Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 15

Gazi'de OLDU: Bilimsel Araştırma Mesaiye Kaldı!

Genel Güncel Olaylar Forumunda Gazi'de OLDU: Bilimsel Araştırma Mesaiye Kaldı! Konusunu İncelemektesiniz

Akademisyenler, rektörlükten izin almadan her türlü bilimsel toplantı, inceleme, araştırma ve uygulama amaçlı çalışmaya katılamıyor.Katılan ...

 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  Gazi'de OLDU: Bilimsel Araştırma Mesaiye Kaldı!

  Akademisyenler, rektörlükten izin almadan her türlü bilimsel toplantı, inceleme, araştırma ve uygulama amaçlı çalışmaya katılamıyor.Katılan hakkında hukuki işlem yapılacak.Yüksek lisans-doktora yapanlar araştırmalarını haftada 1 tam veya 2 yarım gün olmak üzere yılda toplam 10 günü geçmeyecek şekilde mazeret izni alarak veya yıllık izinlerinde yapacak.

  Profesörler, "Başka üniversitelerde böyle bir uygulama ne duyduk, nede gördük.Sabah 8, akşam 5 mesai uygulaması aslında, 'İstersen bilimsel araştırma yapmadan boş boş otur, ama telefon çaldığında cevap ver, yoklamada bulun' mantığıdır" diye tepki gösteriyor.

  Üniversite yönetimi ise, "Bizim çok sayıda idari personelimiz master yada doktora yapıyor.Kamu görevlileri master-doktora yapıyor diye özel izinli sayamayız.Her personel kanunda öngörüldüğü gibi 8-5 mesaiye gelecek.Mesaiye gelmeyenler disiplin cezası aldılar.Göreve geldiğimizde, 7 yıl hiç göreve gelmeyen personelimiz olduğunu saptadık"dedi.

  Atatürk'ün 1926'da, 'Türkiye Cumhuriyeti'nin aydınlanma yolunda gençlerin bilim ışığı olsun' diyerek kurduğu Gazi Üniversitesi'nde akademisyenler bilimsel araştırma yapmalarının önününün kapatıldığını ileri sürüyor.75 bin gencin okuduğu, 4 bini akademik ve 6 bini idari olmak üzere 10 bin personelin görev yaptığı üniversite de, Rektörlükten izin alınmadan mesai saatleri içerisinde bilimsel araştırma için bile kampüs dışına çıkılmasının imkansız hale geldiği önesürülüyor.

  901 profesör de izinsiz çıkamaz

  İlginç süreç şöyle başlıyor; Rektörlük görevine 10 ay önce atanan Prof.Dr.Süleyman Büyükberber, daha önceki yönetim döneminde tam 7 yıl boyunca hiç işe gelmeden maaş alan bir akademisyen olduğunu saptadı.Soruşturma açılıp, hukuki işlem yapıldı.İşi sıkı tutmak istediği anlaşılan Rektör, tüm birimlerde görev yapan 901'i profesör, 451'i doçent, 687'i yardımcı doçent, 410'u öğretim görevlisi, 1180'i araştırma görevlisi ve 242'si okutman tüm akademik kadroyu resmi yazıyla uyardı.

  İzinsiz çıkana hukuki işlem yapılacak

  Fakülte dekanlıkları, enstitü müdürlükleri ve yüksek okul müdürlüklerine gönderilen yazıda; Rektörlükten izin alınmadan her türlü bilimsel toplantı, inceleme, araştırma ve uygulama amaçlı çalışmaya katılınamayacağı, aksi takdirde katılanlar hakkında hukuki yaptırımlar uygulanacağı bildirildi. Akademisyenler bu yazıyla birlikte eğer her gün sabah 08:00 ile akşam mesainin bittiği 17:00 arasında üniversitede kalmak zorunda kaldı.

