10-11 Temmuz 2010'da gerçekleştirilen KPSS sorularının çalındığı ve kopya çekildiğine ilişkin iddiaları soruşturan savcı, ÖSYM'de görevli 70 kişiyi daha ifadeye çağırdı.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nce (ÖSYM) 10-11 Temmuz 2010'da gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın (KPSS) sorularının çalındığı ve kopya çekildiğine ilişkin iddialar üzerine başlatılan soruşturma kapsamında, ÖSYM'de görevli 70 kişi daha ifadeye çağrıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Şadan Sakınan'ın yürüttüğü soruşturmada, ÖSYM'de görevli 70 kişi, Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nce ifadeye çağrıldı.

Bu kişilerin, ÖSYM'nin yaptığı ihalelere ilişkin bilgilerine başvurulacağı bildirildi.

İfadesi alınanlara savcı Sakınan'ın talebiyle kurulan ve Temmuz 2010'daki KPSS sorularının hazırlanma, matbaaya gönderilme ve basılma süreçlerini inceleyen bilirkişi heyetinin raporu doğrultusunda hazırlanan soruların yöneltileceği belirtildi.

Soruşturma kapsamında eski ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan'ın da bilgisine başvurulacağı kaydedildi.

Bilirkişi heyetinin raporunda, ÖSYM'nin yaptığı sınavlara ilişkin ihalelerde rekabeti önleyici bazı şartların istendiği, ÖSYM'nin yaptığı sınavlarda 157 milyon liralık haksız kazanç sağlandığı öne sürüldü.

Raporda bazı ÖSYM çalışanlarının mal varlıklarında gelirlerinin üstünde artış olduğu iddia edildi.

Soruşturma kapsamında daha önce çoğu hala ÖSYM'de çalışan 130 kişinin ifadesi alınmıştı.

Kaynak: A.A