Bulunan 1 den 3 - Toplam 3
Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
 • 2 gönderen kaamos

Bir Engellinin Mücadelesi: "Onlara Hayallerini Geri Verin - ÖSYM Önünde 5 Gün"

Genel Güncel Olaylar Forumunda Bir Engellinin Mücadelesi: "Onlara Hayallerini Geri Verin - ÖSYM Önünde 5 Gün" Konusunu İncelemektesiniz

"Onlara hayallerini verin & ÖSYM önünde 5 gün" Protestosu Engelli aday Murat Kefeli 6 Mayıs ...

 1. #1
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  647

  Bir Engellinin Mücadelesi: "Onlara Hayallerini Geri Verin - ÖSYM Önünde 5 Gün"

  "Onlara hayallerini verin & ÖSYM önünde 5 gün" Protestosu

  Engelli aday Murat Kefeli 6 Mayıs 2013 Pazartesi - 10 Mayıs 2013 Cuma tarihleri arasında "Engelli tiplerinin tanımlanması ve 2013 LYS'ler öncesi soru okuyucu personelin soru okuma teknikleri konusunda bilgilendirilmesi" amacıyla ÖSYM önünde eylem başlattı.

  Eylemde kullanılacak sloganlar:
  1. Gün
  Pankart sloganı: Ayrımcılığa son verin!
  Sesli slogan : Ayrımcılığa son verin, sakatlarla dalga geçmeyin.

  2. Gün
  Pankart sloganı: Engelli tiplerini tanıyın!
  Sesli slogan : Engelli tiplerini tanıyın, sınavlarda zorluk çıkarmayın.

  3. Gün
  Pankart sloganı: Soru okuyucularını eğitin!
  Sesli slogan : Okutmanları eğitin, bu işe bir son verin.

  4. Gün
  Pankart sloganı: Alternatif çözümler istiyoruz!
  Sesli slogan : Körlüğe sağırlığa son verin, yeni çözümler üretin!

  5. Gün
  Pankart sloganı: Çift engellileri tanıyın!
  Sesli slogan : Çift engellileri tanıyın, çifte standart uygulamayın!

  ENGELLİ TİPLERİ TANIMLANSIN
  ÖSYM Başkanlığı en kısa süre engelli tiplerini tanımlamalı ve farklı engelli tiplerine farklı çözümler sunmak için çalışmalarını hızlandırmalıdır. Engelli tipleri tanımlanırken çoklu engelli adayların, öğrenme güçlüğü çeken bireylerin varlıkları göz önünde tutulmalı ve sınavlarda sunulacak çözümler planlanırken bu detay unutulmamalıdır.

  EĞİTİMSİZ OKUTMANLAR ZOR DURUMDA BIRAKIYOR
  ÖSYM Başkanlığı, görme engelli öğrencileri soru okuyucu ve yanıt işaretleyici görevlerini yerine getiren iki personel yardımıyla sınava alıyor. Ancak atanan personellere soru okuma teknikleri konusunda eğitim verilmiyor. Düzgün okunmayan sorular nedeniyle engelli öğrencilerin yanlış sayısı artmakta, zamanla olan yarışı sekteye uğramaktadır. "2X=4y ise..." şeklindeki bir sorunun, "İki 'ÇARPI' eşittir dört y ise..." olarak okuyan; "Montrö" ile "Mondros" kelimelerini birbirine karıştıran; konuşması peltek, ağır şivesi bulunan olan okuyucular atanmaktadır.

  BİRAZ DAHA ÖZEN
  Engelli öğrencilere atanan görevli personel elinden geldiğince adaylara yardımcı olmaktadır. Ancak daha önce gündelik yaşamda engellilerle çalışmamış olan kişilerin bilgi eksikliği yüzünden sorunlar yaşanmaktadır. Otistik, öğrenme güçlüğü çeken adaylara yaklaşım tarzı; görme engellilerin sınav salonuna götürülürken eksik yönlendirmeler nedeniyle yaşanan kazalar (engebeye takılıp yere düşmek gibi); fiziksel engellilerin temel ihtiyaçları gibi konularda da görevliler bilgilendirilmelidir.

  DAHA ÇOK ALTERNATİF
  ÖSYM Başkanlığı her engelli tipine aynı çözümü sunuyor. Okuyucu ve yazıcı personel, 14 puntoyla basılmış soru kitapçığı... Farklı punto seçeneklerinin olmaması, az gören öğrencileri de okuyucu personelin yardımına mecbur bırakılıyor.

  KABARTMA HARFLİ KİTAPÇIK VERİLMİYOR
  Alternatif olarak sunulduğu taktirde görme engellilerin birçoğu kabartma harfle basılan soru kitapçığını tercih edeceğini beyan ediyor. Bir yılda ortalama 3 milyon kişiye sınav hizmeti veren ÖSYM Başkanlığı kabartma harfli soru kitapçığı basmak için gerekli olan yatırımı ve altyapıyı yıllardır kurmuyor.

  DİL SINAVI OKUTMANLARI HAYAL YIKIYOR
  Yabancı dille yapılan sınavlarda okutman olarak atanan personellerin bazılarının o dili yeteri kadar konuşamaması nedeniyle engelliler soruları anlayamıyor. Okutman ve işaretleyi personeller hakkında dijital ortamda yorum yapma imkânının olmaması nedeniyle sorunlu okutmanlar daha sonraki sınavlarda tekrar görev alıyor.

  BASİT BİR DAKTİLO BİLE SINAVA ALINMIYOR
  Konuşma güçlüğü çeken, yanıtları aktarma zorluğu çeken engellilerin talep ettiği veya görme engellilerin matematik sorularını çözerken daha hızlı olma amacıyla ÖSYM'den talep ettiği "elektronik olmayan" daktilolar bile sınav salonlarına alınmıyor.