  Araştırmanı yıllık iznin de yap

  Akademisyenlere 11 Nisan 2013 tarihinde yine Rektör Büyükberber imzalı ikinci bir uyarı yazısı daha geldi.Akademik ve idari kadrodan yüksek lisans ve doktora öğrenimine devam edenler mesai konusunda uyarıldı.Derslerini takip edebilmeleri için yılda 10 günü geçmemek üzere mazeret izni verileceği, isteyenin bu iznini haftada 1 tam yada 2 yarım gün olarak kullanabileceği ve bunun dışında izin verilmeyeceği bildirildi.Yılda 10 günden fazla araştırma yapması gerekenlere ise yıllık izinlerini kullanmaları tavsiye edildi.

  Üniversitede görev yapan bir grup akademisyen rektörün talimatlarını şöyle değerlendirdi;

  "BAŞKA ÜNİVERSİTELERDE NE DUYDUK NE GÖRDÜK"

  "Gazi'de bir fakültede görev yapıp başka bir fakültede yüksek lisans veya doktoranızı yapıyorsanız izin kullanmak zorundasınız.Başka üniversitelerde böyle bir uygulama ne duyduk ne de gördük.Bir üniversitenin akademik çalışmayı engellemesi, sınırlama getirmesi anlaşılamaz.Akademisyenler, diğer devlet memurlarından ayrı tutulmalı.Anakampüsümüz dışında Beşevler'de, Gölbaşı yada Polatlı'da bir çok kampüs var.Adate yerinden mesai dışında izinsiz kalkmaması istenen bir akademisyen, Polatlı Kampüsü'ndeki kütüphaneden nasıl yararlanacak?"

  "GOOGLE'DEN KOPYALA-YAPIŞTIR PROFESÖRÜ"

  "Birçok üniversitede araştırma-izin konusu suistimal edildiği gibi üniversite yönetimi bazı düzenlemeler de yapabilir.Ancak sabah 8, akşam 5 mesaisi bilimsel araştırma yapmadan boş boş oturulması anlamına gelirki, biz kendimizi akademisyen gibi hissetmiyoruz.İstersen boş otur, ama telefon çaldığında cevap ver yani yoklamada bulun' mantığı akademik dünyada görülmüş bir tablo değildir.Bu kısıtlama sürerse, malesef araştırmalarımızı artık ilkokul çocukları gibi google'den kopyala yapıştır yapmak zorunda kalacağız.Kopyala-yapıştır profesörü olduk.Anket, saha çalışması yapması gereken bölümler ne yapacak? ODTÜ'deki Teknokent'e gitmek isteyen bilimsel çalışma yapmak isteyen biri bile mesai saatleri içerisinde odasından ayrılamıyor"

  "7 YIL GELMEYEN KİMSE AÇIKLANSIN, ONUN YÜZÜNDEN GECEYARISI MI ARAŞTIRMAYA GİDECEĞİZ?"

  "Üniversitedeki kısıtlamalar nedeniyle yanlızca fabrikalardaki gibi öğle arasında yemeğe çıkmak için yerimizden ayrılıyoruz.Bilimsel araştırmalar mesai kıskacına alındı.Düşünün ki; bitkilerle, hayvanlarla, insanlarla yada depremle bilgili bir saha çalışması yapmanız gerekiyor.Gece yarısı mı? araştırmaya gideceğiz.Gazi, Türkiye'nin öğrenci ve personel sayısıyla en büyük üniversitelerinden.Bir kişi 7 yıl göreve gelmedi ve bu farkedilmediyse cezasını bütün akademisyenler mi? bilimsel çalışmalar mı? çekecek.Bu personelin adı sır gibi saklamak yerine açıklansın"

  "AKADEMİSYEN ESİR KAMPI GİBİ..."

