Sonuçları Görüntülenen Anket: Sizce Uzmanlar Endişelerinde Haklı Mı?

Oy
10. Sizin bu ankete oy verme yetkiniz yok
 • Evet, kesinlikle endişelerinde haklılar.

  10 100,00%
 • Hayır, sadece ÖSYM yıpratılmak isteniyor.

  0 0%
Çok Seçmeli Anket
Bulunan 1 den 10 - Toplam 10
Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
 • 1 gönderen sidneh
 • 1 gönderen sidneh

Uzmanlar: Hatalı Sorular Nasıl Tespit Edilecek?

Genel Güncel Olaylar Forumunda Uzmanlar: Hatalı Sorular Nasıl Tespit Edilecek? Konusunu İncelemektesiniz

ÖSYM, sınavlarda sorduğu soruları bilgi edinme kapsamı dışına çıkarıyor. Meclise sevk edilen tasarıdaki maddeler incelenmeye ...

 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  Uzmanlar: Hatalı Sorular Nasıl Tespit Edilecek?

  ÖSYM, sınavlarda sorduğu soruları bilgi edinme kapsamı dışına çıkarıyor.

  Meclise sevk edilen tasarıdaki maddeler incelenmeye devam ediyor. Tasarıya göre, ÖSYM'nin yaptığı sınavlarda sorulan sorular bilgi edinme hakkı kapsamı dışına çıkarılmaktadır.

  Bu durum, ÖSYM'nin yasal düzenleme sonrasında soru ve cevapları yayınlamaması için başlangıç olarak görülmektedir.

  İLGİLİ MADDE ŞU ŞEKİLDEDİR:

  9/10/2003 tarihli ve 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanununun 2 nci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

  “Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından uygulanan sınavlara ait soru ve cevaplar bu Kanun kapsamı dışındadır.”


  ÖSYM’nin isteğiyle TBMM’ye sunulan taslak kabul edilecek olursa, merkezin düzenlediği sorular hiçbir şekilde yayınlanmayacak. Adaylar sadece cevap kağıtlarını görebilecekler. Sorular sonraki yıllarda tekrar kullanılacak. ÖSYM yetkilileri yurtdışında da durumun böyle olduğunu savunarak, “Amaç soru havuzu oluşturmak ve elektronik sınav hazırlığı” dedi. Uzmanlar ise, hatalı soruların tespit edilemeyeceğini, ÖSYM’nin bu şekilde kamu denetiminden kendini kurtarmış olacağını savundu.

  ÖSYM’nin isteğiyle, 9/10/2003 tarihli ve 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’nun 2. Maddesine eklenen, “Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından uygulanan sınavlara ait soru ve cevaplar bu Kanun kapsamı dışındadır” şeklindeki fıkra tartışma yarattı. Taslak kabul edilirse adaylar ÖSYM tarafından uygulanan sınavda çıkan soruları göremeyecek. Ama cevap kağıtlarının kendilerine ait olduğunu tespit etmek için görebilecekler.

  Soruları kimse görmeyecek

  ÖSYM Sınav Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Yasin Bulduklu’nun Hürriyet’e verdiği bilgiye göre, taslak kabul edilirse merkezin uyguladığı sınavların soruları ne dijital ne de basılı yayınlarda yer almayacak. Bunun nedenini ise elektronik sınav hazırlığına bağlayan Bulduklu şu bilgileri verdi:
  “Taslak kabul edilirse adaylar cevap anahtarını görebilecek ama soruları göremeyecekler. Ayrıca soruları gazetelerde veya internette yayınlamayacağız. Bunun nedeni soru havuzu oluşturma çalışmaları ve elektronik sınav hazırlığı. Aynı sorular da daha sonraki yıllarda tekrar sorulabilecek. Yurtdışında sınav yapan kurum ve kuruluşlar soruyu soruyorlar, o sorunun paylaşımı her şeyi test merkezine ait. Bu soruları yayınlamıyorlar. Sonraki sınavlarda da bunu kullanabiliyorlar, dolayısıyla onlar elektronik sınavı çok rahat yapabiliyorlar. Bizim elektronik sınav için önümüzdeki en büyük engel soru havuzu oluşturamıyor olmamız.”

  Adaylar başvurduğu için iptal edilmiyor

  Bulduklu soruların hatalı olması durumunda nasıl tespit edileceğine ise, “Soruların hatalı olması durumunda üzerinde gerekli incelemeler yapılmadan yayınlamıyoruz. Adaylar başvurmadan biz hatalı soruları tespit ediyoruz. Adaylar başvurmadı diye hatalı sorular iptal edilmiyor, bir incelemeden geçiriliyor ona göre gerekli işlemler yapılıyor” cevabını verdi.

  Kesinleşmiş bir şey değil

  Yasin Bulduklu son olarak, “Bu bir yasa taslağı, torba yasanın içinde bir taslak. Kesinleşmiş bir şey olmamakla birlikte yasalaşırsa böyle bir şeyin olmasını bekliyoruz” diye konuştu.

  Soruları görmeden nasıl itiraz edilecek?

  Uzmanlar ise taslağa itiraz etti. ÖSYM’nin güvenirliğini kaybettiğini belirden Fen Bilimleri Dershanesi Rehberlik Koordinatörü Cihan Yeşilyurt,
  “Öğrenciler açısından kötü bir durum bu. Çünkü herkes bu soruları görmek ister. ÖSYM zaten iki sene önceki şifre olayından sonra güvenirliğini kaybetti. Bu da üstüne tuz biber ekti. Soru hataları tespit edilemeyecek. Bir matematik sorusu iptal edildi bu sene YGS’de mesela... Soruları görmeden nasıl itirazlar yapılacak? Sıkıntılı bir süreç, inşallah kabul edilmez.

