arttıkça senin baktığın insan sayısı da artıyor çünkü.
  Bizdeki sorun plansız bir sistemin plansız gidiyor oluşu. Her şeyin temeli MEB, üniye gelen insan oradan geçiyor ama malesef bazı öğretmenlerimiz bunun farkında değil, durum değiştirmek yerine böyle gelmiş böyle giderciler. İnsanlarımız da pek değer vermiyor. Yani iş atama ile bitmiyor. İncelesinler şu özel okulları, o sistemi getirsinler. Artık sistem filan incelemesinler.

 5. #5
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Arkadan gelenlere yazıksa eğitim fakültesi kapasitesini ona göre yapacaklar o zaman. Her üniversiteye eğitim fakültesi açıp her birine 100er kişilik kontenjan verilirse olacağı bu. Bunun ceremesini okulda eğitim bekleyen öğrenciler de atama bekleyen öğretmenler de çekmek zorunda değil. Aynı Osmanlı Devleti'nin son zamanlarda yaptığı ıslahatlar gibi problemin temeline inmeye çalışan değil, günü kurtarmaya çalışan değişiklikler yapıyorlar, bu da sistemin iyice çökmesine neden oluyor. Bu gidişe de kimsenin dur demeye niyeti yok ne yazık ki.
  alpertunga84 bunu beğendi.

 6. #6
  Niënor
  Misafir
  Eğitim fakültesi 2.öğretim bir iki bölüm dışında kapandı ama edebiyat fakültelerinin 2. öğretimi dahil formasyon verilmesine devam ediliyor. Bu ne perhiz bu ne turşu, malum akademisyenlere de para gerek, formasyonda iyi para var. Ticaret bu (!)
  Çetinsaya da herkes öğretmen olabilecek fikrindeydi en son.
  Geçici bile değil bu çözümleri çözüm yok ki meydanda. Eğitimi düşünen büyükler yok ne yazık ki. Büyük vebal alıyorlar.

 7. #7
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Formasyon zaten o kadar berbat bir şey ki. Benim ailem 2 kuşak öğretmen, dedem Köy Enstitüsü'nden, babam Öğretmen Okulu'ndan, amcam ise Eğitim Enstitüsü'nden. Kendim de Anadolu Öğretmen Lisesi mezunuyum, öğretmen yetiştirmenin nereden nereye geldiğini çok iyi bildiğimden formasyon deyince bütün cinlerim tepeme fırlıyor.

  Bir çözüm geleceğine dair inancım bitmek üzere zaten.
  Niënor bunu beğendi.

 8. #8
  Niënor
  Misafir
  Çözüm geldi onlara göre. Sadece akademisyen yetiştirmekle olmayacak bu iş, yazık oldu öğrencilerimize.

 9. #9
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  1.750
  Öğretmen yetiştirme alanında birçok sorunumuz mevcut. Bazı yetersiz eğitim fakültelerindeki öğrenci sayısı gereğinden fazla ne yazık ki. Ama esas önemli olan sorun eğitim fakültelerindeki akademisyenlerde. Öğretmenlik tecrübesi olmayan akademisyenler öğretim ve uygulama derslerine giriyor ki, bu durum öğretmen adayını olumsuz etkiliyor. Öğretmen adayı öğretmenliği atadıktan sonraki 1-2 sene içinde öğreniyor. Kuram-uygulama bileşimi kuvvetli akademisyenlere ihtiyaç var eğitim fakültelerinde.

Benzer Konular

 1. Okutmanlık - Yazılı Sınav Sonucuna İtiraz
  Okutman forum içinde, yazan ljurgalf
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 27-08-2016, 11:06
 2. Hatalı Yapılan Atama ve İtiraz
  Uzman forum içinde, yazan redrua
  Cevap: 28
  Son Mesaj: 13-04-2015, 09:49
 3. YÖK Kanun Tasarısı'na İtiraz Edildi
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 11
  Son Mesaj: 14-02-2013, 11:38
 4. İtiraz Nasıl ve Nereye Edebilirim ?
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan fbbadboy
  Cevap: 12
  Son Mesaj: 11-01-2012, 16:25
 5. 2010 Yılı Üniversiteler Yayın Sayısına Göre Sıralama
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 28-08-2011, 20:13

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git