  "Yaşadıklarımız bize 4. Murat döneminde içkinin yasaklanmasını hatırlattı. Padışah da içki içer ama halka yasaklarmış.En çok bilimsel araştırma yapması gereken kurum yani üniversite de, yönetim her ne kadar bu amaçla yapmamış olsa bile bilimsel araştırma yapılmasının önü kapatıldı.Çünkü hukiki işyel başlatılacağı bildirildi. Kimse yerinden kalkmak istemiyor. Bu koşullarda özgün bir araştırma yapmak zor olacak.

  Akademisyen esir kampı gibi"

  "7 YIL İŞE GELMEYEN PERSONEL VARDI HERKES 8-5 MESAİYE GELECEK"

  Gazi Üniversitesi Genel Sekreteri Yard.Doç.Dr.Savaş Bayındır konuyla ilgili Habertürk'ün sorularını şöyle yanıtladı;"Göreve geldiğimizde akademik ve idari kadroda hiç görevine gelmeyen personel olduğunu tespit ettik.7 yıl hiç görevine gelmeyen personel vardı.Kurum içerisindeki huzur bozulmuştu.Düşünsenize,yanınızdaki hiç işe gelmiyor ama aynı parayı alıyorsunuz.Bu şekilde gelmediği için müstafi saydığımız ve disiplin cezası verdiğimiz 3-4 kişi oldu.Her dekanlık,birim veya yüksekokul bizden, 'şu ilde veya şu ülkede şöyle bir akademik faliyet var' diye yasaya göre izin istiyordu.Ancak 2 ay önce giden bile, evrakını 2 ay sonra onaylatıyordu.Bu nedenle ilk yazıyı yazdık.Ve izinsiz araştırma ve bilimsel toplantılara katılamayacağı talimatı verdik.Yani, 'Önce izin isteyin' dedik.Şimdiye kadar, reddettiğimiz bir akademik faliyet veya şehirdışı-yurtdışına gitmek isteyip de göndermediğimiz akademisyen yok.11 Nisan 2013 tarihli 10 gün konusuna gelince; Bizim çok sayıda idari personelimiz Gazi'de veya diğer üniversitelerde master yada doktora yapıyor.Kamu görevlilerini, master doktora yapıyor diye özel izinli sayabileceğimiz bir durum yok.657'ye göre; sabah 8'den akşam 5'e kadar herkes mesaisini yapmak zorunda.Yani her personel kanunda öngörüldüğü gibi 8-5 mesaiye gelecek.Kanunda, '10 gün izin verilir' deniliyor. Biz de dedik ki, derslerini aksatmamak üzere yıl içerisinde bu 10 gününü, bir hafta içerisinde 2 yarım gün yada 1 tam gün olarak kullanabilirsiniz. Bu yetmiyorsa, ikinci 10 günü yıllık izninden kullanın.Öğrendik ki, kimi idarecilerimiz bu izni hiç vermiyor, kimi çok daha fazlasını veriyor.Bunun üzerine de ikinci uyarı yazısı yazdık.Bu uygulamamız diğer üniversitelerde yok.Yani dekanları bir nevi master, doktora yapanları haftada 2 yarım yada 1 tam gün dersine yollayın diye zorladık.Bu yazıyı yazmamızın bir diğer nedeni de, 'O master yapıyor, Hem benden öne geçiyor hem de onun işini biz yapıyoruz' diye itiraz ediliyordu.Bu dedikodunun da önüne geçmek istedik.İsterlerse, 10 günü mazeret, 10 günü yıllık izninden toplam 20 gün ve 40 yarım gün eder. 40 yarım gün de derslerine girmesi için yeterlidir"

  Kaynak: Habertürk
  Roboelektronik bunu beğendi.

 2. #2
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  647
  bu neymiş?!

 3. #3
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Mesaj
  199
  Bilimsel çalışma için yılda 10 gün? 10 günde tezi bırak makale bile yazamazsın.

 4. #4
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  113
  REZALET, Herkes tepkisini koymalı...
  REZALET
  REZALET
  SKANDAL
  İĞRENÇ

 5. #5
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  385
  Bu mantıkla üniversite yönetiyorlar işte! Cari kadro açarlarsa Gazi'ye başvurururm diye düşünüyordum ama son günlerde çıkan haberlerden sonra sanırım kapısının önünden bile geçmek istemiyorum.
  kaamos bunu beğendi.

