Bulunan 1 den 2 - Toplam 2
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
 • 1 gönderen financier

Üniversitelerarası Kurul, YDS'yi Mercek Altına Aldı

Genel Güncel Olaylar Forumunda Üniversitelerarası Kurul, YDS'yi Mercek Altına Aldı Konusunu İncelemektesiniz

Üniversitelerarası Kurul, (ÜAK) Yabancı Dil Sınavı'na ( YDS ) yönelik yapılan eleştirilerin yoğunlaşması üzerine bir ...

 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  Üniversitelerarası Kurul, YDS'yi Mercek Altına Aldı

  Üniversitelerarası Kurul, (ÜAK) Yabancı Dil Sınavı'na (YDS) yönelik yapılan eleştirilerin yoğunlaşması üzerine bir alt komisyon kurdu.

  Üniversite rektörlerinden ve üniversiteleri temsilen katılan bir üyeden oluşan ÜAK, son toplantısında yabancı dil konusunu gündemine aldı. Geçen yıl Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (KPDS) ile Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı (ÜDS) birleştirilerek YDS çatısı altında toplanmış ve ilk uygulama Nisan 2013 tarihinde yapılmıştı. Sınava katılan adaylar tarafından, YDS sınavında sınav süresinin kısaltılması, paragraf sorularının uzunluğu, sorulardaki çeldiricilerin çokluğu gibi pek çok konuya eleştiri gelmişti. Bu tartışmanın temel kaynak noktası ise, örnek olarak İngilizce' den sınava giren aday sayısı yaklaşık 290 bin iken, adaylardan yüzde 75 'i 0-49 aralığında not alarak başarısız olma gibi durumlar gösteriliyor. Bu konularla ilgili medyada çıkan tartışmalarda, adaylardaki ortak kanaatin, "mevcut yabancı dil sınavının akademik dil bilgisi seviyesini ölçmeden çok uzak olduğu ve zaman içerisinde amacından uzaklaşıldığı" konusunda hem fikir olunduğu da söylentiler arasında yer alıyor.

  SORULAR UZUN, SÜRE KISA

  Son dönemlerde yapılan sınavların genel ortalamaları, soruların zorluk dereceleri, süre kısıtlılığının etkisi, adaylardan gelen itirazlar başta olmak ve pek çok konuyu araştırmak üzere çalışma grubu oluşturuldu. ÜAK Başkanı ve Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu'nun önerisi ile oluşturulan grupta, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu gibi isimler yer alıyor.

  ÜAK'ın 214. toplantısı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya'nın da katıldığı toplantıda, üniversitelerimizdeki pek çok akademik konu ele alındı. İçerisinde pek çok akademisyeni de yakından ilgilendiren, üniversitelerde lisansüstü eğitim yapmada ve akademik pozisyonlara atanmada önemli bir yere sahip olan Yabancı Dil Sınavı (YDS) konusuna da değinildi.

  Kaynak: Cihan

 2. #2
  financier
  Misafir
  UAK Mercek altına aldı ama ÖYP'li olup 65 ya da 50 almak için son şansı olan veya önümüzde ki dönem ÖYP ya da cari alımlar için bu sınavı bekleyen birçok adayın mağduriyetleri de MERCEK altına alınacak mı maalesef cevap hayır olacak yani geçmiş olsun denilecek. İnşallah bu süreç , önümüzdeki dönem sınavlarının daha adil-süre ,zorluk derecesi- olması için gerçekçi adımlar atılmasına vesile olur.
  bb35 bunu beğendi.

Benzer Konular

 1. TÜBİTAK Lisans Öğrencilerini de Bursiyer Kapsamına Aldı
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 26-03-2013, 10:12
 2. Yeni YÖK taslağı 1 milyon tık aldı
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan emre_5553
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 17-01-2013, 19:29
 3. Şu yayından çalıştı, kursa gitmeden 50-55 aldı söylentileri doğru mu ?
  ÜDS - Üniversiteler Arası Kurul Yabancı Dil Sınavı forum içinde, yazan sasabey
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 18-12-2012, 22:42
 4. Bakan Yılmaz: Silah altına alınan er ve erbaşlar sigortalanacak
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 29-06-2012, 12:39
 5. 2010 Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavına -ÜDS'ye Gireceklerin Dikkatine
  ÜDS - Üniversiteler Arası Kurul Yabancı Dil Sınavı forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 06-10-2010, 19:01

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git