  ÖSYM, kamu denetiminden kendini kurtarmış olacak

  Kültür Dershaneleri Rehberlik Genel Koordinatörü Salim Ünsal ise, soruların yayınlanmayacak olmasının sınavın şeffaflığının kaybolacağı anlamına geldiğini söyledi. Ünsal, şu değerlendirmede bulundu:
  “Soruların gazete ve televizyonda yayınlanmayacak olmasının, her yıl tartışmaya açık ve yanlış olan soruların bundan sonra görülemeyeceği ve sınavın şeffaflığının kaybolacağını düşünüyorum. Adaylar açısından görülmeyen soruya dair bir değerlendirme yapmak çok güç olacaktır. Sınav bitiminde adayın ne kadar yaptığını ve hangi ölçüde başarılı olduğunu bu yayınlanan soruları inceleyerek görebiliyordu. Ve sonuç belgesi açıklandığında önceden yaptığı değerlendirmeye aykırı bir durum çıkarsa o zaman itiraz ediyordu. İtiraz etmek adayın en doğal hakkı. Bunu hukuki bir prosedüre bağlamak, adayları daha zora sokacaktır. Adayın eline verilen kitapçığın internette yayınlanmaması çok büyük bir problem değil. Ancak, uygulanan sınavın tüm sorularının kamuoyu ile paylaşılması şeffaflığın gereğidir. Sorular yayınlanmadığı takdirde, ÖSYM böyle bir kamu denetiminden de kendini kurtarmış olacaktır.”

  Kaynak: Hürriyet
  Son düzenleyen Nazmi, 17-05-2013 saat 12:49.

 2. #2
  Niënor
  Misafir
  Tekrar tekrar sorulacaksa iyi aslında ama ben de bir konuda sormuştum, mesela TOEFL, IELTS ya da GRE sınav soruları veriliyor mu sınavdan sonra? TOEFLda yoktu mesela.

 3. #3
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Ben de cevaplamıştım Nienor, verilmiyor diye, gözünden kaçtı sanırım.

 4. #4
  Niënor
  Misafir
  Gördüm Sidneh
  GRE den haberin var mı peki?

 5. #5
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  O da verilmiyor bildiğim kadarıyla.
  Niënor bunu beğendi.

 6. #6
  Niënor
  Misafir
  Ama sorun şu ki sanki bizde soru sistemi halâ tam oturmadı. Yani yayınlanmazsa, hatalı sorular nasıl ayıklanacak?
  Gerçi 2011 kpssde Türkçe sorusu anlatım bozukluğu çift cevaplıydı, kesindi. Bir seçenekte belirtili isim tamlaması ya da dolaylı tümleç eksikti öyle bir şeydi ama cevap o seçenek değil başka seçenekti.
  Peki ne oldu, iptal edilmedi.
  Yani demem o ki kendilerine göre iptal ediyorlar ya da etmiyorlar.

 7. #7
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  KPSS zaten baştan sona skandal, 2010, 2011, 2012'de alınan puanlara da yapılan yerleştirmelere de zerre kadar güvenmiyorum ben.

  Elektronik sınavsa bizim ülkemizde imkansız olan bir şey, yalapşap bir sistem çıkarıp girmek zorundasınız diyecekler. Dua edelim de eşdeğer sınavlar iptal edilmesin. Yoksa bu ülkede okumanın da devlette işe girmenin de imkanı kalmayacak.

 8. #8
  Niënor
  Misafir
  Haklısın. ben 2011 Kpssye girdiğimde tarih sorularında da hata vardı mesela. Yani öyle gidiyor ya yazık. Elektronik sınav için hazır değiliz evet. Ki aslında elektronik de istenmemeli diye düşünüyorum. Kimi insan hassas pc ekranına. 2 saat bakıp gözü ağrıyan var mı. Daha çokinsan eliyor. Altını çizemiyorsun vs. kağıt kalem sistemi daha iyi.

 9. #9
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Aynen öyle, TOEFL'da bütün bölümlerden 15-20 arası alıp da readingten 7 almamın tek sebebi okuma parçalarını bilgisayardan okuyor olmam.
  Niënor bunu beğendi.

 10. #10
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  05-2013
  Nerden
  uzay :)
  Mesaj
  140
  öyle bişey olduğu taktirde son yaptıkları yds ilkbahardaki readingleri ve paragraf sorularını izinsiz aldıkları bilim dergilerine mail atmayı düşünüyorum, sonunda sorunun altında nerden aldıkları belirtmediklerine göre

Benzer Konular

 1. Cevap: 8
  Son Mesaj: 24-01-2017, 21:41
 2. Cevap: 22
  Son Mesaj: 02-02-2013, 13:05
 3. Ales 11 Kasım Sınavı Sözel 1 Hatalı Olabilecek Sorular
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı forum içinde, yazan masha
  Cevap: 10
  Son Mesaj: 23-11-2012, 23:12
 4. Ek Yerleştirme Başvurularında Dikkat Edilecek Önemli Noktalar!
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 65
  Son Mesaj: 23-12-2011, 20:25
 5. Güvenlik Önlemleri ALES' te Test Edilecek
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan Fırat
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 19-10-2010, 00:35

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git