 6. #6
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  3.941
  Hocam bana Gazi'ye sakın gitme diyordu. Okuduğum her haberle daha iyi anlıyorum. Çok haklıymış.
  financier ve kaamos bunu beğendiler.

 7. #7
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  544
  '' Biz de dedik ki, derslerini aksatmamak üzere yıl içerisinde bu 10 gününü, bir hafta içerisinde 2 yarım gün yada 1 tam gün olarak kullanabilirsiniz. Bu yetmiyorsa, ikinci 10 günü yıllık izninden kullanın.Öğrendik ki, kimi idarecilerimiz bu izni hiç vermiyor, kimi çok daha fazlasını veriyor.Bunun üzerine de ikinci uyarı yazısı yazdık.Bu uygulamamız diğer üniversitelerde yok.Yani dekanları bir nevi master, doktora yapanları haftada 2 yarım yada 1 tam gün dersine yollayın diye zorladık.Bu yazıyı yazmamızın bir diğer nedeni de, 'O master yapıyor, Hem benden öne geçiyor hem de onun işini biz yapıyoruz' diye itiraz ediliyordu.Bu dedikodunun da önüne geçmek istedik.''

  Bu yazılanlar çok mu komik ben mi anlamıyorum da gülüyorum anlamadım. O master yapıyor benden one geçiyor mantığı nedir arkadaş, bu şikayeti yapanın kendi izin hakkı yok mu bir. İkincisi bana yasal olarak verilen izni kullandığımda işlerimi yapacak kişiyi bulmak benim problememim değil, o problem üniversitenin problemi. Madem böyle bir yasa var alsın fazladan 2 araştırma görevlisi. benim anlamadığım 3 günlük bir konferansa katılamayacak mıyız artık ?
  aDNA ve Mr December bunu beğendiler.

 8. #8
  Yasaklı Üye
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  71
  hayret bişey yaaaa en iyisi öğretmen gibi nöbet falan tutsunlar koridorlarda

  - - - Güncellendi - - -

  bahçe nöbeti okul nöbeti pansiyon nöbeti

 9. #9
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  544
  Bizim yöneticiler meyve vermeyen ağacı böcekten zararlılardan uzaklaştıracam diye sopayla dövüyorlar, buldukları çözüm bu. Üniversitelere üniversite dışından profesyonel yöneticiler atansa nasıl olur sizce ?

 10. #10
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  01-2013
  Mesaj
  17
  Bi defa şunu kabullenmek lazım herhangi bir x üni ye gittiğimiz zaman resmen rektör ve dekanın çerçevesinde düşünmek için ellerinden gelenleri yapıyorlar. Bu işin en kötü tarafıda bu nasıl bilimsel çalışmalar yapılacak nesnellik nerde hani açıkçası bu meslek gittikçe popüler olmaktan çok krallık la bilimsel çalışmalar yapılıyor gibi bu olaylara ne zaman dur denilecek .

Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. Bilimsel Hazırlık ve Araştırma Görevlisi
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan piert34
  Cevap: 39
  Son Mesaj: 18-07-2018, 17:12
 2. Yine Gazi Yine Mobbing Haberi: Mobbing Mağduruna Her Kapı Duvar Oldu
  Mobbing ve Çözümleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 23-04-2013, 11:31
 3. Gazi Araştırma Görevlisi Kadrosu
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan hibaran
  Cevap: 10
  Son Mesaj: 27-03-2013, 13:09
 4. All Star oldu, kadro dışı kaldı
  Basketbol forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 22-01-2013, 12:24
 5. Bilimsel ve Teknolojik Uygulama ve Araştırma Merkezine; Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü mezunu olmak.
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 01-01-2011, 15:39

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git