Kurulduğu 1834'ten günümüze kadar olan sürede, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere devlet adamları, genelkurmay başkanları ve kuvvet komutanları çıkaran Kara Harp Okulu, kapılarını sadece askeri lise öğrencilerine değil üniversite sınavına giren diğer lise öğrencilerine de açıyor. Öğrencilerin barınma, yemek, eğitim ve sağlık hizmetlerinin ücretsiz karşılandığı okulda, geleceğin komutanları en modern şartlarda akademik ve askeri eğitim alıyor.

Akademik ve askeri eğitim verilen okula askeri lise öğrencilerinin yanı sıra diğer liselerden mezun olan öğrenciler de girebiliyor. Yükseköğretime Geçiş Sınavları’na (YGS) katılan ve Kara Kuvvetleri Komutanlığınca belirlenen puanı alan öğrenciler, okula başvurabiliyor. Bu öğrencilerden ön sağlık muayenesini, fiziki yeterlilik testini ve mülakatı başarıyla geçenler, alacakları sağlık raporunun ardından askeri öğrenci olmaya hak kazanıyor. 10 farklı dalda lisans eğitimi veren okula, kız öğrenciler de başvurabiliyor. Okulda ayrıca şehit ve gazi yakınları için yüzde 5'lik bir kontenjan bulunuyor.

Tüm ihtiyaçlar ücretsiz karşılanıyor

Geleceğin komutan adaylarının barınma, yemek, eğitim ve sağlık hizmetleri başta olmak üzere her türlü ihtiyaçları, okula adım attıklarından itibaren karşılanıyor. Öğrenciler eğitim gördükleri süre içinde her ay harçlık alıyor. Kara Harp Okulu mezunları, subay diplomasının yanı sıra makine, inşaat, elektrik-elektronik, bilgisayar, harita, endüstri ve sistem olmak üzere 6 ayrı mühendislik, işletme, kamu yönetimi, sosyoloji ve uluslararası ilişkiler diploması da alabiliyor. Bu diplomaların ulusal ve uluslararası geçerliliği bulunuyor. Öğrencilerin üç ila altı kişilik odalarda kaldığı okulda, üç öğün ev yemeklerini aratmayan yemek servisi var. 5 bin kişilik dört çeşit yemeğin aynı anda pişirilebildiği mutfakta sivil memurlar çalışıyor. Yemeklerin nefaset ve kalorilerinin düzenli kontrolü yapılırken hijyenik kurallara özel önem gösteriliyor.

Yabancı dil eğitiminde de iddialı

Okulda 2012-2013 eğitim ve öğretim yılından itibaren çok dallı ortak lisans programı yerine çoklu lisans programına geçildi. Bununla harbiyelilerin askeri ve sportif eğitim ve öğretiminin yanı sıra bilimsel alanda bir lisans programından mezun olmaları amaçlanıyor. Çoklu lisans programı kapsamında her öğrenci birinci sınıfta fen bilimleri, sosyal bilimler ve uluslararası ilişkiler olmak üzere üç ana dala ayrılıyor. Böylece harbiyeliler, temel akademik disiplinler konusunda geniş bilgi sahibi oluyor. İki, üç ve dördüncü sınıflarda belirlenen bir lisans programını tamamlayan harbiyeliler, endüstri ve sistem, elektrik ve elektronik, inşaat, harita, bilgisayar ve makine mühendislikleri ile işletme, kamu yönetimi, uluslararası ilişkiler, sosyoloji lisans programlarında ders alıyor. Kara Harp Okulunda dersler modern laboratuvar, dershane ve amfilerde yapılıyor. Bazı derslere dışarıdan akademisyenlerin de geldiği Kara Harp Okulu’nda, İngilizce'nin yanı sıra Arapça, Çince, Fransızca ve Rusça gibi farklı yabancı diller de öğretiliyor.

Pilot olma imkanı

Kara Harp Okulu öğrencileri akademik eğitimin yanı sıra askeri eğitim de alıyor. Harp Okulunda piyade, tank, topçu, hava savunma, kara havacılık, istihkam, muhabere, ulaştırma, ikmal, bakım, personel, maliye, harita ve jandarma sınıflarından subaylar yetiştiriliyor. Gerekli şartları taşıyan öğrencilere helikopter ve uçak pilotu olma imkanı da sunuluyor. Kara Harp Okulu mezunlarından bir kısmı her sene pilot yetiştirilmek için kara havacılık sınıfına ayrılıyor. Harbiyelilere kendilerine emanet edilecek vatan evlatlarını başarıyla sevk ve idare edebilme yeteneği kazandırılması, çeşitli silahların ve modern sistemlerin kullanılması için ağır ancak zevkli bir askeri eğitim veriliyor. Bu eğitimler sayesinde harbiyeliler hem fiziki gelişimlerini sağlıyor hem de karşılaşacakları her türlü zorluklarla başa çıkacak askeri ve bilimsel yeteneğe sahip oluyor. Harbiyeliler yaz dönemlerinde ise İzmir'de 6 haftalık askeri eğitime tabi tutuluyor. Burada askeri öğrenciler gerçek muharebe koşullarına yakın, tümüyle arazide atış, tatbikat ve askeri eğitimleri yaparak, doğayla ve düşmanla mücadeleyi bizzat uygulayarak öğreniyor. Bu eğitimler sırasında dağcılık, yüzme, komando parkurundan geçiş, her türlü silahla gerçek mermilerle atış da yapılıyor.