  SESLİ BİLGİSAYAR İSTENİYOR
  Görme engelli öğrenciler, uzman bir ekip tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde sınav sorularının Mp3 çalarlara veya CD'lere kaydedilmesini ve isteyenlere bu imkânın tanınmasını istiyor. MEB tarafından SBS'lerde uygulanan sistemin benzerinin ÖSYM tarafından da kullanılması talep ediliyor.

  FARKLI SINAVA "HAYIR"
  Engelliler, sınav güvenliği gerekçesiyle engellilere özer bir üniversite sınavı yapılmasına karşı çıkıyor. Diğer adaylardan farklı bir tarihte sınava alınma önerilerinin ayrımcılığı arttıracağı savunuluyor.

  ŞARTLAR EŞİT DEĞİL
  Görme engelli öğrenciler çizim, grafik içeren sorulardan muaf tutuluyor. Puanlama yapılırken bu durum göz önüne alınıyor. Ancak öğrenciler bu durumun isteğe bağlı olmasını, isteyene muafiyet hakkı isteyene ise çizim içermeyen eşdeğer sorular verilmesini talep ediyor.

  ZAMAN YETMİYOR
  Engelli tipleri tanımlanmadığı için adaylara standart bir ek süre veriliyor. Çoklu engelliler, öğrenme güçlüğü çeken adayların varlığı ek süre hesaplanırken göz önüne alınmıyor. Soruları hiç tanımadıkları, soru okuma konusunda yeteri kadar deneyime sahip olmayan okuyucuların sesinden dinleyen öğrencilere verilen ek süre yetmiyor. Görme engelli öğrencilere 30 dakika ek süre veriliyor. Okuyucunun soruları yavaş okumasın, yanlış aktarması gibi sorunlar nedeniyle kaybedilen zaman yüzünden öğrenciler zor durumda kalıyor.

  AYNI RAPOR DEFALARCA VERİLMESİN
  Engelli adaylardan her sınavda istenen sağlık raporlarının sisteme kayıt edilmesi ve aynı raporun defalarca istenmesi uygulamasına son verilmesi talep edilmektedir. Gerekli çalışmalar yapılarak engelli adaylarında tüm başvuru işlemlerini elektronik ortamda yapabilmesi sağlanmalıdır.

  AYRIMCILIĞA MARUZ KALIYORUZ
  Sunulmayan seçenekler, deneyimsiz okuyucular, sınav salonlarında yaşanan sorunlar, yetersiz süre... Bu nedenler yüzünden engelli bireyler diğer adaylarla eşit olmayan bir ortamda sınava girmektedir. Kurumlar tarafından verilen hizmetlerin eşit olarak sunulmaması, eşitsizliğin giderilmesi için yeterli çalışmalar yapılmaması yürürlükteki kanunlar tarafından ayrımcılık olarak değerlendirilmektedir.

  Murat Kefeli Kimdir?

  Üniversite son sınıfta kulaklarında başlayan işitme kaybı nedeniyle radyoculuğu bırakarak internet yayıncılığına yöneldi. 2000 yılında kurduğu internet sitesinde mizah, eleştiri ağırlıklı yazılar yayınlamaya başladı.

  Yaşadığı işitme kaybının nedenine psikiyatrik tanı konmasından 3 yıl sonra, hastalığın kaynağının nörolojik olduğu anlaşıldı. Bir süre sonra gözlerine sıçrayan hastalığı yüzünden 2007 yılında kör sayılacak kadar az görmeye başladı.

  Kendi rahatsızlığını anlattığı, "Anne Neden Ben?" adlı ilk kitabı, 2007 yılının Ekim ayında ODTÜ Yayıncılık tarafından, kurgu ürünü ilk romanı, "Penceremden Gökyüzüne Sarkarken Aşk" 2008 Ağustos ayında GOA Yayınevi'nden, kadına yönelik şiddete dikkat çeken "Veda Balesi" adlı 3. romanı ise 2012 yılı Eylül ayında Gita Yayınları tarafından yayınlandı.

  kaynak: Murat Kefeli
  bb35 ve Podof bunu beğendiler.

 2. #2
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  385
  Durumun bu kadar kötü olduğunu bilmiyordum ve cidden çok sinir oldum. Bu konu hakkında fiziksel olarak orada bulunamayacakların yapabileceği bir şey var mı? İmza kampanyası olsun, hazırlanmış tüm talepleri belirten bir dilekçe olsun?

 3. #3
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  647
  hiç öyle bi şey görmedim. bu adamı da bugün 5n1k'da gördüm. baktım, interneti oldukça kullanıyor. belki sitesinden kendisiyle iletişime geçilebilir.

  bu arada, evet ben de ilk görevimde engelli sınavına gitmiştim. bi daha da gitmem artık, çok zorlandım, çok da üzüldüm. hala aklıma geldikçe asabım bozuluyor. bence de o sınavların elemanlarına biraz eğilinmeli.

Benzer Konular

 1. "Bilimsel Özerklik" ve "Akademik Özgürlüğe" Müdahele Kabul Edilemez
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 24-02-2013, 11:38
 2. Cevap: 5
  Son Mesaj: 14-01-2013, 10:52
 3. İlanlardaki "ve", "veya", ".(nokta)" terimlerinin açığa kavuşturulması
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan akademikemre
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 22-07-2012, 15:05
 4. Mahkemeden ÖSYM'ye "Hakkaniyetli Ol" Kararı
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan Akademik
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 07-05-2012, 16:18
 5. İSTANBUL AREL ÜNİVERSİTESİ "Enerji Sistemleri" veya "İşaret İşleme" alanından en az yüksek lisans mezunu olmak
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 24-04-2011, 15:30

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git