Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) öğrencileri, minibüs ücretlerine yapılan zammı kiraladıkları iki eşekle protesto etti.

Van'a yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan YYÜ yerleşkesine öğrenci taşıyan minibüslerin ücretlerinin iki ay içinde art arda yapılan zamlarla 1 liradan 1,5 liraya çıktığını öne süren öğrenciler, farklı bir eylem ile tepkilerini ortaya koydu. Melikşah Öğrenci Yurtları önünde toplanan yaklaşık 500 öğrenci, "Yük değil insanız, bu düzeni bozarız", "Baba bana para ver kampüse gideyim" sloganlar atarak yaklaşık bir kilometre uzaklıkta bulunan güvenlik noktasına kadar yürüdü. Öğrenciler burada bir çiftçiden 250 lira ödeyerek kiraladıkları iki eşeğin üzerine de "Kampüs içi ücretsiz", "Siz bizim neler çektiğimizi nerden bileceksiniz" dövizleri astı.
Güvenlik noktasında 5 dakikalık oturma eylemi yapan öğrencilerin eşekli protestosu çevreden de ilgi gördü. Öğrenciler adına basın açıklamasını okuyan Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü 4'üncü sınıf öğrencisi Nurullah Tuna şunları söyledi:

"Minibüs ücretleri yıl boyunca sürekli artırılıyor. Öğrenci konseyi olarak öğrencilerin 'yolunacak kaz' olarak görülmesini kınıyoruz. Ücretlerin bir an önce aşağı çekilmesini, kampüs içi ulaşımın ücretsiz olmasını, minibüs ve halk otobüslerine kamera takılmasını istiyoruz."

Kaynak: Hürriyet