Başvuru için son gün 16 Mayıs

Harbiyelilerin, akademik ve askeri eğitimlerinin yanı sıra spor yapmalarına da özen gösteriliyor. Her öğrencinin en az bir spor branşıyla özel ilgilendiği okulda, askeri pentatlon, atış, atletizm, futbol, basketbol, voleybol, hentbol, eskrim, kayak, güreş, koşarak hedef bulma, binicilik, tekvando, karate, judo gibi savunma sporları, triatlon, yüzme branşlarında eğitimler veriliyor. Modern spor tesislerinin bulunduğu okulda öğrenciler halk oyunları, satranç, paraşüt, planör, resim, ebru ve müzik eğitimi de alabiliyor. Kara Harp Okulundaki 4 yıllık eğitimi başarıyla tamamlayanlar teğmen rütbesiyle mezun oluyor. Mezun olduktan sonra sınıf okullarındaki bir yıllık eğitimin ardından bu teğmenler yeni görev yerlerine atanıyor. Devlet memuru olan subaylar, Kara Harp Okulundan mezuniyetlerinden itibaren maaş almaya başlıyor. Kara Harp Okuluna başvurular hakkında detaylı bilgi okulun internet sitesinde yer alıyor. Bu sene harp okulları için müracaatlar 16 Mayıs 2013'te sona eriyor.

Harbiye’de hayatımızın en yoğun ve anlamlı günlerini yaşadık

Teğmen rütbesiyle göreve başlayan harbiyeliler de subaylık ideali olan gençlere Kara Harp Okulu’nu seçmelerini tavsiye etti. Kara Harp Okulunda subaylık mesleği ile ilgili mükemmel bir akademik ve askeri eğitim aldıklarını söyleyen teğmenler, harbiyede hayatlarının en yoğun ve anlamlı günlerini yaşadıklarını belirtti. Piyade Teğmen Metin Arıel, 2011'de Kara Harp Okulundan mezun olduğunu, okulda fiziki, teknik eğitimin yanı sıra inşaat mühendisliği eğitimi aldığını, Tuzla Piyade Okulu’ndaki eğitiminin ardından da Zırhlı Birlikler Eğitim ve Tümen Komutanlığına atandığını söyledi. Burada mekanize piyade takım komutanlığı yaptığını dile getiren Arıel, üniversite sınavlarına giren gençlere Kara Harp Okulu’nu seçmeleri tavsiyesinde bulundu.

Kara Havacı Teğmen Berkay Göktuğ Öner ise 2012'de Kara Harp Okulundan mezun olmasının ardından Kara Havacılık Okulu’nda uçuş eğitimi aldığını söyledi. Üniversite sınavına girenlere Kara Harp Okulu’nu seçme çağrısında bulunan Teğmen Öner, okuldaki eğitimlerinin ardından öğrencilerin Kara Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı için helikopter ve uçak pilotu olabilme imkanına sahip olduğunu belirtti.
Teğmen Erkut Aycan da burada aldığı eğitimin ardından Kara Havacılık Okulu’na geldiğini söyledi. Burada helikopter pilotluğu eğitimi alan Aycan, üniversite sınavına giren gençleri iyi bir eğitim almaları için Kara Harp Okulu’nda okumaya davet etti.

Kurmay Yüzbaşı Alican Küçüközyiğit de 2001'de Kara Harp Okulundan mezun olduğunu söyledi. Kıtada yaptığı görevin ardından ABD'de elektronik harp sistem mühendisliği üzerine yüksek lisans eğitimi aldığını söyleyen Yüzbaşı Küçüközyiğit, yurda döndükten sonra yaptığı görevlerin ardından 2011'de kurmay subay olmaya hak kazandığını anlattı.

"Kara Harp Okulu Büyük Önder Atatürk'ün mezun olduğu okul. Burada okumak ayrı bir gurur kaynağıdır" diyen Yüzbaşı Küçüközyiğit, üniversite sınavına giren ve idealinde subaylık olan gençlere Kara Harp Okulu’nun kapılarının açık olduğunu vurgulayarak, son müracaat tarihinin de 16 Mayıs olduğunu hatırlattı.

Kaynak: Hürriyet